Jak zacząć nurkowanie – pierwsze kroki w nurkowaniu

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

Nurkowanie to obecnie bardzo popularny sport. Z każdym rokiem zyskuje coraz większą rzesze oddanych fanów. Sprzyjają temu egzotyczne wakacje, na których mamy okazję poznać niezwykłe piękno i bogactwo podwodnego świata. Jednak nie tylko tam kryją się skarby. Nasz rodzimy Bałtyk jest jednym z najbogatszych akwenów na świecie jeśli chodzi o wraki – niemych świadków historii.

Pragnę pomóc ci w twoich pierwszych krokach a raczej oddechach pod wodą, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę nurkową w jak najbardziej przyjemny i bezpieczny sposób.

 

Podstawowy kurs nurkowania wody otwarte

 

Nurkowanie to w zasadzie prosty sport, który może uprawiać praktycznie każdy. Bezpieczeństwo zależy jednak przede wszystkim od posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej jak i odbycia ćwiczeń praktycznych. Pamiętaj o tym, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem i aby z niej bezpiecznie korzystać trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Nurkowania niestety nie możesz uczyć się samemu, np. z internetu czy książek. Zajęcia musi prowadzić odpowiednio przeszkolony instruktor. Zapewni to odpowiedni standard bezpieczeństwa i pozwoli ci na szybkie zdobycie niezbędnych podstaw.

Nurkować mogą jedynie osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje oraz posiadają dokument to potwierdzający – certyfikat nurkowy. Otworzy ci to drogę do wypożyczenia sprzętu nurkowego jak również korzystania ze wszelkiego rodzaju baz nurkowych i zorganizowanych wyjazdów nawet w najbardziej egzotyczne miejsca.

Co spotka mnie pod wodą?

Najprościej jak mogę odpowiedzieć to WSZYSTKO. Na lądzie nie ma absolutnie żadnych szans być tak blisko przyrody i żywych organizmów, chyba że mówimy o zwierzętach zamkniętych za kratami w zoo. Tego podwodnego świata nie da się doświadczać przed telewizorem. Niezwykłe jest bycie dokładnie w tym miejscu, między zwierzętami unosząc się w nieważkości. Tylko tutaj możesz w tak bliskiej odległości obcować z naturą.

 

Nurkowanie w Egipcie - rafa

 

Nurkowanie to nie tylko kolorowe rybki, ogromne rafy czy monumentalne zwierzęta takie jak rekiny wielorybie, manty czy nawet wieloryby. W głębi oceanów znajdują się też inne skarby. To wspomniane już wcześniej wraki. Zarówno takie mające setki lat jak i bardziej współczesne. Znajdziesz tu również świadectwa dwóch wielkich wojen w postaci ogromnych jednostek wojennych czy choćby samolotów, których próżno już szukać w muzeach.

Tylko od ciebie zależy, którą drogę w nurkowaniu wybierzesz i co będzie twoim celem pod wodą.

 

Nurkowanie wrakowe - VIS Chorwacja

fot. Marej Cacaj Born2Dive XCCR.pl

Czy każdy może nurkować?

Nurkowanie jest bardzo bezpiecznym sportem o ile będziesz przestrzegał wszystkich zasad wpajanych podczas kursu oraz nie przekraczał limitów głębokości do jakich zostałeś przeszkolony. Musisz spełnić podstawowe wymagania dotyczące sprawności fizycznej, takie same jak w każdym sporcie. Nurkowanie to nie jest maraton, nie musisz być również strong-manem. Wystarczy umiejętność pływania oraz podstawowy zakres ogólnej sprawności. Swoje cele nurkowe i plany będziesz dopasowywał do swoich możliwości. Nie ma również ograniczenia wiekowego. Nurkują zarówno osoby starsze jak i dzieci. Nurkowanie pozytywnie wpływa na nasz organizm jak każdy rodzaj sportu realizowany w rozsądnych dawkach.

Wybór szkoły nurkowej

Najpierw należy wybrać szkołę nurkową – najlepiej z twojej okolicy. Spędzisz tu trochę czasu podczas szkolenia jak również będzie to miejsce spotkań towarzyskich i twojego życia nurkowego. Dobrze jest zapoznać się z ofertą rynkową, a przede wszystkim uzyskać informację według standardów której federacji nurkowej odbędzie się szkolenie, ponieważ ma to ogromne znaczenie. Jest tylko kilka międzynarodowych organizacji, które są rozpoznawalne i uznane na całym świecie (m.in. PADI, SSI, SDI/TDI, IANTD). Tylko z certyfikatem takiej federacji zanurkujesz w każdym miejscu bez zbędnego tłumaczenie, czy odbywania nurkowań sprawdzających.

 

Certyfikaty, licencje nurkowe

 

Odwiedź osobiście centrum nurkowe. Dzięki temu szybko zweryfikujesz, czy masz do czynienia z profesjonalistami, z odpowiednim zapleczem. Szkoła nurkowa godna polecenia posiada wysokiej jakości, markowy i kompletny sprzęt dla kursantów. Umożliwia również jego wypożyczenie po szkoleniu, co pozwoli ci nurkować samodzielnie zanim zgromadzisz swój komplet.

 

Centrum nurkowe, sklep nurkowy

 

Sklep ze sprzętem nurkowym zagwarantuje łatwy dostęp i fachowe doradztwo przy ewentualnych zakupach elementów ekwipunku nurkowego. Ekwipunek wykorzystywany przez nurka wymaga regularnych przeglądów więc możliwość realizacji usług serwisowych jest dużym udogodnieniem.

Nurkując wykorzystujemy przede wszystkim sprężone powietrze, twoja szkoła nurkowa powinna więc dysponować odpowiednią sprężarką i oferować usługę napełniania oraz wypożyczania butli nurkowych.

Warto także abyś dowiedział się w jaki sposób możesz się rozwijać jako nurek kiedy okaże się, że nurkowanie to nie tylko sport ale też twoje nowe hobby. Mówię tu nie tylko o szkoleniach i nowych umiejętnościach ale także o organizacji wyjazdów i obozów nurkowych. Jak choćby nurkowań wrakowych czy w cieplejszych wodach w bardziej egzotycznych destynacjach.

Profesjonalne centrum nurkowe powinno gwarantować kompleksową ofertę dla nurka na każdym poziomie zaawansowania.

Wymagania w stosunku do instruktora nurkowania

Instruktor nurkowania poziomu podstawowego to jedna z najważniejszych osób w twojej karierze nurkowej. To on odpowiada za twoje pierwsze kroki pod wodą. To, w jaki sposób przekaże ci wiedzę i umiejętności, będzie rzutowało na całe twoje życie nurkowe. Na pewno nie może to być osoba przypadkowa, a wybór powinien być dobrze przemyślany. Powinien charakteryzować się zmysłem dydaktycznym i posiadać duże doświadczenie jako nurek. Realizować trudne i wymagające nurkowania na różnych poziomach zaawansowania podczas swojej wieloletniej kariery. To gwarantuje, że posiada bogaty warsztat i może w znacznym stopniu rozwinąć szkolenie na podstawie swoich osobistych doświadczeń w elementach, które sprawią tobie trudność. Nie wahaj zapytać się go o zrealizowaną liczbę nurkowań (logbook), projekty nurkowe w jakich brał udział, czy choćby o to, od kiedy nurkuje i kto odpowiadał za jego szkolenia nurkowe, również te instruktorskie.

 

Nurkowania jaskiniowe

 

Dobry instruktor nigdy nie przestaje się rozwijać. W nurkowaniu nie można osiągnąć wszystkiego. Zawsze pojawiają się nowe wyzwania, nowy sprzęt i nowe szczyty do zdobycia. Warto uczyć się u osoby otwartej na nowe wyzwania, która poszerza swoje horyzonty i stale doskonali swoje umiejętności. Tylko osoba cięgle głodna wiedzy i nowości gwarantuje, ze trafiłeś na prawdziwego pasjonata i na pewno nie będzie to tzw. masówka.

Instruktor nurkowania powinien być osobą pozytywnie nastawioną do życia i czerpiącą ogromną radość z nurkowania. To nie tylko praca, trzeba dodać, że ciężka, ale pasja i sposób życia. Dzięki takiemu podejściu nawet trudne ćwiczenia będziesz wykonywać z uśmiechem na twarzy a szkolenie będzie ogromną przyjemnością w świetnej atmosferze.

 

Zajęcia na basenie

 

O co jeszcze zapytać instruktora nurkowania?

Warto sprawdzić czy instruktorzy, którzy pracują w centrum nurkowym mają aktywne statusy instruktorskie. Tylko czynny instruktor może prowadzić zajęcia z kandydatami na przyszłych nurków. Oznacza to, że spełnia szereg standardów i wytycznych jakie nakłada na niego macierzysta federacja nurkowa oraz szkoli zgodnie ze standardami na najwyższym poziomie. Przede wszystkim będzie mógł wystawić tobie certyfikat nurkowy, który potwierdza zdobyte kwalifikacje i umiejętności.

Równie ważne jest aby instruktor posiadał aktywne ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie nurkowe. Woda to obce dla człowieka środowisko więc bezpieczeństwo kursantów jest priorytetem wszystkich organizacji nurkowych. Osoby biorące odpowiedzialność za szkolenie przyszłych nurków są jednocześnie przeszkolonymi ratownikami nurkowymi (Rescue diver) oraz potrafią udzielać pierwszej pomocy w bardzo szerokim zakresie (np. resuscytacja – Basic Life Support) jak również pomocy z wykorzystaniem tlenu (np. Oxygen First Aid).

 

Szkolenie dla nurków z pierwszej pomocy tlenowej

 

Wszystkie te uprawnienia wymagają cyklicznego odnawiania i nieustannych szkoleń. Sprawdź więc, czy osoba, która będzie odpowiadać za wprowadzenie cię do świata nurkowego wszystkie swoje certyfikaty ma aktualne i aktywne. Wystarczy zapytać i poprosić o dokumenty. Często możesz również sam sprawdzisz je on-line. Posiadanie szerokich uprawnień tego typu jest powodem do dumy każdego instruktora.

Na każdym poziomie szkolenia powinien zostać zapewniony najwyższy standard bezpieczeństwa. Wyposażenie, w przynajmniej podstawowy zestaw tlenowy, na każdym wyjeździe, daje ci pewność, że instruktor jest przygotowany na każdą ewentualność i jest w stanie to bezpieczeństwo zapewnić.

 

 

Udzielanie pierwszej pomocy nurkowi

Sprzęt i wyposażenie centrum nurkowego

Pod wodą człowiek nie ma możliwości oddychania. Przebywanie w tym środowisku jest więc ograniczone do zaledwie kilku minut na jakie jesteś w stanie wstrzymać oddech. Dzięki sprzętowi, specjalnym automatom, butli ze sprężonym powietrzem, kombinezonom, itp., możemy podziwiać podwodny świat podczas nurkowania przez dużo dłuższy czas.

Zagadnienia sprzętowe są więc niezwykle istotne i ściśle związane z nurkowaniem. Jako przyszły kursant możesz szybko ocenić czy wyposażenie, które zapewnia kursantom szkoła nurkowa podczas szkolenia, jest nowoczesne i nie jest nadmiernie zużyte.

Automaty oddechowe czy butle wymagają serwisów i przeglądów dokładnie tak jak każdy samochód. Jeśli w centrum pracuje serwisant, często jest to jeden z instruktorów, to masz pewność, że od strony technicznej sprzęt będzie odpowiednio przygotowany do nurkowania i niezawodny.

 

Serwis automatów nurkowych

 

Jak zacząć nurkować czyli pierwsze kroki pod wodą

Aby zrobić pierwszy oddech pod wodą nie musisz podejmować decyzji o rozpoczęciu pełnego kursu nurkowego Open Water Diver. Możesz zdecydować się na dużo łatwiejsze i prostsze rozwiązanie, które pozwoli ci podjąć decyzję czy jest to sport dla ciebie. Tym krokiem jest zrobienie tzw. Intra nurkowego (np. programu Try Scuba). Jest to zapoznanie się z nurkowaniem i kursem nurkowym w uproszczonej formie. Często przeprowadzane jest na basenie czy przy hotelowej rafie. W Polsce w okresie letnim realizowane jest w jeziorach a za granicą w morzach i oceanach. Podczas Intra nurkowego instruktor wyjaśni ci kilka kluczowych/podstawowych kwestii związanych z zachowaniem się pod wodą. W zbiorniku wodnym wykonasz kilka ćwiczeń w płytkiej części, które pozwolą ci zbudować pewność siebie, a następnie zostaniesz zabrany na wycieczkę podwodną. Podczas nurkowania będziesz mógł podziwiać podwodny świat. Dzięki temu upewnisz się, że oddychanie pod wodą jest możliwe oraz sprawdzisz czy wyrównywanie ciśnienia nie stanowi dla ciebie problemu.

Szczegółowo z programem możesz zapoznać się pod likiem Intro Nurkowe (Try Scuba). Po tej pierwszej próbie będziesz mógł podjąć „świadomą decyzję” czy nurkowanie jest dla ciebie i chcesz rozpocząć podstawowy kurs nurkowania.

 

Basen, pierwsze kroki, intro nurkowe

 

Podstawowy kurs nurkowania – chcę zostać nurkiem

Podstawowym kursem, który wprowadzi cię w podwodny świat jest kurs Open Water Diver. Kurs ten składa się z części teoretycznej, basenów lub wód basenopodobnych oraz wód otwartych. Teoria wyjaśni ci w jaki sposób nasz organizm będzie funkcjonował w środowisku wodnym, jak działa sprzęt i jak będziesz z niego korzystać oraz nauczy cię jak bezpiecznie wykonywać nurkowania i jak dbać o podwodny świat. Teoria zakończy się pisemnym egzaminem.

 

Kurs Open Water Diver, nurkowania w wodach otwartych

 

Następnie w wodach nauczysz się wykonywać ćwiczenia, uzyskiwać neutralną pływalność i odpowiednią pozycję oraz zdobędziesz doświadczenie w poruszaniu się pod wodą. Całość da ci podstawy abyś mógł samodzielnie wykonywać swoje nurkowania. Po zakończonym kursie nie będziesz wymagał bezpośredniego nadzoru instruktora. Z każdym kolejnym nurkowaniem będziesz gromadził swoje własne doświadczenia i odkrywał podwodny świat w dowolnym zakątku naszego globu.

Sprzęt, który będzie ci potrzebny do nurkowania to przede wszystkim pianka, butla, jacket, automaty oddechowe, płetwy i maska z fajką. Większość sprzętu wypożyczysz w centrum nurkowym. Na czas kursu podstawowego Open Water Diver  jest on zapewniony w cenie szkolenia. Maskę i fajkę czyli sprzęt najbardziej osobisty dobrze mieć swój już od samego początku. Są to elementy, które na pewno wykorzystasz jeszcze nie tylko w nurkowaniu.

 

Uśmiechy na twarzy nowych nurków

 

Gdzie się szkolić podczas moich pierwszych nurkowań

Jako grupa nurków wywodząca się z zimniejszych i mniej przejrzystych polskich wód namawiamy cię, abyś swój pierwszy kurs nurkowy zrobił w naszych rodzimych wodach. Da ci to solidne podstawy oraz przygotuje do nurkowań w różnych, czasami nawet trudnych warunkach. Już po kursie podstawowym będziesz potrafił radzić sobie z warunkami ograniczonej widoczności a zimny prąd na pewno cię nie zaskoczy.

Oczywiście są też inne możliwości. Kurs możesz rozpocząć na basenie a zakończyć go np. podczas zorganizowanego wyjazdu w cieplejsze rejony świata. Nic nie stoi na przeszkodzie również aby cały kurs odbył się w takich warunkach. To od ciebie, twoich oczekiwań i sposobu w jaki chciał byś realizować swoje nurkowania zależy jak będzie wyglądało szkolenie.

 

Nurkowania na rafie w Egipcie

 

Po podstawowym kursie nurkowania Open Water Diver wiedza i umiejętności, które zdobyłeś pozwolą ci wykonywać nurkowania do głębokości 18 metrów wraz z partnerem, bez nadzoru instruktora. Wraz ze swoim buddy stanowić będziesz niezależny i samodzielny zespół nurkowy.

Może ci się wydawać, że to całkiem sporo jak na początek. Nic się nie martw, sposób przekazywania wiedzy podczas szkolenia jest dopasowany indywidualnie do grupy i wszyscy zdążą z realizacja materiału. Jeżeli będziesz głodny wiedzy będziesz mógł się również rozwijać dalej i zdobywać kolejne stopnie nurkowego wtajemniczenia. Ważne aby w ramach szkoły nurkowej była taka możliwość.

Nurkowanie to partnerstwo i przyjaźnie

Już od początku kursu nurkowego uczysz się współpracować ze swoim partnerem. Jeszcze zanim wejdziesz do wody wspólnie ustalacie plan i sprawdzacie sprzęt. Pod wodą zawsze nurkujesz w swoim zespole i zwracasz uwagę na swojego partnera – buddy. Praktycznie nie ma sytuacji pod wodą, z która zgrany zespół by sobie nie poradził.

 

Zgrany team nurkowy to podstawa

 

Podczas nurkowania poznasz masę pozytywnych ludzi, z wielu krajów. Otwartość to słowo, które cechuje prawdziwych nurków. Wszyscy są bardzo pomocni i starają się aby osoby, które są nowe, poczuły się swobodnie i komfortowo. Przyjaźnie zawarte zarówno w centrum nurkowym jak i na wyjazdach pozostają na długie lata i przenoszą się również poza ten sport. Skoro możesz na jakąś osobę liczyć pod wodą, to tym bardziej w życiu codziennym. Jest to sport, który sprzyja relaksowi więc dominują tu uśmiechy i radość. Ponuraków raczej nie spotkasz podczas takiej przygody.

Wieczorami przy kolorowym soczku snują się długie opowieści. Nurkowie opowiadają jakie atrakcje spotkali pod wodą. Wymieniają się pomysłami i planami na nowe wyprawy. Wszystko w naprawdę świetnej atmosferze. Nurkowie tworzą na całym świecie wspaniała społeczność, można powiedzieć, że jest to jedna wielka rodzina. Sam jesteś już od krok od możliwości bycia częścią tej niesamowitej społeczności.

 

Nurkowania wrakowe w najlepszym towarzystwie

 

Co po kursie nurkowym

Najważniejsze jest to abyś ćwiczył nabyte umiejętności i przede wszystkim nurkował, nurkował i jeszcze raz nurkował bo właśnie praktyka da ci solidne podstawy aby móc się dalej rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Z każdym nurkowaniem będziesz zdobywał coraz większą pewność siebie i mógł w większym stopniu cieszyć się odkrywaniem niezwykłego podwodnego świata. Obsługa sprzętu i samo nurkowanie stanie się czymś tak naturalnym jak jazda na rowerze. Czego serdecznie tobie życzę.

 

Przygotowanie do wejścia do wody z łodzi

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt