Czarnogłowy – jezioro Czarnogłowy

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Jezioro Czarnogłowy

Jezioro Czarnogłowy to malowniczo położony zbiornik wodny w odległości około 70km od Szczecina. W pobliżu znajduje się mała wieś o tej samej nazwie – Czarnogłowy.

Miejsce to ma bardzo ciekawą historię, o której możesz poczytać w dalszej części artykułu.

Wielkość akwenu to ponad 1100m długości i 300m szerokości. Najgłębsze miejsce to około 25-27m, w zależności od stanu wody.

 

 

Co pod wodą – Czarnogłowy

Jezioro utworzyło się w wyniku zalania wodami gruntowymi po zaprzestaniu wydobycia i wyłączeniu pomp odwadniających w 1960 roku. Pod wodą możemy natknąć się m.in. na pozostałości starej przepompowni, drogę wjazdową na dno kopalni, kilka zatopionych łódek i kajaków czy cmentarzysko żelazek. Jeśli popłyniesz wystarczająco daleko spotkasz pozostałości zatopionego lasu.

 

 

Z racji swojego sztucznego pochodzenia brzegi jeziora Czarnogłowy są strome i urwiste, a jego dno opada  stromo w dół.

Spotkać tu można całkiem duże okazy szczupaków, okoni, węgorzy czy linów. Ostatnio zaobserwowałem również dorodne karpie.

 

 

Widoczność pod wodą zwykle jest najlepsza w okresie zimowym i bardzo uzależniona od opadów deszczu. W okresie letnim nawet nie warto przyjeżdżać i sprawdzać jakie warunki panują pod wodą.

Nurkowanie na głębokość większą niż 10m wymaga użycia latarek, nawet przy sprzyjających warunkach.

Jeśli widoczność pod wodą jest sprzyjająca to Jezioro Czarnogłowy jest idealnym zbiornikiem dla początkujących nurków. Bezpośrednio przy ścianach dno znajduje maksymalnie na 13-15m głębokości. Można więc ćwiczyć pływanie wzdłuż urwisk, zupełnie jak na egzotycznych wakacjach.

 

 

Skamieniałe szczątki

Z racji pochodzenia skał węglanowych  z okresu jurajskiego, nad północnym brzegiem można czasem znaleźć pozostałości skamieniałej fauny morskiej. Poniżej na zdjęciu okazy wydobyte z kopalni z czasów jej działania.

Dojazd na miejsce nurkowe nad jeziorem Czarnogłowy

Dogodne miejsce do rozpoczęcia nurkowania to plaża miejska. Dojedziesz tam ulicą Fabryczną, która prowadzi wprost ze wsi Czarnogłowy. Przy plaży znajduje się parking na kilka samochodów, miejsce na ognisko oraz wygodne wiaty i stoły. Dzięki temu możesz zabrać całą rodzinę, która zajmie się przygotowaniem ciepłego posiłku. Drzewo na ognisko warto zabrać swoje. W bliskim sąsiedztwie w lesie ciężko o większy kawałek drewna. Miejsce jest popularne latem wśród okolicznych mieszkańców.

Baza nurkowa

Niestety nie funkcjonuje w pobliżu żadna baza czy centrum nurkowe. Całość sprzętu musisz więc zabrać ze sobą.

Historia kamieniołomu Czarnogłowy

Nazwa kamieniołom, choć popularna, nie jest prawidłowa. Była to kopalnia odkrywkowa wapienia. Pełna nazwa to Pommersche Kalksteinwerke Gmbh w Czarnogłowach (Zarnglaff). Została  uruchomiona w 1902 roku,

 

pisze….

 

 

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt