Steinbruchsee Wildschütz

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Steinbruchsee Wildschütz kamieniołom

Aktualizacja danych 25/09/2019

Steinbruchsee Wildschütz to baza nurkowa położona nad fenomenalnym i widowiskowym kamieniołomem. Miejsce to przeznaczone jest zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych nurków. Stromo opadające ściany i maksymalna głębokość 70m pozwala realizować nawet najbardziej wymagające nurkowania. Zwykle bardzo dobra widoczność pod wodą to jego znak rozpoznawczy. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w tym rejonie Niemiec. Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz w dalszej części opisu.

 

 

Dane kontaktowe bazy nurkowej:

Kobershainerstr.2
04862 Mockrehna OT Wildschütz

Telefon: +49 034244/55919

strona www: http://www.tsbuder.de/

Godziny pracy bazy:
wiosna/lato 10:00-20:00
jesień/zima 10:00-18:00

Baza jest zamknięta w poniedziałki i wtorki. Nie spotkałem się jednak z problemem, żeby w te dni zanurkować. Warto jednak wcześniej potwierdzić telefonicznie czy jest ktoś z obsługi i czy będzie taka możliwość. Na bazie można nurkować przez cały rok. Przerwy „wakacyjne” mające miejsce zwykle zimą i są ogłaszane na stronie internetowej.

 

 

Formalności na Wildschütz

Każdy nurek regulując opłatę bazową musi wpisać się na listę, pokazać certyfikat nurkowy oraz zaświadczenie od lekarza. To drugie może być od dowolnego lekarza, nie trzeba mieć żadnego tłumaczenia, wystarczy pieczątka lekarska.

 

Informacje o bazie nurkowej Steinbruchsee Wildschütz

Wyposażenie bazy:
– AED
– zestaw tlenowy
– wypożyczalnia sprzętu nurkowego
– booster tlenowy
– sklep nurkowy
– serwis sprzętu nurkowego

 

Dostępne gazy:

Na bazie dostępne jest tylko powietrze i nitroks.

 

 

Opłaty
– opłata bazowa: 10 €

 

 

Udogodnienia dla osób nurkujących

Kamieniołom jest specjalnie przygotowany dla nurków. Znajdziemy więc tu wszystko, co tylko może nam pomóc w komfortowym przygotowaniu się do nurkowania oraz samym nurkowaniu. Miejsca jest naprawdę sporo. Duży parking dla samochodów, zadaszone pomieszczenie do przebierania, duży plac ze stolikami i krzesłami, wieszaki do suszenia sprzętu itd. Jest wydzielone miejsce na grilla pod wiatami, więc nawet zimą nic nie stoi na przeszkodzie aby zjeść coś na ciepło. Duża toaleta z prysznicami jest również dostępna dla wszystkich. W bazie oczywiście można zostać na noc w komfortowych warunkach i zrealizować weekendowe nurkowania.

 

 

Możemy spotkać się z delikatnymi problemami komunikacyjnymi, właściciel nie mówi po angielsku prawie wcale, sporo więc ustalamy „na migi”.

Wejście do wody odbywa się po betonowych schodach. W „baseniku” o głębokości 1m możemy spokojnie sprawdzić cały sprzęt i przygotować się do nurkowania. Potem wystarczy już tylko przepłynąć metr, aby znaleźć się nad urwiskiem.

 

 

Co znajdziemy w wodzie na Wildschütz

Pionowe stromo opadające ściany są bardzo widowiskowe. Na półkach skalnych znajdziemy zatopione lasy. Na większych głębokościach znajdują się pozostałości po infrastrukturze kamieniołomu, budynki, rury itd. Jednym z ciekawszych miejsc są pozostałości windy wydobywczej, która transportowano urobek – granit.

Na poniższym filmie można zobaczyć kilka atrakcji, widać m.in. silnik , który pozostał w jednym z budynków, głębokość to około 46m.

 

Wildschutz 2 10 2016 from wiecznchlopiec on Vimeo.

Wszystkie główne punkty są oporęczowane, również te najgłębsze. Dodatkowo nad głównymi atrakcjami znajdują się boje. Jest wiec możliwość dotarcia do nich bezpośrednio z powierzchni i realizacji nawet bardzo skomplikowanych planów nurkowych.

Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym nurkiem to polecam kierowanie się w lewą stronę, właśnie w stronę windy czy zatopionych budynków – głębokości 30-50m. Trasa w prawo jest znacznie płytsza, tu ściany opadają do głębokości około 30m, a na niewielkiej głębokości znajdują się również podwodne łąki z duża ilością ryb.

 

 

Maksymalna głębokość kamieniołomu to ponad 70m. Jest łatwo i szybko osiągalna, czy to z brzegu, czy to przez zanurzenie się przy czerwonej boi.
W płytszej części kamieniołomu spotkasz ogromne okonie i szczupaki. Jeśli dopisze szczęście to można zaobserwować żerującego suma.

Mapa podwodnych atrakcji:

Warunki pod wodą

Pod wodą widoczność zwykle rozpieszcza. Potrafi sięgać 15-20m. Najlepsze warunki panują zwykle do 50m, wizura w najgłębszej części kamieniołomu jest trudna do przewidzenia i pomimo doskonałych warunków w okolicy właśnie 50m może być bardzo słaba. Woda w kamieniołomie jest bardzo zimna nawet latem. Przy dnie jest to tylko 3 stopnie. Warto więc planując głębokie nurkowania być odpowiednio przygotowanym na takie warunki.

 

Dojazd do bazy nurkowej Wildschütz

Aktywna mapka dojazdu znajduje się poniżej. Bezpośrednio z drogi zjeżdżamy na parking na terenie bazy. Wypakowany sprzęt możemy przetransportować wózkami dostępnym w bazie pod zadaszoną wiatę.

 

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt