Eco Diver, ISE Eco, Tecline Eco Program

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

O co chodzi w programie Eco Diver

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego to ogromny problem naszych czasów. Pomimo wzrostu świadomości społeczeństwa, śmieci, których nie da się poddać recyklingowi ciągle przybywa. Organizowane co roku akcje sprzątania przynoszą wymierne skutki, jednak to kropla w morzu potrzeb. Edukacja najmłodszych będzie trwać kolejne lata, podczas których utoniemy w śmieciach.
Przez propagowanie eco divingu chcemy, aby każdy nurek dołożył swoja małą cegiełkę do oczyszczania zbiorników wodnych z zalegających śmieci. Bo kto ma to zrobić? Kto ma posprzątać pozostawione śmieci pod wodą? Jak stać się takim eco diver’em przeczytasz w kolejnych akapitach.

 

Eco diving jezioro Szmaragdowe

 

Skąd pomysł na akcje?

Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Alain Dobbelaere, który stoi na czele organizacji Innerspace Explorers. Zmiana nawyków nurków i zachęcenie ich do udziału w sprzątaniu pod wodą ma w znacznym stopniu przysłużyć się środowisku. Zmniejszenie ilości śmieci w wodzie pozwoli zachować ten piękny świat dla przyszłych pokoleń jak najmniej zniszczony przez człowieka.
Jego pomysł z Eco Bagami przedstawiony został firmie TecLine podczas targów Boot w 2018 roku.  Jest to uznany na świecie producent sprzętu nurkowego. W związku z tym, że firma Tecline wspiera wszystkie działania związane z ochroną środowiska, zdecydowanie poparła całą akcję i objęła ją patronatem.

Na czym opiera się eco-diving

Wyprodukowane przez Tecline setki Eco Bag’ów zostały rozesłane przez Alain’a po całym świecie. Każdy nurek może zabrać taki worek ze sobą pod wodę i wyjąć na brzeg pozostawione przez innych śmieci. Wykonujemy dziesiątki nurkowań rocznie, zabranie choćby jednej puszki czy butelki przy każdym wejściu do wody zrobi ogromną różnicę dla środowiska. Cała akcja ma wymiar edukacyjny. Nurkowie udostępniają w sieci zdjęcia tego, co wydobyli spod wody. Celem jest zainteresowanie społeczeństwa problem śmieci w wodzie. Pomysłodawca akcji liczy, że dzięki zwiększającej się świadomości zanieczyszczeń będzie mniej.

 

Eco Bag Ise Tecline worek na śmieci

 

Eco Diving i Black Angel Divers

Dbanie o środowisko wodne jest nam szczególnie bliskie. Od lat angażujemy się we wszystkie cykliczne akcje sprzątania, jakie odbywają się w naszej okolicy. Niestety uważamy również, że jest to zdecydowanie za mało. Stan zbiorników wodnych jest coraz gorszy. Ogromne ilości puszek, butelek i innych śmieci zalegają na dnie jezior i morza. Radość z nurkowania jest znacznie mniejsza gdy widzimy coś takiego pod wodą.

Gdy tylko pojawiła się pierwsza informacja o akcji ISE i Tecline zdecydowaliśmy się do niej przyłączyć i wesprzeć ją swoim udziałem. Uznaliśmy, że najpierw trzeba zacząć od siebie i dawać dobry przykład innym nurkom. Każdy członek naszego zespołu Black Angel Divers zabiera na nurkowanie worek Eco Bag. Jeśli podczas nurkowania znajdzie śmieci zabiera je ze sobą. Tyle i aż tyle.

Drugą sprawą, o jakiej pamiętamy jako instruktorzy nurkowania, jest przekazywanie odpowiedniej wiedzy nowym adeptom. Aspekt ochrony środowiska jest stałym punktem szkolenia realizowanego w naszym centrum nurkowym. Dotyczy nie tylko zachowania raf koralowych, odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzętami morskimi, ale również eco postawy w sprawie śmieci.
Mamy nadzieje, że taka praca u podstaw przyczyni się do poprawy warunków panujących pod wodą i pozwoli nam przez wiele lat cieszyć się z pięknych widoków.

 

Eco diver sprzątanie jeziora Szmaragdowego

 

Nasze małe sukcesy

Początki nie były na pewno łatwe Wynoszenie śmieci z wody po każdym nurkowaniu budziło zdziwienie innych nurków, którzy dziesiątki razy przepływali w pobliżu wystającej z dna plastikowej butelki, tkwiącej tam od miesięcy czy nawet lat. Po wymianie poglądów następowało jednak pełne zrozumienie i wyrazy wsparcia oraz chęć pomocy w akcji. Taki efekt uznaliśmy za sukces.
Zdjęcia pełnych worków wyciągniętych z wody robią szczególnie duże wrażenie na plażowiczach i turystach odpoczywających nad wodą. Wierzymy, że widok tych stosów śmieci przyczyni się do zwiększenia ich eko-świadomości, a w konsekwencji do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w wodzie.

Media o nas

Jeden z nakręconych przez nas filmów z zebranymi śmieciami spod molo w Międzyzdrojach przykuł uwagę lokalnych mediów. Temat podchwyciły bardzo szybko duże stacje telewizyjne co zaowocowało publikacją naszych materiałów we wszystkich głównych wydaniach wiadomości (TVP, TVN, Polsat). Cieszymy się, że udało nam się zwrócić uwagę na tak ważna sprawę jak śmieci pod wodą. Taka promocja może mieć tylko pozytywny wpływ dla środowiska.

Poniżej kilka ujęć z wydań wiadomości oraz film, jaki opublikowaliśmy na naszym kanale YouTube

 

 

Materiał opublikowany przez TVN: Turyści wyjechali, śmieci zostały. Nurkowie pokazali, co zalega na dnie Bałtyku www.tvn24.pl

TVN o Black Angel Divers

 

Media o naszej akcji Eco Diver z Black Angel Divers

 

Szkolenie ISE (ECO DIVER)

Innerspace Explorers prowadzi darmowe szkolenia/warsztaty dla chętnych nurków z eco-divingu. Program szkolenia znajduje się na stronie ISE. Niestety na razie nie jest dostępny w języku polskim w naszym regionie. Program obejmuje takie zagadnienia jak wdrażanie zagadnień ochrony środowiska w nurkowaniu czy propagowanie odpowiedniej postawy pro-ekologicznej w życiu codziennym. Jednodniowe szkolenie zakończone jest otrzymaniem naszywki ECO DIVER. Poświadcza ona jednoznacznie, że osoba, która się nią legitymuje jest odpowiedzialnym nurkiem, dbającym o środowisko wodne.

Więcej na temat szkolenia na stronie Innerspace Explorers: ISE

Konkurs Eco Diver

Żeby zachęcić większą liczbę nurków do wzięcia udziału w tej inicjatywie, firma Tecline ufundowała nagrody dla najbardziej zaangażowanych uczestników. Wystarczy przesyłać zdjęcia zebranych śmieci bezpośrednio do autorów projektu. Zdjęcia będą publikowane na oficjalnej witrynie akcji ISE ECO PAGE.

Jak zostać eco diver’em

Każdy może zostać eco-diverem. Nie trzeba przystępować do żadnej zorganizowanej akcji, nie trzeba publikować żadnych zdjęć, czy posiadać super wypasionego Eco Baga. Wystarczy z każdego nurkowania zabrać jeden śmieć ze sobą. Pozostawić go w koszu na brzegu czy nawet zabrać do domu. Po pewnym czasie to zrobi różnicę środowisku. Każde kolejne nurkowanie w tym miejscu będzie tylko przyjemniejsze. Warto abyś również pokazał wszystkim na brzegu, ile śmieci jest pod wodą. Działając w ten sposób zwiększysz świadomość ludzi i przyczynisz się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszych wspólnych wód.

 

Śmieci w jeziorze Szmaragdowym

 

Podziękowania i podsumowanie

Przede wszystkim chcemy podziękować Alain Dobbelaere oraz firmie Tecline za wsparcie pomysłu organizacji Innerspace Explorers i dostarczenie worków Eco Bag. Wierzymy, że uda się rozpromować akcję na całym świecie, co przyczyni się do znacznej poprawy warunków pod wodą. Ze swojej strony możemy zapewnić, że na swoją mała skalę będziemy dalej działać, tak jak do tej pory. Propagowanie ideałów eco divingu i kształcenie nowych eco diver’ów jest dla nas bardzo ważne.

 

wieczny

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt