Komputer nurkowy – przegląd popularnych rekreacyjnych modeli

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Komputer nurkowy – przegląd popularnych rekreacyjnych modeli

Na rynku nurkowym znajdziesz wiele modeli komputerów nurkowych. Praktycznie każda z firm produkujących sprzęt do nurkowania ma w swojej ofercie taki produkt. W poniższym artykule przyjrzę się kilku najpopularniejszym jednostkom na rodzimych nurkowiskach.

Wybrałem najprostsze modele z oferty danego producenta, odpowiednie na początku drogi nurkowej. Jestem lub byłem posiadaczem wszystkich z omawianych w artykule modeli. Niektóre zabrałem ponownie pod wodę po wielu latach przerwy. Opisałem wiec moje subiektywne wrażenia z użytkowania danego modelu komputera.

Ogólne informacje o wyborze komputera nurkowego dla początkującego nurka znajdziesz w artykule: Komputer do nurkowania na początek.  Zachęcam do przeczytania i komentowania.

 

Wybór komputera nurkowego

Koniecznie weź pod uwagę, że każdy nurek ma swoje preferencje i oczekiwania wobec komputera nurkowego. Nie muszą być one zgodne z moimi. Warto przed ostateczną decyzją zakupu wypożyczyć daną jednostkę z centrum nurkowego i przetestować ją w wodzie, w warunkach, w jakich najczęściej będziesz nurkował. Do czego szczerzę zachęcam.

 

Mares Puck Pro + 

Komputer produkowany przez firmę Mares to bardzo ciekawa propozycja. Jest to już kolejna edycja produkowanego od wielu lat podstawowego komputera nurkowego. Poprzednie wersje nazywały się odpowiednio: Puck i Puck Pro. O ile starsza wersja Puck, była rewelacyjnym, acz bardzo prostym urządzeniem, to kolejna odsłona była znacznie bardziej zaawansowana. Pewną liczbę egzemplarzy trapił problem z wyświetlaczem, który z czasem tracił kontrast w pojedynczych segmentach. Producent wyciągnął wnioski i nowa jednostka, będąca na rynku od 2016 roku jest całkowicie pozbawiona tego problemu. Jak zawsze w nowszej wersji dodano sporo funkcji i udogodnień.

 

Komputer nurkowy Mares Puck Pro+

 

Budowa i sterowanie

Jednostka ma zwartą i kompaktową obudowę, dobrze leży na ręku nurka. W przypadku nurkowań w suchym skafandrze, cały komputer chowa się za pierścieniem suchej rękawicy.

Komputer Mares Puck Pro+ obsługiwany jest jednym dużym przyciskiem. Dzięki swojej wielkości jest wygodny i nie sprawia problemów w obsłudze w grubych rękawicach. Obsługa komputera jednym przyciskiem wymaga jednak pewnego przyzwyczajenia. Zwłaszcza jeśli miałeś już styczność z komputerami sterowanymi 2 i więcej przyciskami.

Komputer produkowany jest w Bułgarii.

Ekran

Ekran komputera jest dosyć duży i bardzo czytelny, a wyświetlacz ma odpowiedni kontrast. W warunkach dużego nasłonecznienia nie ma problemów z odczytywaniem wskazań. Komputer Mares Puck Pro+ posiada wbudowane podświetlenie w kolorze niebieskim, aktywowane przyciskiem. Ekran nie posiada dodatkowej osłony. Producent umieścił go poniżej linii obudowy, co ogranicza powstawanie rys.

 

Komputer nurkowy Mares Puck Pro+ podświetlenie ekranu

 

Komunikacja

Jeśli chciałbyś kopiować logii do komputera stacjonarnego lub na komórkę to do komunikacji potrzebny jest dodatkowy moduł bluetooth. Koszt takiego modułu to około 250 zł. Dedykowane oprogramowanie w wersji na komórkę nie jest jednak zbyt rozbudowane. Brakuje funkcji eksportu do zewnętrznych logbooków. Współpracuje za to świetnie z aplikacją mySSI, która również zawiera logbook.

Drugą opcją jest podłączenie urządzenia przez tradycyjny kabel USB. Koszt interfejsu to około 300 zł. To rozwiązanie pozwala korzystać ze znacznie bardziej urozmaiconego oprogramowania PC/Mac z eksportem nurkowań, czy aktualizacją oprogramowania komputera Mares Puck Pro+.

Funkcje i oprogramowanie komputera Mares Puck Pro+

Jest to jedna z najmocniejszych stron tej jednostki. Na pewno wyróżnia ją na tle konkurencji. Komputer ma możliwość wyboru 3 mieszanin gazów (powietrze i nitroksy), w tym mieszaninę o zawartości aż do 99% tlenu. Dodatkowo możesz zmieniać je pod wodą. Takie rozwiązanie jest dostępne zwykle w dużo droższych modelach. Oczywiście komputer posiada wszystkie popularne funkcje takie jak: air, nitroks, gauge, planer itp. Warto zauważyć, że w trybie bottom timer jest dostępny stoper z sekundnikiem oraz wskazanie średniej głębokości z możliwością ich resetowania.

Komputer nurkowy Mares Puck Pro+ może ci towarzyszyć bez problemu przez całą nurkową karierę – do poziomu Adv. Nitroks lub w trybie bottom timer nawet dalej. Głębokość operacyjna komputera to 150m.

Wbudowana pamięć urządzenia mieści przy standardowych ustawieniach zapis 35 godzin nurkowania.

Nie ma możliwości podłączenia transmitera przekazującego informację o ciśnienia gazu w butli.

Pełna instrukcja do komputera Mares Puck Pro+ jest dostępna w języku polskim. Możesz ją pobrać tutaj: Instrukcja do komputera Mares Puck Pro/Pro+.

Gazy dekompresyjne - butle stage

 

Model dekompresyjny

Za poprawne planowanie i przeprowadzenie nurkowań z obligatoryjnymi przystankami dekompresyjnymi odpowiada pęcherzykowy model dekompresyjny: RGBM Mares-Wienke. W obliczeniach uwzględnia 10 przedziałów tkanek. Użytkownik ma możliwość wprowadzenia prostych dodatkowych poziomów konserwatyzmu.

Zasilanie

Komputer jest zasilany standardową baterią CR2450. Możesz ją samodzielnie wymienić. W związku z faktem, że komora baterii jest odizolowana od elektroniki, nawet w przypadku jej zalania, komputer nie ulega uszkodzeniu. Dzięki temu nie musisz po wymianie baterii wykonywać testu szczelności.

Niedogodności

Zwróć uwagę, że pasek jest dosyć krótki. W przypadku nurkowań w suchym skafandrze i grubym ocieplaczu zapina się na ostatnie dziurki. Dzięki temu co prawda nie odstaje podczas nurkowania, ale nie jest to najwygodniejsze. Niestety nie ma możliwości dokupienia przedłużki czy wymiany na mocowanie na gumach bungee.

Farba na przycisku z czasem również się wyciera. Nie przeszkadza to oczywiście w użytkowaniu, ale warto by było zastosować przycisk barwiony w masie.

Cena

Jest to komputer, którego stosunek ceny do możliwości jest bardzo atrakcyjny. Obecnie komputer Mares Puck Pro+ możesz kupić w cenie około 790 zł. To jeden z najtańszych komputerów nurkowych na rynku posiadający jednak bardzo rozbudowane funkcje. Jego możliwości i atrakcyjna cena zdecydowanie rekompensują drobne niedociągnięcia.

 

 

Suunto Zoop Novo – komputer nurkowy prosto z Finlandii

Komputer nurkowy Suunto Zoop Novo to obecnie jeden z najpopularniejszych komputerów na naszym rynku. Jest to następca świetnej serii komputerów Suunto Gekko, Zoop, Vyper, Vyper 2 i Vyper Air, pod względem funkcjonalności i zaszytych funkcji. W końcowej fazie produkcji wspomnianych modeli i początkowej fazie nowej serii Zoop Novo, zdarzały się jednostki z problemami z czujnikiem ciśnienia. Na szczęście obecnie produkowane egzemplarze nie trapi już ten problem. Aktualnie dostępna wersja komputera Suunto Zoop Novo jest obecna na rynku od 2016 roku.

 

Komputer nurkowy Suunto Zoop Novo

 

Budowa i sterowanie

Zdecydowanie jest to największy komputer zegarkowy pod względem gabarytów w tym zestawieniu. Jest to pokłosie dużego ekranu oraz umiejscowienia sterowania. Komputer Suunto Zoop Novo jest sterowany 4 przyciskami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz bardzo intuicyjnie poruszać się po menu bez mozolnego przełączania wszystkich opcji.

Pasek jest naprawdę długi co umożliwia swobodne zapinanie go nawet na najgrubszym suchym skafandrze. Sam pasek można wymienić na dedykowane adaptery do gum bungee. Zastosowanie takiego mocowanie znacznie usprawnia zakładanie komputera.

Komputer produkowany jest w Finlandii.

Ekran

Komputer wyposażony jest w naprawdę duży i czytelny ekran o odpowiednim kontraście. Nie będziesz miał problemu z odczytaniem wskazań nawet w słoneczny dzień tuż przy powierzchni. Plastikowa szybka chroni ekran przed zarysowaniem. Ze względu na to, że jest lekko wypukła szybko się rysuje. Nie przeszkadza to jednak w użytkowaniu komputera, pod wodą rysy są niewidoczne. Bez problemu możesz również ją z czasem wypolerować lub wymienić na nową, dzięki czemu komputer odzyska dawny blask. Koszt nowej osłony to niestety ponad 120 zł.

Podświetlenie ekranu możesz włączyć przytrzymując jeden z przycisków. Kolor to odcienie zielonego.

Funkcje i oprogramowanie komputera nurkowego Suunto Zoop Novo

Jest to najprostsza z maszyn ze stajni fińskiego producenta. Oferuje możliwość ustawienia tylko 1 gazu (powietrze lub nitroks), na którym będziesz realizował swoje nurkowanie. Maksymalna wartość tlenu w mieszaninie to 50%.

Komputer posiada wszystkie funkcje, jakich możesz oczekiwał od tego typu urządzenia. Tryb powietrze, nitroks, planer, gauge itp. Znalazło się również miejsce dla trybu nurkowania na wstrzymanym oddechu.

W trybie gauge dostępny jest stoper wraz z sekundnikiem. Brak jednak wskazań średniej głębokości.

Maksymalna głębokość operacyjna komputera to 80m.

Pamięć urządzenia w przypadku standardowych ustawień próbkowania pozwala zapisać 60 godzin nurkowania. W przypadku trybu freediving 3 godziny.

Komputer nie ma opcji podłączenia transmitera przekazującego informację o ciśnienia gazu w butli.

Pełna instrukcja komputera w języku polskim dostępna jest na stronie producenta, pod linkiem: Instrukcja do komputera Suunto Zoop Novo.

 

Suunto Zoop Novo pod wodą

 

Model dekompresyjny

W komputerze wykorzystany jest pęcherzykowy model dekompresyjny Suunto RGBM.

Użytkownik ma możliwość wprowadzenia prostych dodatkowych poziomów konserwatyzmu.

Komunikacja

Jeśli chciałbyś przenieść logi swoich nurkowań na komputer stacjonarny to musisz liczyć się z wydatkiem około 270 zł. Za pomocą kabla zakończonego wejściem USB masz możliwość eksportu nurkowań do komputera stacjonarnego na dedykowane oprogramowanie Suunto. Jest też możliwość eksportu logów do aplikacji zewnętrznych. Interfejs pozwala również samodzielnie aktualizować oprogramowanie komputera.

Zasilanie

Komputer Suunto Zoop Novo zasilany jest standardową baterią CR2450. Producent zaleca wymianę baterii przez autoryzowany serwis wraz z wykonaniem próby ciśnieniowej szczelności komputera. Oczywiście możesz dokonać również samodzielnej wymiany baterii. W tym drugim wypadku, jeśli powstanie nieszczelność i dojdzie do zalania a w konsekwencji do uszkodzenia komputera, nie będziesz mógł skorzystać z gwarancji.

 

Przyciski komputera nurkowego Suunto Zoop Novo

 

Niedogodności

Wielkość przycisków nie jest zbyt duża, a wygoda korzystania pod wodą spada wraz z grubością rękawic czy marznięciem twoich palców. Szkoda, że producent nie wyposażył komputera w standardzie w plastikową nakładkę powiększającą pole robocze przycisków. Taka nakładka była stosowana w jednej z produkowanych wcześniej wersji i w mojej ocenie była bardzo wygodna. Obecnie jest to akcesorium dodatkowe. Cena nakładki to około 110 zł. Naprawdę warto ją zakupić jak najszybciej.

Przy nurkowaniu w piance pasek jest sporo za długi i mocno odstaje. Możesz go jednak podwinąć lub skrócić. Alternatywą jest również wspomniany adapter do gum bungee.

Osłona ekranu mogła by być z twardszego plastiku, bardziej odpornego na zarysowania.

Cena

Suunto Zoop Novo to najdroższy komputer w zestawieniu z komputerami zegarkowymi w tym artykule. Aby stać się posiadaczem tej jednostki musisz uszczuplić budżet około 1000 zł. W zamian otrzymasz duży, wygodny ekran i 4 przyciskowe sterowanie. Suunto oferuje również największa pulę akcesoriów dodatkowych. Sprawdzi się świetnie w podstawowych typach nurkowań rekreacyjnych.

 

Link partnerski:

 
suunto zoop

 

Cressi Leonardo – rekreacyjny komputer nurkowy

W porównaniu do konkurencji włoska firma Cressi ma do wyboru kilka prostych komputerów dla początkujących nurków. Typowym komputerem nurkowym entry level jest komputer Cressi Leonardo. To jednocześnie najchętniej wybierany model tego producenta.

Jednostka to prawdziwy weteran wśród swoich rywali. Na rynku pozostaje nieprzerwanie od 2011 roku. Niektóre egzemplarze, z różnych lat produkcji trapiły wady wyświetlacza, miał niski kontrast, co nie było zbyt wygodne. Wydaje się, że problem został rozwiązany i obecnie nie ma takich jednostek w sprzedaży. Wygląda jednak na to, że firma Cressi powoli przygotowuje się do zastąpienia modelu Leonardo nową jednostką z większą ilością funkcji.

 

Cressi Leonardo komputer nurkowy

fot. Magda Saugut

 

Budowa i sterowanie

Komputer Cressi Leonardo ma zwartą i kompaktową obudowę. Dobrze leży na ręku nurka i w przypadku nurkowania w suchym skafandrze chowa się za pierścieniem. Jednostka jest sterowana jednym dużym przyciskiem. Wymaga to pewnej praktyki od użytkownika, ale jest również wygodne ze względu na wielkość przycisku.

Komputer jest produkowany we Włoszech.

Ekran

Ekran komputera nurkowego Cressi jest czytelny o średnim kontraście. Pomimo kompaktowych rozmiarów wskazania są dość wyraźne. W odróżnieniu od pozostałych komputerów opisanych w tym artykule, informacje na ekranie są oddzielone od siebie liniami separującymi. W zamyśle producenta ma to na celu zwiększenie czytelności poszczególnych wskazań.

Ekran komputera Cressi Leonardo jest osłonięty dodatkową, plastikową szybką. Jest ona podatna na zarysowania, jednak koszt jej wymiany jest niewysoki (około 35 zł).

W przypadku nurkowań nocnych czy w ograniczonej widoczności możesz za pomocą przycisku aktywować podświetlenie w kolorze niebieskim.

Funkcje i oprogramowanie komputera nurkowego Cressi Leonardo

Jest to najprostsza z jednostek włoskiego producenta. Oferuje możliwość ustawienia tylko 1 gazu na czas nurkowania (powietrze lub nitroks). Maksymalna wartość tlenu, jaką możesz zdefiniować, to 50%.

Komputer posiada wszystkie funkcje, jakich możesz oczekiwał od tego typu urządzenia. Tryb powietrze, nitroks, planer i gauge. W trybie gauge nie jest dostępny dodatkowy stoper z sekundnikiem. Brak również wskazań średniej głębokości. Do twojej dyspozycji jest czas nurkowania, obecna i maksymalna głębokość osiągnięta podczas nurkowania. Komputer nie ma również trybu freedivingu.

Maksymalna głębokość operacyjna komputera to 120m.

Pamięć urządzenia w przypadku standardowych ustawień próbkowania pozwala zapisać 70 godzin lub 60 nurkowań.

Komputer nie ma opcji podłączenia transmitera przekazującego informację o ciśnienia gazu w butli.

Pełna instrukcja komputera w języku polskim dostępna jest na stronie producenta, pod linkiem: Instrukcja do komputera Cressi Leonardo.

Przycisk Cressi Leonardo

fot. Magda Saugut

 

Model dekompresyjny

W komputerze Cressi Leonardo został wykorzystany pęcherzykowy model dekompresyjny Cressi RGBM, który jest zmodyfikowanym algorytmem Haldane’a i Wienke oraz został zaczerpnięty od innego producenta – Suunto. W obliczeniach uwzględnia 9 teoretycznych przedziałów tkanek. Możesz również w niewielkim zakresie zdefiniować konserwatyzm dekompresyjny (3 poziomy). Podstawowe ustawienie komputera jest bardziej konserwatywne niż u konkurencji, co przekłada się na nieco krótsze limity bezdekompresyjne.

Komunikacja

W przypadku chęci komunikacji z komputerem konieczne jest zastosowanie interfejsu USB. Jego koszt to blisko 350 zł. Cressi udostępnia oczywiście dedykowany program do obsługi swojej jednostki z możliwością eksportu danych do aplikacji zewnętrznych.

Zasilanie

Komputer Cressi Leonardo zasilany jest baterią guzikową CR2430. Nie jest co prawda tak popularna jak CR2450, nie będziesz miał jednak problemu z jej zakupem. Baterię możesz samodzielnie wymienić. Według producenta nie ma konieczności każdorazowego oddawania jednostki do serwisu i przeprowadzania testu szczelności. Nie mniej, komora baterii nie jest izolowana od reszty urządzenia. Sprawdź zatem dokładnie stan uszczelki podczas wymiany baterii.

 

 

Niedogodności

Zdecydowanie do niedogodności mogę zaliczyć uboższe niż u konkurencji funkcje oraz słabsze podświetlenie i kontrast ekranu. Brak wspomnianego trybu free może być nie do zaakceptowania. Dyscyplina zyskuje coraz więcej zwolenników również wśród nurków.

Cena

Komputer Cressi Leonardo jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Aby cieszyć się z tego niepozornego, ale bardzo praktycznego komputera musisz wysupłać około 850 zł. Uważam, że stosunek ceny do możliwości i funkcji jest bardzo dobry. Jest to dobry wybór dla typowego rekreacyjnego nurka.

 

Sokoli wzrok pod wodą

Niestety, u większości z nas, wraz z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu. Możesz oczywiście korzystać z soczewek, czy wklejonych dodatkowo szkieł do maski. Czasem jednak po prostu byłoby dużo wygodniej, gdyby komputer nurkowy miał większe cyfry. Zwykle w droższych modelach z kolorowymi ekranami tak właśnie jest. Nie są to już jednak komputery zegarkowe, a ich cena jest znacznie wyższa niż podstawowych modeli. Za taką przyjemność musisz zapłacić od 2 do 4 tyś zł. Wygoda korzystania jest bardzo duża, dodatkowo w nocy czy w słabej widoczności nie musisz używać żadnego podświetlenia.

Chciałbym zaproponować jednak pewien kompromis. Komputer z dużym wyświetlaczem i odpowiednio dużymi cyframi.  Zdecydowanie większy niż opisane w tym artykule nurkowe komputery zegarkowe, ale w równie przystępnej cenie. Takim komputerem jest w mojej ocenie Mares Quad.

 

Komputer nurkowy Mares Quad

 

Mares Quad komputer nurkowy z dużymi cyframi

Serce i funkcje komputera Mares Quad nie odbiegają od opisanej w tym artykule jednostki Mares Puck Pro+.  Nie będę więc powielał wszystkich informacji. Wystarczy, że cofniesz się do pierwszej części artykułu. Masz do czynienia dokładnie z tym samym komputerem zapakowanym jednak w znacznie większą obudowę. Dzięki temu do dyspozycji otrzymasz blisko 3” ekran z danymi wyświetlanymi w 3 bardzo czytelnych liniach. Cyfry są znacząco większe, w porównaniu do komputerów zegarkowych, co dużo swobodniej pozwala odczytywać wszystkie wskazania.

Drugim dużym udogodnieniem są aż 4 przyciski zlokalizowane w rogach urządzenia. Ich wielkość pozwala na swobodne i dokładne operowanie nawet w grubych rękawicach. W przeciwieństwie do komputera Mares Puck Pro+ są wykonane z materiału barwionego w masie więc nie będą się wycierać w trakcie wielu lat użytkowania.

Dzięki bardzo rozbudowanej funkcjonalności i świetnemu, czytelnemu ekranowi, może to być komputer, który będzie służył bardzo długo, nawet w wymagających nurkowaniach. Ekran można zabezpieczyć dedykowaną folią (koszt około 50 zł) lub wyciąć ją samemu, podobnie jak w przypadku telefonu komórkowego. Zapobiegnie to na pewno porysowaniu szkła mineralnego ekranu. Pasek ma odpowiednią długość i wielkość. Swobodnie można go zapiąć na suchym skafandrze będąc w grubych rękawicach.

Niedogodności

Na minus komputera mogę zaliczyć nakładkę obudowy wokół ekranu. Jest wykonana z dosyć miękkiego plastiku, który szybko się rysuje. Oczywiście nie przeszkadza do w użytkowaniu. To jedynie kwestia estetyki. Weź tez pod uwagę, że komputer tego typu nie jest już tak kompaktowy jak jednostki zegarkowe.

Wersja podstawowa komputera Mares Quad nie ma możliwości podłączania transmitera ciśnienia.

Komputer nurkowy Mares Quad

Ogromnym plusem tej jednostki jest cena. Właśnie z jej powodu postawiłem umieścić ten komputer w tym zestawieniu. Obecnie wynosi 1099 zł. Jeśli więc potrzebujesz zaawansowanego komputera rekreacyjnego w przystępnej cenie, który jednocześnie ma naprawdę duży i czytelny ekran warto rozważyć niewielką dopłatę do wersji zegarkowej.

Pełna instrukcja komputera w języku polskim dostępna jest na stronie producenta, pod linkiem: Instrukcja obsługi komputera Mares Quad.

 

Porównanie wielkości cyfr komputerów nurkowych

 

Podsumowanie i wybór komputera nurkowego

Nie sposób jednoznacznie wskazać najlepszego komputera w tym zestawieniu. Każdy z nas ma nieco inne oczekiwania i priorytety. Dla jednego nurka to najbardziej rozwinięte oprogramowanie, które daje największe możliwości i zapewnia wykorzystanie komputera w technicznych nurkowaniach. Kolejny będzie szukał największego ekranu czy rozbudowanego sterowania. Czasem ważna jest natomiast prostota obsługi i brak funkcji, z których nurek nie korzysta, a które komplikują i wydłużają obsługę oraz przygotowanie do nurkowania.

Wszystkie przetestowane komputery nurkowe uważam za dobry wybór. Każdy z nich sprawdzi się w karierze początkującego nurka i będzie służył przez wiele lat, zanim nastanie potrzeba jego zmiany. To właśnie indywidualne preferencje zdecydują ostatecznie o twoim wyborze. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi mogłeś dokładniej poznać prezentowane jednostki. Zachęcam do samodzielnego testowania i komentarzy pod artykułem.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt