Na pewno zdajesz sobie sprawę, że gwarantem bezpiecznego nurkowania, zaraz obok odpowiednich umiejętności jest sprawny sprzęt. Bez prawidłowo działającego automatu do nurkowania, zwanego w nomenklaturze technicznej regulatorem zapotrzebowania, nurkowanie nie może być realizowane w sposób bezpieczny. Serwis automatów jest więc czynnością, która powinieneś wpisać na stałe w swój coroczny kalendarz przygotowań do sezonu nurkowego.
Producenci sprzętu nurkowego dokładnie określają, kiedy automat powinien być oddany do serwisu a także, jakie czynności serwisowe powinny zostać okresowo wykonane przez technika-serwisanta.
W dalszej części artykułu dowiesz się jak często należy serwisować automat i jak wygląda taki serwis.
Regularny serwis automatów nurkowych ma wpływ przede wszystkim na ich prawidłowe działanie. Jednocześnie znacząco przedłuża żywotność regulatora. Prawidłowo serwisowany automat, przy odpowiednim użytkowaniu będzie ci służył wiele lat i odwdzięczy się bezawaryjną pracą. Osobiście posiadam automaty, które kupiłem ponad 10 lat temu i do dzisiaj działają bez zastrzeżeń. Niektóre z nich już w momencie zakupu miały za sobą wiele lat pracy. Wykonałem na nich setki nurkowań, również na duże głębokości. Dzięki regularnym przeglądom jestem pewien, że są w pełni sprawne i gotowe nawet na najbardziej wymagające warunki.
Brak systematycznego serwisu automatu nurkowego może zagrażać bezpieczeństwu naszemu oraz naszych partnerów. W przypadku uszkodzenia głównego automatu czy sytuacji braku gazu u twojego partnera, niesprawny zapasowy regulator może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.
Nieprawidłowo działający II stopień może również powodować dyskomfort przy użytkowaniu. Jednocześnie pogarszający się stan, spowodowany brakiem odpowiedniego serwisu, może narazić cię na większe koszty naprawy w przypadku uszkodzenia kluczowych elementów automatu.
Odpowiedni, corocznie wykonany serwis, jest często warunkiem ciągłości gwarancji jakiej udzielił producent. Poproś serwisanta o odpowiedni wpis do książki serwisowej lub gwarancyjnej po wykonaniu usługi. Brak spełnienia tego wymogu może pozbawić cię możliwości skorzystania z prawa do reklamacji w przypadku awarii.
Większość producentów zaleca serwis automatu nurkowego co 100 godzin lub raz w roku w przypadku normalnego użytkowania z zachowaniem odpowiedniej staranności w obsłudze automatów.
Jeśli użytkujesz sprzęt w słonej wodzie, wyjątkowo ciężkich warunkach (zamulenie, zapiaszczenie) czy wystąpi jedna z opisanych niżej sytuacji, warto znacznie szybciej oddać automat do autoryzowanego serwisanta. Przykładowe sytuacje, po których zalecany jest szybszy serwis automatu nurkowego:
– po nurkowaniu w słonej wodzie nie płukałeś automatów w wodzie słodkiej,
– podczas płukania zestawu do środka I stopnia dostała się słodka woda,
– płukałeś automat z wciśniętym bypassem na II stopniu,
– I stopień uległ zalaniu podczas nurkowania w słodkiej wodzie,
– planujesz nurkowanie w ekstremalnych warunkach niskiej temperatury, np. nurkowanie podlodowe,
– wróciłeś z safari czy tygodnia nurkowego w rejonie dużego zasolenia wody, np. Egipt.
Piasek czy skrystalizowana z wody sól może szybko zniszczyć elementy automatu i spowodować w następstwie wysokie koszty naprawy oraz konieczność wymiany uszkodzonych części. Zadziałaj prewencyjnie w takiej sytuacji. Skontaktuj się z centrum nurkowym i uzgodnij warunki przeglądu.
Są sytuacje, w których bezwzględnie powinieneś zrezygnować z nurkowania i przekazać regulator do serwisu automatów nurkowych:
Jeśli automat nie był używany przez dłuższy czas, to również powinien zostać przekazany do serwisu. W regulatorze, poddane stałemu naciskowi sprężyny, elementy gumowe uszczelnień takie jak oringi czy membrany ulegają starzeniu i trwałym odkształceniom. Podobnie dzieje się w przypadku grzybka w komorze wysokiego ciśnienia. Również pewne typy smarów ulegają utlenieniu/odparowaniu co skutkuje brakiem prawidłowego smarowania kluczowych elementów. Określony przed producenta czas po jakim automat powinieneś przekazać do serwisu dotyczy więc również automatów, które nie były użytkowane.
Jak już mogłeś przeczytać w pierwszej części tego artykułu regularny serwis ma duży wpływ na żywotność regulatora. Często do naszego serwisu trafiają automaty, dla których jest to pierwszy serwis po wielu latach. Oto problemy z jakimi serwisant styka się w takim automacie:
Oczywiście nie są to wszystkie możliwe usterki czy problemy jakie trapią automaty, które nie są regularnie serwisowane. Ich wystąpienie powoduje jednak nieprawidłową pracę automatu, co ma wpływ na twoje bezpieczeństwo pod wodą. Nie bez znaczenia jest również dla kosztów późniejszego serwisu i ewentualnej naprawy.
Serwisowanie automatów nurkowych jest zajęciem wymagającym szczególnej staranności. Technik serwisu musi mieć też zmysł inżynierski, wykazać się dużą dokładnością oraz wysoką kultura techniczną. Umiejętności i wiedzę weryfikuje producent wydając autoryzacje na serwis automatów nurkowych. Gwarantuje to wysoką jakość, użycie odpowiednich narzędzi, oryginalnych kitów serwisowych itp. Dzięki temu możesz być pewny, że osoba odpowiedzialna za twój automat nieustannie rozwija się na tym polu. Jest uczestnikiem cyklicznych szkoleń serwisowych oraz jej wiedza jest zawsze aktualna.
Przed powierzeniem automatu w ręce pracownika centrum nurkowego zapytaj o aktualne szkolenia i autoryzację producenta twojego regulatora. Poznaj swojego serwisanta osobiście. To od jego pracy zależy twoje bezpieczeństwo pod wodą!
Podczas serwisu automat jest rozkładany na czynniki pierwsze. Następnie technik przeprowadza wieloetapowy proces mycia poszczególnych części automatu. Wszystkie, przewidziane przez producenta części do wymiany zastępuje nowymi, które znajdują się w tzw. service kit’cie. Dotyczy to przede wszystkim gumowych uszczelnień niskiego i wysokiego ciśnienia, membran, grzybków itp. W kolejnym kroku serwisant składa i reguluje automat nurkowy na odpowiednich przyrządach pomiarowych, według zaleceń producenta oraz indywidualnych preferencji użytkownika.
Coraz wydajniejsze i dokładniejsze konstrukcje zarówno I jak i II stopnia automatu wymagają używania specjalistycznych narzędzi podczas całego procesu serwisowego. Zarówno do czyszczenia jak i dokładnej regulacji. Część z nich ma ograniczoną dostępność i posiadają je zwykle tylko certyfikowani serwisanci.
Poprawność wykonania usługi gwarantuje tylko użycie oryginalnych części zamiennych. Potwierdzeniem takiego działania jest opakowanie ze zużytymi częściami jakie powinieneś otrzymać przy odbiorze swojego automatu. Kolejną rzeczą, na która powinieneś zwrócić uwagę jest karta serwisowa, zawierająca wszystkie informacje, parametry regulacji automatu itp. Jej wydanie jest obowiązkiem każdego serwisanta.
Więcej na temat tego jak wygląda serwis automatów w naszym Centrum Nurkowym możesz przeczytać w osobnym artykule: SERWIS AUTOMATÓW DO NURKOWANIA OD KUCHNI
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, zwrócisz uwagę na to, jak ważny i kluczowy dla twojego bezpieczeństwa jest regularny serwis automatów oraz pozostałego sprzętu nurkowego.
Skontaktuj się więc ze swoim centrum nurkowym i umów się na rozmowę z serwisantem.
Instruktor w Black Angel Divers
Autor artykułów o tematyce nurkowej. Pasjonat, nurek techniczny i jaskiniowy. Szkoleniowiec, instruktor nurkowania technicznego i rekreacyjnego federacji SSI/IANTD oraz pierwszej pomocy DAN/EFR. Zafascynowany mrokiem i zimnym pięknem francuskich i włoskich jaskiń. Swoje nurkowania realizuje zarówno z użyciem obiegów otwartych jak i zamkniętych.