Zakup nowego suchego skafandra nurkowego

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Zakup nowego suchego skafandra – jak powinien wyglądać

Zakup nowego suchego skafandra to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego nurka. Przejście z nurkowania w mokrej piance do całkowicie suchych nurkowań to prawdziwy „game changer”. Otwierają się przed tobą zupełnie nowe możliwości, czy to podróży, czy zaawansowanych szkoleń.

Przy zakupie suchego skafandra powinieneś oczekiwać od centrum nurkowego profesjonalnej obsługi. Ceny suchych skafandrów są wysokie i jakość całego procesu zakupu powinna być typu premium.

Wybór modelu, rozmiaru, dodatków itd. to żmudny proces i wymaga sporo pracy, zarówno od sprzedawcy jak i od ciebie. W poniższym artykule przedstawię swoją propozycję tego, jak powinna wyglądać obsługa klienta i droga zakupu suchego skafandra oraz czego powinieneś oczekiwać od centrum nurkowego i doradcy sprzętowego.

Dzięki takiemu podejściu obie strony transakcji powinny być zadowolone z produktu i obsługi.

 

Zakup nowego suchego skafandra

 

Profesjonalny doradca sprzętowy

Będąc klientem centrum nurkowego nie musisz mieć wiedzy na każdy temat związany ze sprzętem do nurkowania. Rolą profesjonalnego doradcy sprzętowego jest przekazanie najważniejszych informacji, zarówno tych dotyczących konkretnego sprzętu czy też samego użytkowania produktu. Nie jest to możliwe jeśli osoba pracująca w sklepie nurkowym nie ma własnego, bogatego doświadczenia w tej dziedzinie.

Na doradcy spoczywa obowiązek ciągłej edukacji w zakresie nowości rynkowych, wprowadzanych nowych technologiach i przede wszystkim testowania najróżniejszego wyposażenia. Sporo twoich decyzji zakupowych oprze się na jego zdaniu. Warto więc dobrze przemyśleć wybór tej osoby. Zapytaj o kompetencje i doświadczenie oraz o własne opinie na temat użytkowania konkretnego rodzaju sprzętu nurkowego.

Z pewnością osoba, która miała do czynienia tylko z jednym typem komputera nurkowego czy jednym rodzajem suchego skafandra nie będzie obiektywnym i pełnym źródłem informacji na dany temat. Powinieneś oczekiwać zdecydowanie więcej.

 

Doradca sprzętowy i klienci

 

Wybór modelu suchego skafandra

Decydując się na zakup suchego skafandra musisz podjąć wiele kluczowych decyzji. Jedną z nich jest niewątpliwie wybór marki i modelu. Jest to złożony temat i zdecydowanie wymaga analizy i rozmowy z profesjonalnym doradcą sprzętowym. Powinniście poruszyć m.in. zagadnienia:

 • oczekiwań w stosunku do produktu,
 • przeznaczenia, planów nurkowych,
 • możliwości finansowych, opcji płatności,
 • wyboru konkretnej marki i modelu,
 • opcji dopasowania, przeróbek czy szycia na miarę,
 • konfiguracji, wyboru elementów dodatkowych,
 • czasu oczekiwania na skafander,
 • itp.

Dobra kawa na pewno umili tą jakże interesującą konwersację. Zaplanuj więc chwilę wolnego czasu. To może trochę potrwać. Kluczowe jest zrozumienie twoich potrzeb i oczekiwań w stosunku do produktu. Dzięki temu unikniesz rozczarowania.

 

Różne modele suchych skafandrów nurkowych

 

Testy suchych skafandrów

Do dobrej praktyki należy możliwość wypożyczenia modelu suchego skafandra jakim jesteś zainteresowany. Wybór jakiego dokonałeś ze sprzedawcą warto potwierdzić w wodzie. Większość firm produkujących tego typu sprzęt umożliwia przeprowadzenie testów przed zakupem, celem finalnego potwierdzenia słuszności wyboru.

Warto też korzystać z tzw. demo days. To cyklicznie organizowane imprezy, na których producenci prezentują swoją aktualną ofertę. Jednocześnie umożliwiają zabranie do wody szerokiej gamy swoich produktów.

Weź pod uwagę, że w przypadku mocno niestandardowych rozmiarów może być to jednak znacznie utrudnione. Tego typu skafandry występują zwykle w popularnych rozmiarach.

 

Testy suchych skafandrów: Bare, Santi, NoGravity

 

Suchy skafander szyty na miarę czy standardowy rozmiar

Te opcje determinuje wybrany przez ciebie producent lub model suchego skafandra. Jeśli jest możliwość dopasowania rozmiaru bądź szycia na miarę powinieneś z niej zdecydowanie skorzystać. Takie udogodnienia występuje zwykle w przypadku droższych skafandrów z wyższej półki. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Suchy skafander.

O tym jak wygląda proces zamawiania jednego i drugiego typu przeczytasz w następnych akapitach.

 

Proces zamawiania suchego skafandra

Nigdy nie podejmuj decyzji o zakupie suchego skafandra z katalogu bez przymiarki, tylko na podstawie twoich wymiarów i tabelki producenta. Nawet kupno zwykłej koszulki w ten sposób może się nie udać. Skafander to zdecydowanie bardziej skomplikowany element odzieży i szansa, że otrzymasz produkt spełniający ostatecznie twoje oczekiwania jest bardzo mała.

Poniżej przeczytasz o kilku krokach jakie powinny mieć miejsce podczas zakupu suchego skafandra.

 

 1. Spotkanie i rozmowa

W pierwszej części artykułu wspomniałem jakie tematy powinniście przedyskutować. Opisz również swoje wcześniejsze doświadczenia z testów różnych produktów. Jest to jeden z ważniejszych kroków i od niego należy zacząć.

 

 1. Pomiary właściwe

Sprzedawca dokładnie zdejmie miarę z kluczowych dla procesu szycia części twojego ciała. Ilość pomiarów może być różna w zależności od wybranego producenta suchych skafandrów i ewentualnych możliwości jego modyfikacji. Tutaj również ważna jest rozmowa. Chodzi o informacje np. o twoich aktywnościach sportowych, takich jak ćwiczenia siłowe – planowany wzrost masy mięśniowej, itp.

Dla komfortu ubierz się w bieliznę termoaktywną.

 

 1. Tabele i rozmiary producenta

Mając bazę wyjściową w postaci dokładnych pomiarów. Doradca może porównać uzyskane wyniki ze standardowymi rozmiarami suchych skafandrów z tabeli producenta. Następnie dokona wyboru optymalnego rozmiaru, zwykle 2-3, zależnie od ilości oferowanych rozmiarów bazowych. Im dany producent oferuje większy wybór standardowych rozmiarów, tym łatwiej dopasować optymalny skafander do twojej sylwetki

 

Pomiary przy zamawianiu suchego skafandra

 

 1. Weryfikacja wybranego rozmiaru

Określenie rozmiaru wyjściowego pozwala wybrać i przymierzyć konkretny rozmiar suchego skafandra. Jeśli centrum nurkowe nie posiada suchych skafandrów do przymiarki poproś aby zamówione zostały skafandry testowe. W tym kroku zweryfikujecie optymalność dokonanego wyboru.

Nie zapomnij również o ocieplaczu. Suchy skafander zawsze powinieneś mierzyć i zamawiać dla maksymalnie grubej planowanej konfiguracji bielizny i ocieplacza nurkowego!

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar butów! Poproś o możliwość przymierzenia różnych rozmiarów w odpowiednim dociepleniu/skarpetach. Doradca powinien mieć testowe egzemplarze w każdym możliwym rozmiarze.

 

Buty do suchego skafandra, wybór odpowiedniego rozmiaru

 

Przymiarka skafandra to jeden z najbardziej męczących i czasochłonnych etapów. Ubrany w bieliznę, ocieplacz i skafander będziesz kucał, skakał, wykonywał skłony i wiele innych czynności. Dzięki temu doradca będzie mógł zweryfikować konieczne luzy materiałowe, znaleźć naddatki i ostatecznie potwierdzić rozmiar skafandra. Nurkowanie nie ma wiele wspólnego ze staniem przed lustrem i weryfikacja rozmiaru nie może się tylko do tego ograniczyć.

 

 1. Modyfikacje miarowe – szycie na miarę

Jeśli nie masz możliwości skorzystanie z tej opcji możesz przejść od razu do następnego etapu.

Skorzystanie z opcji modyfikacji standardowego rozmiaru bądź szycia na miarę jest dużym plusem. Pozwala ci otrzymać produkt skrojony do twojej sylwetki w sposób zbliżony do idealnego. Dokonywanie modyfikacji wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia od doradcy sprzętowego. Suchy skafander nie jest produktem dwu-wymiarowym. Zmiana jednego elementu pociąga za sobą konsekwencje w postaci przesunięć w innych częściach skafandra, ich innego ułożenia na nurku itd. Temat planowanych zmian doradca powinien omówić z tobą szczególnie dokładnie. Ostatecznie to ty zaakceptujesz wprowadzane zmiany i musisz mieć pełną świadomość jak wpłyną na ostateczny kształt twojego suchego skafandra.

Do popularnych zmian należy wydłużenie lub skrócenie nogawek i rękawów, zwężenie lub poszerzenie w pasie, itd.

 

Wykroje suchych skafandrów

fot. Santi Diving

 

 1. Wybór dodatków i wykończenia

Jest to jeden z ostatnich kroków podczas procesu zakupu. Liczba oferowanych elementów dodatkowych oraz rodzajów wykończenia (manszety czy kryza) jest zależna od wybranego producenta i modelu. Tutaj wybierzesz tez kaptur. Przymierz różne rozmiary, aby wybrać ten najbardziej odpowiedni. Często możesz zamówić ciekawą kolorystkę suchego skafandra.

Poproś sprzedawcę o przedstawienie wad i zalet konkretnych rozwiązań technicznych (kryz, manszet czy pierścieni) oraz informacji jakich wyborów dokonał w przypadku swoich skafandrów. Pomocne będą też wzorniki kolorów czy materiałów.

 

Wzorniki kolorów skafandrów Santi

 

 1. Zamówienie

Wszystkie uzgodnienia między tobą a sprzedawcą powinny mieć formę pisemną, na odpowiednim druku przygotowanym przez producenta. Załącz do tego tabelę pobranych rozmiarów. Dokładnie i bez pośpiechu sprawdź czy wszystkie ustalenia się zgadzają i formularz zamówienia został poprawnie wypełniony. Poproś o kopię zamówienia lub zrób zdjęcie telefonem.

 

 1. Oczekiwanie na skafander

W zależności od produktu, czas oczekiwania na suchy skafander może być różny. Na skafandry przygotowywane indywidualnie zwykle poczekasz znacznie dłużej niż na te z półproduktów czy dostarczane w standardowych rozmiarach. Weź pod uwagę, że sprzedawca nie ma wpływu ten czas. Powinien jednak dokładnie poinformować cię o nim, jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu. Również doradcy zależy abyś mógł jak najszybciej wejść w nowym skafandrze do wody i cieszyć się z udanego zakupu.

Tymczasem w fabryce twój wymarzony skafander przechodzi po kolei od wykroju, przez szycie i klejenie, aby ostatecznie zaliczyć testy szczelności i zostać wysłanym do twojego centrum nurkowego.

 

Proces produkcji suchego skafandra

 

 1. Odbiór suchego skafandra

To chyba najbardziej radosny i oczekiwany etap całego procesu. Nowy, „pachnący” skafander, będzie czekał na ciebie w centrum nurkowym. Przy odbiorze dokładnie obejrzyj produkt oraz zweryfikuj wszystko z zamówieniem: kolorystykę, wyposażenie dodatkowe i przede wszystkim rozmiar. Konieczna jest więc przymiarka finalnego produktu i ostateczna weryfikacja dopasowania i wykonania. Jeśli z twojej strony pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie przedyskutuj je z doradcą sprzętowym.

Teraz już możesz cieszyć się z nowego zakupu. W przypadku gdy nigdy nie nurkowałeś w suchym skafandrze to zdecydowanie zachęcam do wzięcia udziału w dedykowanym kursie: Nurkowanie w suchym skafandrze – Dry Suit.  Wiedza i praktyka zdobyta podczas szkolenia na pewno przełoży się na większe zadowolenie, ale też bezpieczeństwo nurkowania.

 

Przygotowane do odbioru suche skafandry

 

Co powinno cię zaniepokoić

Jest kilka elementów, które powinny cię zaniepokoić w procesie zakupowym. Warto w takim wypadku szczerze porozmawiać z doradcą lub zasięgnąć alternatywnej opinii. Możesz również zweryfikować kwalifikacje sprzedawcy bezpośrednio u producenta suchego skafandra.

Do takich sytuacji należy:

 • nieznajomość prezentowanej oferty,
 • wybór rozmiaru „na oko”,
 • brak możliwości przymierzenia produktu – weryfikacji rozmiaru,
 • niejasna polityka cenowa,
 • – itp.

 

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, zamówienie i kupno nowego suchego skafandra to proces dosyć złożony. Oczywiście nie musi to tak wyglądać. Alternatywą jest zakup „od ręki”, bez wszystkich kroków. Tylko czy ostatecznie będziesz z produktu zadowolony?

Od sklepu nurkowego powinieneś oczekiwać realizacji wszystkich wspomnianych w tym artykule kroków. Wydajesz na produkt sporą sumę pieniędzy więc obsługa powinna być do niej adekwatna. W cenę wliczone jest wynagrodzenie sprzedawcy/sklepu, zatem jego praca i czas. Oczekuj więc odpowiedniego podejścia, jakości sprzedaży i poziomu wiedzy doradcy sprzętowego.  Czas poświęcony na dopasowanie i przemyślane wybory zdecydowanie zaprocentuje w wodzie. Ostatecznie to ty spędzisz w nim kilka kolejnych lat pod wodą.

Jeśli masz pytania odnośnie zakupu suchego skafandra to śmiało zadzwoń:  501224560 Tomek

 

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt