Karabińczyk do stage – wybór wygodnej opcji

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Krabińczyk do stage

Może się wydawać, że w przypadku tak prostego elementu sprzętu nurkowego jak karabinek tłokowy nie da się wymyślić już nic nowego. Dostępne na rynku produkty, które wykorzystują nurkowie, niekoniecznie odpowiadają wszystkim ich potrzebom. Warto abyś zastanowił się, czy dany karabińczyk jest optymalny do celu w jakim chcesz go użyć.

Do czego służy karabińczyk z dużym uchem

Wykorzystasz je głównie do budowy uprzęży stage. Stanowią nieodłączny element nurkowania technicznego. Dzięki nim, przypinanie, odpinanie czy chociażby rotacja stage jest wygodna i możliwa do realizacji pod wodą. Oczywiście zastosowań jest wiele, jednak to jest najpowszechniejsze i z takim spotkasz się najczęściej.

 

Wykorzystanie karabińczyka w uprzęży stage

 

Budowa karabińczyka do stage

Jest to bardzo prosty element ekwipunku nurkowego. Składa się z kilku elementów: główki, spustu, krętlika z roboczym oczkiem oraz sprężyny wewnątrz korpusu. Powinien być wykonany ze stali  nierdzewnej kwasoodpornej lub mosiądzu, zapobiega to jego korodowaniu. Kluczowymi elementami dla wygody użytkowania są odpowiedniej wielkości spust oraz oczko z polem roboczym.

 

Budowa karabińczyka z dużym uchem

 

Warunki użytkowania

Warunki w jakich nurkujesz na co dzień to zimne polskie wody. Wymuszają one stosowanie grubych rękawic, czy to neoprenowych czy to suchych z dociepleniem, a nawet najgrubszych grzewczych. Ma to duże znaczenie dla komfortowego użytkowania karabińczyka do stage. Rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzają się w przypadku nurkowania w ciepłych wodach gdzie używa się cienkich rękawiczek czy nawet gołych dłoni, niekoniecznie nadają się do adaptacji w naszych rodzimych warunkach.

Rodzaje karabińczyków do stage

Poniżej 2 najpopularniejsze typy karabińczyków do stage, dostępne na naszym rynku.

 

Porównanie budowy popularnych karabińczyków do stage

 

Jak widzisz różnią się głównie kształtem oczka. Jeśli masz duże palce, dołożysz do tego suche rękawice z dociepleniem to w przypadku oczka okrągłego możesz mieć duży problem żeby włożyć palec do środka. Manewrowanie stage będzie w takim wypadku mniej wygodne. Krętlik może również boleśnie uciskać palec.

Oczko wydłużone ma większe pole robocze, przez co dużo wygodniej operuje się takim karabinkiem w grubych rękawicach.

 

Pole robocze karabinka tłokowego z podłużnym uchem

 

Warto zwrócić jeszcze uwagę na kolejny z kluczowy elementów, o którym wspomniałem na początku artykułu – spust. Jego wielkość powinna umożliwić swobodne odciąganie kciukiem w używanych przez ciebie rękawicach. Czynność, która nie stanowi problemu gołą ręką może okazać się znacznie utrudniona do wykonania pod wodą. Warto wybrać więc karabinek tłokowy z odpowiednio odsuniętym spustem. Kształt spustu również nie jest obojętny, nie powinien dodatkowo posiadać „zadziorów” o które mogłaby zaczepić linka.

 

Różne rodzaje spustu w karabińczykach do stage

 

Wybór odpowiedniego karabinka

Skoro wiesz już jak poszczególne elementy budowy karabińczyka do stage wpływają na operowanie nim pod wodą możesz dużo bardziej świadomie dokonać wyboru. Pokazany poniżej karabińczyk do stage został zaprojektowany dla nurków. Producentem jest polska firma XDeep . Drobne zmiany konstrukcyjne pozwoliły pozbyć się problemów z jego użytkowaniem nawet w naszych trudnych warunkach nurkowych.

 

Karabińczyk do stage produkcji XDeep

 

Zwróć uwagę na kształt główki – w przeciwieństwie do standardowego karabinka, palec wskazujący nie ześlizguje się, nawet przy niepewnym chwycie – ma podparcie. Bardzo ułatwia to zapinanie karabińczyka pod wodą.  Kształt obszaru roboczego sprawia, że miejsca na palec jest odpowiednio dużo, pozostaje więc duża swoboda operowania, a krętlik nie uciska palca.

 

Pole robocze nowoczesnego karabinka tłokowego XDeep z dużym uchem

 

W karabińczykach dostępnych na rynku wielkość przerwy w główce jaka pojawia się po odciągnięciu spustu to 11-13mm, w przypadku karabinka tłokowego XDeep jest to 14mm. Spust jest duży oraz nie posiada żadnych „zadziorów”, nie ma więc ryzyka zaczepienia linki. Nawet uzbrojony w grubą grzewczą rękawicę odciągniesz go kciukiem bez problemu, a dzięki dużej przerwie wygodnie zapina się go na d-ring.

Wszystkie te elementy składają się na płynną pracę ze stage pod wodą. Wymiana standardowego karabińczyka na nowoczesny, znacznie poprawi twój komfort używania tego elementu ekwipunku nurkowego. Odczujesz to zwłaszcza przy grubych rękawicach i zmarzniętych dłoniach na końcu długiego nurkowania.

 

Konserwacja karabińczyka do stage

Każdy element ekwipunku nurkowego wymaga konserwacji. Po nurkowaniu w słonej wodzie powinieneś płukać wszystkie części sprzętu. Przeciwdziałasz w ten sposób osadzaniu się soli w elementach ruchomych. Warto również od czasu do czasu użyć odpowiedniego smaru w płynie. Zapewni to płynną pracę spustu i sprężyny. Użycie smaru biodegradowalnego na pewno wpłynie pozytywnie na środowisko jakie znajduje się wokół nas.

 

Smarowanie karabińczyka do stage

 

Podsumowanie

Jak zauważyłeś podczas lektury tego wpisu, nawet tak prosta rzecz jak karabińczyk do stage może przysporzyć niepotrzebnych kłopotów pod wodą. Prosty z pozoru element wyposażenia nurkowego może być zaprojektowany w sposób przemyślany i być dużo bardziej komfortowy. Przy zakupie karabińczyków do uprzęży stage zwróć więc uwagę na wskazane elementy.

 

wieczny

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt