Suchy skafander Avatar – recenzja użytkownika

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Suchy skafander Avatar – recenzja użytkownika

Marka Avatar szturmem wdarła się na rynek nurkowy kilka lata temu. Cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie poza granicami naszego kraju, choć i w Polsce ma swoje grono sympatyków. Niestety, dokładnych recenzji wszystkich produktów nie jest za wiele. Ciężko więc podjąć racjonalną decyzję czy to jest dobry wybór.

W poniższym artykule znajdziesz moje wrażenia z użytkowania suchego skafandra Avatar oraz ocieplacza Avatar.

 

Suchy skafander Avatar

 

Avatar jako nowa marka na rynku

Avatar to marka należąca do grupy Santi – jednego z największych producentów suchych skafandrów na świecie. Historia zaczyna się w 2018 roku jako odpowiedź na potrzeby rynku nurkowego. Ideą było stworzenie nowego produktu, który jest bardziej przystępny cenowo i dostarczany praktycznie od ręki po zakupie do klienta.

Produkcja skafandra oraz ocieplaczy odbywa się w Polsce w fabryce w Gdyni. Na chwilę obecną możesz znaleźć pod tym logo następujące produkty:

O każdym z tych elementów możesz przeczytać klikając w nazwę produktu, która jest linkiem do kolejnej strony. Poniżej znajdziesz z kolei moją recenzję jako użytkownika.

Recenzję systemu docieplenia znajdziesz tutaj: Recenzja systemu docieplenia Avatar (WKRÓTCE! na blogu)

 

Skafander Avatar - recenzja użytkownika

 

Przebieg i okres testu skafandra Avatar

Suchy skafander Avatar, ocieplacz oraz skarpety użytkuję od ponad 2,5 roku. Jest to jeden z kilku skafandrów jakie posiadam. Głównie wykonuje jednak nurkowania właśnie w skafandrze Avatar. Liczbę nurkowań szacuję na około 250-300, ocieplacza 200. Nurkowania w wodzie słodkiej i słonej. Konfiguracja BM, SM, CCR itd.

Dodatkowo 5 kolejnych skafandrów Avatar jest na wyposażeniu naszego Centrum Nurkowego i są w nich prowadzone szkolenia. Od kursów podstawowych, do tych bardziej zaawansowanych. Nasi kursanci mają również możliwość wypożyczania skafandrów i ocieplaczy, co chętnie robią. Największym testem dla skafandrów są zdecydowanie szkolenia OWD.

Dzięki powyższym wydaje się, że mogę przedstawić obiektywną recenzję tego produktu.

 

Skafander Avatar pod lodem

 

Suchy skafander Avatar model #101 – unpacking

Pierwsze wrażenie po odebraniu suchego skafandra Avatar model #101 jest bardzo pozytywne. Skafander jest zapakowany w żeglarski worek z logo Avatar. W zestawie jest oczywiście kaptur neoprenowy sygnowany Avatar , wężyk BC i talk. To trochę mniej niż do tej pory otrzymywaliśmy z Santi. Brak choćby firmowych gadżetów.

Skafander wydaje się bardzo lekki. Na wadze mój rozmiar LL to jedynie 3 kilogramy. Producent podaje dla męskiej L wagę 2,9 kg – czyli wszystko się zgadza. Avatar w kroju przypomina model Santi Espace, który użytkowałem przez kilka lat. Ten krój jest delikatnie szerszy np. w udach, co zapewnia duża swobodę np. przy wchodzeniu po drabince. Jeśli chodzi natomiast o sam materiał, to jest to zdecydowanie coś innego. Bliżej mu na pierwszy rzut oka do skafandra Santi Emotion.

 

Worek do skafandra Avatar

 

Skafander Avatar ma w standardzie 2 kieszenie na rzep, manszety lateksowe, kryzę lateksową lub neoprenową, miękkie buty typu flexsole, plastikowy zamek z przodu. Dostajemy więc kompletny skafander nurkowy, w najpopularniejszej konfiguracji dodatków. Nie ma konieczności dopłaty np. za kieszenie, buty itp.

Jedyną rzeczą jaka może przydać się w naszych wodach jest system suchych rękawic. Można zamówić wklejony za dodatkową opłatą lub skorzystać z innego – zakładanego na manszety (np. VDS, Kubi, Si-Tech, itp.).

 

Suche rękawice w skafandrze Avatar

fot. Różne systemy suchych rękawic. mat. własne

 

Pierwsze wrażenia “na sucho” – skafander nurkowy Avatar

Po założeniu skafandra stwierdzam jego brak. Gdyby nie zbyt ciasna kryza lateksowa, nie czułbym w ogóle, że mam coś na sobie. To trochę tak jak przesiadka z jeansów na wygodne dresy po długiej podróży. Kilka skłonów i jestem bardzo zadowolony z wygody. Komfort ruchów jest niesamowity.

Żeby nie było jednak tak różowo. Pojawiają się obawy o wytrzymałość skafandra. Zawsze coś jest kosztem czegoś. Skafander posiada wzmocnienia newralgicznych punktów dodatkowym grubszym materiałem (krok, kolana, łokcie), jednak większość powierzchni skafandra to leciutki, dosyć cienki materiał. W trakcie eksploatacji będę mógł zweryfikować te odczucia. Na tą chwilę wygodę oceniam bardzo wysoko.

 

Testy suchego skafandra Avatar

 

2,5 roku później… czyli jak poradził sobie suchy skafander Avatar

Za mną blisko 2,5 letni okres intensywnego użytkowania. Była więc okazja przyjrzeć się każdemu elementowi skafandra w działaniu w zupełnie różnych warunkach.

Co najbardziej spodobało mi się w tym skafandrze:

 • Oddychalność/paroprzepuszczalność

  Co to oznacza w praktyce i jak działa? Materiał z jakiego zbudowany jest skafander jest paroprzepuszczalny, pozwala w pewnym zakresie oddawać wilgoć i temperaturę na zewnątrz. Efekt jest taki, że przy ciepłych miesiącach nie wchodzisz mokry do wody! Para wodna nie kondensuje się na wewnętrznych powierzchniach tak mocno jak przy tradycyjnym skafandrze. Szczególnie widać to w warunkach egipskich. Zdecydowanie jest to ogromny plus. Odpowiednie zarządzanie miejscem i czasem ubierania ma również znaczenie. Tuta jednak czuję wsparcie ze strony produktu.

Oczywiście to “oddychanie” nie działa już w wodzie. Fizyki nie da się oszukać.

 

Idealny wakacyjny skafander Avatar

 

 • Skafander ma świetne buty na zimne wody.

Są odpowiednio szerokie dla grubej skarpety + docieplenie typu walonka. Alternatywnie możesz też zmieścić dwie naprawdę grube skarpety. Dzięki temu nie ma ucisku w palcach i nie trzeba zamawiać o dwa rozmiary za dużych butów. Nie musisz również ciągle talkować butów dla poślizgu itd. Jeśli masz wysokie podbicie to nie będziesz miał problemu z włożeniem stopy do środka. Podsumowując, buty są znacznie lepiej dopasowane do użytkownika niż w produktach Santi. Na chwilę pisania tego artykułu buty różniły się od siebie znacznie. Od kolejnego sezonu tego typu buty mają być montowane również w pozostałych skafandrach Santi.

 

Buty w suchym skafandrze Avatar

 

 • Położenie zaworu upustowego

Niewiele osób zwraca na to uwagę przy kupnie skafandra. Skutkuje to później koniecznością różnych “wygibasów” pod wodą, przechyłów czy “gestów Kozakiewicza” żeby spuścić powietrze w trakcie wynurzenia. Tutaj położenie zaworu upustowego jest praktycznie idealne. W standardzie nie wymaga żadnych korekt i przeróbek. Zrzut gazu jest precyzyjny i praktycznie samoczynny podczas wynurzenia. To raczej rzadkość wśród skafandrów nurkowych.

 • Lekkość, swoboda działania

  Zarówno na powierzchni jak i pod wodą mam niesamowita swobodę działania. Tego skafandra się nie czuje. Jest to bardzo wygodne i komfortowe. Dzięki temu jest to mój ulubiony skafander do większości działań szkoleniowych i na wyjazdy w ciepłe kraje.

 • Masa i wielkość suchego skafandra Avatar

Wagowo nie odbiega znacznie od lekkich modeli typu travel konkurencji. Jednak wielkość po spakowaniu jest niesamowita. Skafander Avatar zajmuje przynajmniej 1/3 mniej miejsca niż inne moje skafandry. Doceni to każdy, kto podróżuje samolotem i zastanawia się, z czego można by tu zrezygnować. O tym jak dużo lepiej i efektywniej mogę się pakować jeśli zabieram ze sobą suchy skafander Avatar przekonałem się właśnie w podróżach do Egiptu.

Poniżej zdjęcia skafandra Avatar i  elite+, oba w rozmiarze LL. Ten sam rozmiar butów 3XL wraz z pierścieniami i kryzą neoprenową. Starałem się oba skafandry złożyć maksymalnie jak to możliwe. Znacznie lepiej poszło oczywiście z Avatarem.

 

Pakowanie skafandrów do podróży

Ułożenie w torbie podróżnej skafandrów

 • Wytrzymałość skafandra

  Wytrzymałość skafandra i samego materiału oceniam pozytywnie. Generalnie nie potwierdziły się moje początkowe obawy. Więcej na ten temat jednak napiszę w osobnym punkcie. Zdecydowanie temat wymaga szerszego rozwinięcia.

 

Położenie zaworu upustowego

 

Co bym zmienił w suchym skafandrze Avatar

 • Rozmiarówka

  Męska rozmiarówka skafandrów Avatar jest dosyć szeroka, przy damskich jest trochę gorzej. Jest znacznie uboższa. Musisz wziąć pod uwagę, że ten skafander można zamówić tylko w standardowych rozmiarach. Warto dlatego udać się do centrum testowego i przymierzyć konkretny rozmiar. W mojej ocenie rozmiar wydłużone ML, LL XLL itd. mogłyby mieć delikatnie dłuższe nogawki. Z zasady są to skafandry dla wyższych osób. Mówię tu o wartości rzędu około 5cm. Przy grubych ocieplaczach, np. BZ400X, taka zmiana zwiększyłaby swobodę ruchu. Miałaby jednak wpływ na estetykę nogawek (więcej zapasu materiału w okolicy kolan). Wymagana jest zatem odpowiednia edukacja w jakim celu są te luzy. W końcu w skafandrze się pływa poziomo, a nie stoi przed lustrem.

Długość rękawów, korpusu i inne proporcje skafandra oceniam dobrze.

 • Buty

  Pomimo stwierdzenia, że buty uważam za świetne, to jest jeden aspekt, który można by poprawić. Do zakładania lepsza byłaby pętelka niż tylko pasek materiału do strony pięty. Możliwość włożenia palca w pętelkę jest bardzo pomocna przy ubieraniu butów. To niewielka zmiana, ale w zimowych warunkach na pewno byłaby na duży plus.

 

Buty w suchym skafandrze

 

 • Kieszenie

  Dokładnie chodzi mi o rzep na patkach kieszeni. Jest bardzo mocny i szeroki, a materiał klapy jest z kolei bardzo miękki. Trzeba użyć dużej siły, aby otworzyć kieszenie pod wodą. Jeśli patka zamykająca będzie grubsza lub rzep trochę mniejszy otwieranie kieszeni powinno być dużo wygodniejsze, zwłaszcza w grubych rękawicach. Dawno nie spotkałem się z tak solidnym rzepem. W konsekwencji w 2 skafandrach po prostu puściły nici trzymające rzep. Problem łatwy do naprawienia i wyeliminowania nawet samodzielnie.

 • Kryza

  W standardzie zdecydowanie wolałbym kryzę neoprenową niż lateksową. Jest w tej chwili możliwość nieodpłatnej zamiany podczas zamawiania, ale wydłuża to proces dostarczenia produktu do klienta. Wiem, że są też fani kryz lateksowych więc dla nich to będzie akurat plus.

 

Jak wygląda zużycie skafandrów nurkowych Avatar?

Aspekt wizualny i wytrzymałość komponentów

W moim skafandrze pojawiły się szare miejsca w punktach tarcia uprzęży o skafander – w kroku czy pod pachami. Nie ma to wpływu na szczelność skafandra. Podobne znaki użytkowania obserwowałem w innych modelach suchych skafandrów przy podobnym przebiegu. Stosuje oba typy uprzęży: goła taśma i uprząż typu comfort. Na plecach widać wyraźne ślady po śrubach od płyty, bez wpływu na szczelność.

 

Miejsca wytarć skafandra

 

W skafandrach szkolnych, które mają znacznie mniejszy przebieg brak praktycznie wspomnianych oznak użytkowania.
Buty oceniam bardzo dobrze – podeszwa nie wykazuje żadnych śladów zużycia/przecierania. Również płetwy nie dokonały żadnych uszkodzeń neoprenu na podbiciu czy bokach butów.

Plastikowy zamek w dalszym ciągu jest w pełni sprawny i szczelny. Jedynie w jednym ze szkolnych skafandrów zamek został uszkodzony mechanicznie. Prawdopodobnie przez nieuważnego użytkownika.

Manszety na wszystkich skafandrach oprócz mojego ciągle oryginalne. Pomimo ściągania i zakładania pierścieni do suchych rękawic. W moim najczęściej eksploatowanym skafandrze jedna z manszet w końcu się poddała. Czas zatem na wymianę lub wklejenie na stałe pierścieni.

 

Manszeta - pęknięcie

 

Kryzy lateksowe niestety poddały się po około 2 latach w 2 skafandrach. Wymieniłem w obu egzemplarzach na neoprenową. To zdecydowanie lepszy wybór. Przebieg był zgoła odmienny – mój +200 nurkowań. Szkolny max 15.

Największą bolączką, na szczęście tylko wizualną są białe nadruki na skafandrze. Napisy naklejone na materiale zaczynają odchodzić, co nie wygląda estetycznie. Jest to widoczne zarówno w moim (silnie eksploatowanym skafandrze) jak i szkolnych – znacznie mniej eksploatowanych. Problem dotyczy zarówno logo Avatar na rękawie jak również wewnętrznej naklejki ze specyfikacją i rozmiarem.

Wszystkie powyższe aspekty, z wyjątkiem odklejających się nadruków, mogę swobodnie zakwalifikować do naturalnego procesu zużywania skafandra oraz jego starzenia.

 

Naklejka z logo Avatar

 

Wytrzymałość materiału na przebicie

Osobiście nie udało mi się rozerwać, przebić czy rozciąć materiału skafandra. Nawet wystające śruby z płyty jedynie mocno porysowały plecy. Nie mniej, nie traktowałem go tak samo brutalnie i bezkompromisowo jak innych moich skafandrów. Nie wykorzystuje go również w nurkowaniach jaskiniowych (ciasnych), czy takich gdzie skafander jest narażony na ostre, metalowe czy kamienne krawędzie. Ostre krzaki, las, czołganie w błocie i kamieniach to zdecydowanie nie są warunki w jakich ten skafander by się sprawdził. Wykorzystywałem go głównie do nurkowań open water gdzie nie występowały wyżej opisane warunki.

Czy zatem materiał magicznie jest nieprzebijalny? Niestety nie. Ze względu na swoja specyfikę i lekkość sam materiał nie wykazuje dużej odporności na przebicia o ostre przedmioty. Zdecydowanym wrogiem więc będą metalowe zadziory wszelkiej postaci. W szkolnych skafandrach pojawiły się niewielkie uszkodzenia/przebicia. Wynika to zapewne z mniejszej dbałości i świadomości użytkowników.

Nieszczelności miały wygląd ukłucia igłą i zostały sprawnie naprawione przez serwis, praktycznie bez uszczerbku dla wizualnej strony skafandra.

Skafander na pewno wymaga od użytkownika więcej uwagi niż pancerne modele typu Espace czy Elite.  Porównałbym go do skafandra Emotion ze stajni Santi. Jest to oczywiście kompromis między wygodą, lekkością, a wytrzymałością materiału. Akceptuję taki stan rzeczy, właśnie ze względu na inne pożądane właściwości skafandra. Odwdzięcza się za to większa wygodą, oddychalnością i łatwością pakowania.

 

Dla kogo jest suchy skafander Avatar

W mojej ocenie jest to idealny pierwszy skafander nurkowy przeznaczony dla “standardowego” nurka, który nie ma problemów z pływalnością.  Jeśli nurkujesz weekendami, podróżuje samolotem lub dopiero zaczynasz swoją podwodną przygodę, to może to być strzał w przysłowiową 10. Szybka dostępność, wygoda użytkowania, lekkość, pakowność i atrakcyjna cena to elementy, które na pewno docenisz.

 

Skafander Avatar na wakacjach

 

Na pewno nie jest to jednak skafander dla każdego. Jeśli jesteś typem eksploratora wraków czy jaskiń, prowadzisz podwodne poszukiwania. Świetnie czujesz się w ciasnych przestrzeniach i jest to sensem twojego nurkowania. Miejsca w jakich wchodzisz do wody to najróżniejsze bagniska czy kanały. Korzystasz ze starych łodzi desantowych czy innych pływających wynalazków. Do tego jesteś instruktorem nurkowania i miałby to być jedyny suchy skafander w twoim arsenale, to uważam, że nie jest to optymalny wybór dla ciebie. Potrzebujesz znacznie mocniejszego i zwykle niestety twardszego materiału skafandra. W takim wypadku Avatar może być jedynie twoim drugim skafandrem. Przeznaczonym na podróże czy mniej ekstremalne miejsca pod wodą.

 

Czas życia produktu

Jako nurkowie i klienci często zapominamy, że każdy produkt ma swój czas życia i pracy. Jest on zależny od wielu czynników, jak choćby: warunków w jakich jest wykorzystywany, częstotliwości  użytkowania itd. To, co dla jednego nurka wystarczy na całe życie nurkowe, dla aktywnego instruktora może nie wystarczyć na znacznie krótszy okres. Skafandry nurkowe są dobrym przykładem właśnie takiego produktu. Na szczęście jest ogromna masa firm, modeli, pomysłów na produkt czy użytych materiałów. Każdy nurek dzięki temu znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Jeśli chcesz więc porównać suchy skafander Avatar do produktów wykonanych z cordury czy twardych i odpornych materiałów typu trylaminat, np. epace/elite, to nie wyjdzie to porównanie wytrzymałości na korzyść skafandra Avatar. W zamian otrzymałeś lekkość, oddychalność i komfort.

Jeśli porównam go do produktów o podobnej gramaturze i właściwościach, np. model emotion to trwałość jest podobna, ze wskazaniem na model Avatar, przy zachowaniu większego komfortu nad i pod wodą.

 

Suchy skafander Avatar w podróży

 

Co musisz wziąć pod uwagę zamawiając skafander Avatar

Zamawiając skafander Avatar nie ma możliwości szycia na miarę ani wprowadzania żadnych zmian miarowych. Oznacza to, że musisz się wpasować w jeden z dostępnych rozmiarów. Tabela dostępnych rozmiarów znajduje się tutaj: tabela rozmiarów marki Avatar.

Jeśli jesteś nietypowej budowy ciała, np. mocno atletycznej, to dobranie odpowiedniego rozmiaru może być bardzo trudne. Liczba dodatków i opcji do jakiej przyzwyczaiła nas firma Santi tu została ograniczona do minimum: wybór kryzy czy wklejenia pierścieni, p-valve. Umożliwia to dostarczenia twojego produktu bardzo szybko, zwykle w ciągu kilku dni.

Podsumowanie

Czy uważam, że suchy skafander Avatar to dobry produkt? Zdecydowanie tak. Czy jest to produkt uniwersalny i dla każdego? Zdecydowanie nie.

Samodzielnie musisz podjąć decyzję na podstawie tego, co robisz pod wodą, czy jest to produkt optymalny akurat dla ciebie. Jeśli nie jesteś do końca pewny, zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszym Centrum. Mamy również na stanie inne modele skafandrów. Pomożemy wybrać taki, który spełni wszystkie stawiane przez ciebie wymagania.

Suchy skafander Avatar jest to obecnie mój ulubiony skafander, w którym spędzam najwięcej czasu podczas prowadzenia zajęć i na wyjazdach. Pozostałe skafandry wiszą obrażone na wieszaku i czekają na lepsze czasy.

 

Testy skafandrów szkolnych

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt