Uprząż do stage, budowa własnej uprzęży

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Uprząż do stage

Uprząż do stage to niezbędny element wyposażenia nurka, który myśli o nurkowaniu na większe głębokości z dodatkową butlą boczną, zwaną stage. Czy jest w niej gaz dekompresyjny, czy jest traktowana jako dodatkowe i niezależne źródło gazu, musisz ją odpowiednio zamocować. Właśnie do tego służy tytułowa uprząż do stage. W artykule znajdziesz przydatne informacje jak wykonać taką uprząż samodzielnie.

 

Gotowa, kompletna uprząż stage

 

Gdzie po uprząż?

Gotową uprząż do stage możesz kupić w każdym sklepie nurkowym. Ceny gotowych zestawów zaczynają się już od niewiele ponad 100 zł. Zakup to łatwe i szybkie rozwiązanie. Dużo więcej satysfakcji da ci samodzielne zbudowanie uprzęży. Nie będzie to specjalnie dużo tańsza opcja, ale dzięki temu poznasz dokładnie jej budowę. W razie uszkodzenia bądź zniszczenia bez problemu będziesz umiał dokonać niezbędnych napraw i zmian bezpośrednio na nurkowisku. Samodzielność to przecież w nurkowaniu słowo klucz.

Robimy zakupy do budowy uprzęży stage

Czego zatem potrzebujesz aby samodzielnie wykonać uprząż do stage? Poniżej lista zakupów do zrealizowana w sklepie metalowym i Castorama Diving Shop:

  • linkę o średnicy 4mm – ma odpowiednią wytrzymałość oraz bez problemu mieści się do węża ogrodowego/paliwowego.
  • 30 cm węża ogrodowego/paliwowego – około 8mm – średnica musi być odpowiednia aby swobodnie pomieścić podwójnie złożona linkę 4mm.
  • 5cm węża ogrodowego o średnicy 15mm – musi pomieścić śrubę z opaski stalowej i będzie stanowił jej doskonałą osłonę, zabezpieczając ostre końce i chroniąc twój suchy skafander.
  • opaska stalowa ze śrubą ślimakową – dla butli S040 (5,7l)– ma średnicę 120-140mm, natomiast dla butli S080 (11,1l) średnicę 175-205mm. Zwróć uwagę aby opaska była dobrej jakości, odporna na korozję. Zwykle najtańsze opaski są bardzo cienkie i szybko się wyginają pod ciężarem butli, często również korodują.
  • taśma rurowa do osłony opaski stalowej – powinna być wykonana z materiału zapewniającego dobre tarcie. Opaska w osłonie nie będzie się wtedy przesuwać po butli.
  • 2 duże karabińczyki tłokowe o długości 120mm z oczkiem. Wielkość oczka powinna umożliwić swobodne włożenie do środka palca w grubych rękawicach. Najlepiej sprawdzają się oczka podłużne, niestety są trudno dostępne. Więcej na temat karabińczyków znajdziesz w artykule: Karabińczyk do stage – wybór wygodnej opcji
  • dętka samochodowa do stabilizacji węży o średnicy troszkę mniejszej niż średnica twojej butli.

 

Elementy niezbędne do budowy uprzęży stage

 

Składamy uprząż do stage

W pierwszym kroku musisz przełożyć podwójnie złożoną 4mm linkię przez wąż ogrodowy. Nie jest to zbyt łatwe więc z pomocą przyjdzie cieńsza linka np. 2 mm, którą masz nawiniętą na kołowrotku lub szpulce. Złożoną cienką linkę należy przełożyć przez wąż tworząc ucho, dzięki któremu przeciągnięcie 4mm linki będzie bezproblemowe.

 

Przeciąganie linki w przez wąż

 

Linka w wężu

 

Do wyciągniętej po drugiej strony węża linki zamocuj oczko karabińczyka. Węzłem jaki wykorzystasz jest popularna „kluczka”. Poniżej możesz zobaczyć jak zawiązać ten węzeł. Nie zaciskaj jeszcze tego węzła z całej siły.

 

Węzeł kluczka niezbędny w budowie uprzęży do stage

 

Montaż karabińczyka w kluczce

 

Węzeł wraz z oczkiem karabińczyka powinien być zawiązany na wysokości końca krzywizny butli. Przełóż pętle przez zawór i dobierz odpowiednią długość. Po jej ustaleniu zaciśnij węzeł. Do dalszej pracy nad uprzężą do stage możesz zdjąć ją z butli.

 

Wysokość pierwszego węzła w uprzęży do stage

 

Dosuń wąż ogrodowy do pierwszego węzła i zawiąż bezpośrednio po jego zakończeniu kolejną kluczkę. Ustabilizuje to ten element uprzęży i zapobiegnie przesuwaniu się węża.

 

Drugi węzeł - kluczka

 

Przez pozostałą część linki przełóż oczko kolejnego karabinka. Aby zawiązać ostatni węzeł i zakończyć budowę uprzęży potrzebujesz wykorzystać węzeł zderzakowy. Jeśli nigdy nie wykonywałeś tego węzła spróbuj najpierw „na sucho”. Poniżej instrukcja jak go wykonać.

 

Węzeł zderzakowy

 

Węzeł zderzakowy

 

Węzeł zderzakowy

 

Skoro nie masz problemu z ostatnim węzłem pozostaje wykorzystać go aby zakończyć wiązanie uprzęży. Odległość od kluczki znajdującej się na zakończeniu węża powinna umożliwić przełożenie opaski stalowej między nimi. Natomiast całkowita długość linki, jaka powinna pozostać między węzłem zderzakowym a oczkiem karabinka, to szerokość naszej zaciśniętej dłoni.

 

Ustawienie długości linki przy drugim karabinku

 

Zakończenie uprzęży do stage węzłem zderzakowym

 

Nadmiar linki obcinamy i zabezpieczamy węzeł zapalniczką nadtapiając jego końce.

 

Zakończenie uprzęży do stage węzłem zderzakowym

 

Przypalony węzeł zderzakowy w uprzęży do stage

 

Gotowa uprząż prezentuje się w następujący sposób.

 

Gotowa uprząż do stage wykonana samodzielnie

 

Pozostaje nam już tylko montaż uprzęży do stage na przygotowanej wcześniej butli. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Stage, budowa stage, konfiguracja stage.

Użytkowanie uprzęży do stage

Warto podkreślić jeszcze jedną sprawę. Na powierzchni nie przenoś butli trzymając za elementy uprzęży. Takie działanie spowoduje obluzowanie opaski zaciskowej i jej szybkie zniszczenie – przenosi ona cały ciężar butli. Jedynie pod wodą powinieneś operować butlą boczną wykorzystując do tego karabinki i pozostałe elementy uprzęży. Na powierzchni butle stage należy przenosić trzymając jedną ręką za zawór bądź dodatkowo podtrzymując denko druga ręką. Dzięki temu uprząż będzie ci długo służyła bez konieczności wymiany.

Podsumowanie

Jak widzisz uprząż do stage to bardzo prosty element wyposażenia nurka. Jej samodzielna budowa nie sprawiła ci zapewne żadnych trudności. Posługiwanie się butlami bocznymi podczas nurkowania wymaga odpowiedniego treningu. Porozmawiaj ze swoim instruktorem na temat zaawansowanego szkolenia obejmującego ten aspekt. Dobrze skonfigurowany sprzęt zdecydowanie  ułatwia nurkowanie.

 

wieczny

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt