Uprząż do stage to niezbędny element wyposażenia nurka, który myśli o nurkowaniu na większe głębokości z dodatkową butlą boczną, zwaną stage. Czy jest w niej gaz dekompresyjny, czy jest traktowana jako dodatkowe i niezależne źródło gazu, musisz ją odpowiednio zamocować. Właśnie do tego służy tytułowa uprząż do stage. W artykule znajdziesz przydatne informacje jak wykonać taką uprząż samodzielnie.
Gotową uprząż do stage możesz kupić w każdym sklepie nurkowym. Ceny gotowych zestawów zaczynają się już od niewiele ponad 100 zł. Zakup to łatwe i szybkie rozwiązanie. Dużo więcej satysfakcji da ci samodzielne zbudowanie uprzęży. Nie będzie to specjalnie dużo tańsza opcja, ale dzięki temu poznasz dokładnie jej budowę. W razie uszkodzenia bądź zniszczenia bez problemu będziesz umiał dokonać niezbędnych napraw i zmian bezpośrednio na nurkowisku. Samodzielność to przecież w nurkowaniu słowo klucz.
Czego zatem potrzebujesz aby samodzielnie wykonać uprząż do stage? Poniżej lista zakupów do zrealizowana w sklepie metalowym i Castorama Diving Shop:
W pierwszym kroku musisz przełożyć podwójnie złożoną 4mm linkię przez wąż ogrodowy. Nie jest to zbyt łatwe więc z pomocą przyjdzie cieńsza linka np. 2 mm, którą masz nawiniętą na kołowrotku lub szpulce. Złożoną cienką linkę należy przełożyć przez wąż tworząc ucho, dzięki któremu przeciągnięcie 4mm linki będzie bezproblemowe.
Do wyciągniętej po drugiej strony węża linki zamocuj oczko karabińczyka. Węzłem jaki wykorzystasz jest popularna „kluczka”. Poniżej możesz zobaczyć jak zawiązać ten węzeł. Nie zaciskaj jeszcze tego węzła z całej siły.
Węzeł wraz z oczkiem karabińczyka powinien być zawiązany na wysokości końca krzywizny butli. Przełóż pętle przez zawór i dobierz odpowiednią długość. Po jej ustaleniu zaciśnij węzeł. Do dalszej pracy nad uprzężą do stage możesz zdjąć ją z butli.
Dosuń wąż ogrodowy do pierwszego węzła i zawiąż bezpośrednio po jego zakończeniu kolejną kluczkę. Ustabilizuje to ten element uprzęży i zapobiegnie przesuwaniu się węża.
Przez pozostałą część linki przełóż oczko kolejnego karabinka. Aby zawiązać ostatni węzeł i zakończyć budowę uprzęży potrzebujesz wykorzystać węzeł zderzakowy. Jeśli nigdy nie wykonywałeś tego węzła spróbuj najpierw „na sucho”. Poniżej instrukcja jak go wykonać.
Skoro nie masz problemu z ostatnim węzłem pozostaje wykorzystać go aby zakończyć wiązanie uprzęży. Odległość od kluczki znajdującej się na zakończeniu węża powinna umożliwić przełożenie opaski stalowej między nimi. Natomiast całkowita długość linki, jaka powinna pozostać między węzłem zderzakowym a oczkiem karabinka, to szerokość naszej zaciśniętej dłoni.
Nadmiar linki obcinamy i zabezpieczamy węzeł zapalniczką nadtapiając jego końce.
Gotowa uprząż prezentuje się w następujący sposób.
Pozostaje nam już tylko montaż uprzęży do stage na przygotowanej wcześniej butli. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Stage, budowa stage, konfiguracja stage.
Warto podkreślić jeszcze jedną sprawę. Na powierzchni nie przenoś butli trzymając za elementy uprzęży. Takie działanie spowoduje obluzowanie opaski zaciskowej i jej szybkie zniszczenie – przenosi ona cały ciężar butli. Jedynie pod wodą powinieneś operować butlą boczną wykorzystując do tego karabinki i pozostałe elementy uprzęży. Na powierzchni butle stage należy przenosić trzymając jedną ręką za zawór bądź dodatkowo podtrzymując denko druga ręką. Dzięki temu uprząż będzie ci długo służyła bez konieczności wymiany.
Jak widzisz uprząż do stage to bardzo prosty element wyposażenia nurka. Jej samodzielna budowa nie sprawiła ci zapewne żadnych trudności. Posługiwanie się butlami bocznymi podczas nurkowania wymaga odpowiedniego treningu. Porozmawiaj ze swoim instruktorem na temat zaawansowanego szkolenia obejmującego ten aspekt. Dobrze skonfigurowany sprzęt zdecydowanie ułatwia nurkowanie.
wieczny
Instruktor w Black Angel Divers
Autor artykułów o tematyce nurkowej. Pasjonat, nurek techniczny i jaskiniowy. Szkoleniowiec, instruktor nurkowania technicznego i rekreacyjnego federacji SSI/IANTD oraz pierwszej pomocy DAN/EFR. Zafascynowany mrokiem i zimnym pięknem francuskich i włoskich jaskiń. Swoje nurkowania realizuje zarówno z użyciem obiegów otwartych jak i zamkniętych.