Eksploracja Kopalni Uranu Podgórze w Kowarach – 226m

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Eksploracja tego tajemniczego miejsca była przedmiotem naszego ostatniego projektu. Kopalnia Uranu „Podgórze” w Kowarach kryje jeszcze wiele tajemnic. Jednocześnie było to najgłębsze nurkowanie zrealizowane na terenie Polski Zapraszam do zapoznania się z relacją. 

 

 


 

Eksploracja* Kopalni Uranu Podgórze w Kowarach – 226m

W dniach 8-11 listopada 2024r. grupa polskich nurków jaskiniowych przeprowadziła akcję mającą na celu poznanie niezbadanych, głębokich poziomów kopalni „Podgórze” w Kowarach. Akcja była kontynuacją działań z sierpnia 2024, kiedy to z szybu nr 2 (wejściowego) udało się wyeksplorować kilkadziesiąt metrów korytarza na głębokości -150 metrów pod wodą. Plan na listopad zakładał:

☢️ sprawdzenie drożności głębokiego na ponad 230 metrów szybu nr 3,

☢️ znalezienie wejść i eksploracja poziomów -150m, -190m, oraz -230m od strony szybu nr 3,

☢️ sprawdzenie dna szybu nr 3.

 

Ekipa BAD Exploration Team

fot. Materiały własne

 

Ekipa i realizacja planu

Grupa nurków w składzie:

  • Tomasz Wciórka,
  • Mariusz Banaszak,
  • Bartłomiej Pitala,

zdołała na zaproszenie Pawła Myślińskiego oraz właścicieli kopalni, zbadać najgłębsze partie kopalni.

W wyniku kilku dni intensywnych działań:

☢️ Zespół odnalazł i oczyścił wejście na poziom -150m od strony szybu nr 3. Kilkunastometrowa eksploracja poziomu wykonana przez Mariusza Banaszaka i Tomasza Wciórkę zakończyła się dotarciem do zamkniętej stalowej bramy blokującej dalszą drogę…

 

Mariusz Banaszak i Tomasz Wciórka przygotowują się do zanurzenia w szybie nr2

fot. Paweł Myśliński

 

☢️ Bartłomiej Pitala odnalazł wejście na poziom -190m, które niestety jest w całości zabite deskami, oraz dotarł do wejścia na poziom -230m. Wiszący w świetle szybu kłąb liny alpinistycznej uniemożliwił dalszą drogę oraz bezpieczne wejście na poziom.

Każdy z nurków spędził pod wodą kilkanaście godzin. W trakcie najgłębszego zanurzenia, trwającego 5 godzin, Bartek był zabezpieczany na całej dekompresji przez Tomka i Mariusza, a na powierzchni przez Pawła.

 

226m głęboki poziom Kopalni Podgórze

fot. Bartłomiej Pitala

 

Dokumentacja projektu eksploracji Kopalni Podgórze

Film zrealizowany przy udziale ZachodniaTV znajdziecie na samej górze tego wpisu. Poniżej też link do YouTube. Serdecznie zapraszamy do oglądania. 

Eksploracja w Kopalni Podgórze

 

Bartłomiej Pitala w szybie kopalni Podgórze

fot. Bartłomiej Pitala

 

Kopalnia uranu „Podgórze” w Kowarach

Kopalnia uranu „Podgórze” w Kowarach to miejsce wyjątkowe. To właśnie tutaj w połowie ubiegłego wieku działała tajna radziecka kopalnia uranu. To to miejsce było ściśle tajną placówką, którą bezskutecznie próbowało zinfiltrować nawet CIA(!). Po kilku latach działalności i wydrążeniu kilkudziesięciu kilometrów korytarzy kopalnia została zamknięta. Partie leżące poniżej poziomu wód gruntowych z czasem wypełniły się wodą, a tajemnice przez nie skrywane stały się dostępne wyłącznie dla doświadczonych nurków jaskiniowych.

 

Badanie szybu nr 3

fot. Mariusz Banaszak

 

Historia eksploracji

W drugiej dekadzie XXI wieku w kopalni odbyły się pierwsze nurkowania. Grupa pasjonatów, której główny trzon stanowili: Daniel Kowalski, Witek Hoffmann, Filip Długosz oraz Paweł Myśliński, spędziła niezliczone godziny przygotowując szyb wejściowy do bezpiecznego nurkowania, odkopując gruz z wejść na płytsze poziomy kopalni, oraz udrażniając zatory występujące w korytarzach pod wodą. W ciągu następnych lat udało się zbadać i zaporęczować rozległe partie korytarzy na poziomach -30, -70, -110m, jednak to co poniżej pozostawało nieznane aż do listopada 2024.

 

Podziękowania

Grupa składa podziękowania dla ekipy TK Diving Team z Krakowa za profesjonalne i dokładne zaopatrzenie we wszystkie gazy potrzebne do wykonania zanurzeń poniżej 200 metrów głębokości.

 

* Autor jest świadom, że słowo eksploracja tyczy się odkrywania miejsc nietkniętych ludzką stopą, lecz uważa, że w kontekście zalanej kopalni której korytarzy nikt nie widział od ponad 50 lat użycie tego słowa jest uzasadnione.

 

tekst: Bartłomiej Pitala

 

Bartłomiej Pitala przed finalnym nurkowaniem 226m

fot. Paweł Myśliński

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt