Sintzi Spring – Ekspedycja 2025 i ekstremalna eksploracja – 255m

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

2025 rok zaczął się dla naszej ekipy bardzo ciekawie. Udało się zakończyć 3 letni projekt w jaskini Sintzi Spring w Grecji. Ekstremalna głębokość nurkowania, restrykcje i zimna woda to tylko niektóre przeciwności jakie musieliśmy pokonać. Na kolejnych stronach przeczytasz jak udało nam się zrealizować ten projekt.

 

 

2025 Sintzi Spring Exploration Project

fot. Cała ekipa zaraz po finalnym nurkowaniu na 255m. Od lewej: T.Wciórka, B.Pitala, M.Banaszak, M.Sojka

 

 

Sintzi Spring, Ekspedycja 2025 – Nowy rozdział w historii greckiej jaskini

W pierwszych dniach maja 2025 roku nasz zespół eksploracyjny – BAD Exploration Team, zrealizował kluczową część Bałkańskiego Projektu Nurkowego. Koncentrowaliśmy się na jednej z najbardziej intrygujących i wymagających jaskiń. Jaskini Sintzi – Sintzi Spring na Peloponezie. Jest to jednocześnie najgłębsza zalana jaskinia w Grecji. Celem wyprawy była kontynuacja eksploracji i mapowania głębokich partii systemu jaskiniowego, który od lat budzi respekt i ciekawość wśród nurków technicznych z całego świata.

 

Wejście do jaskini Sintzi

fot. Jeziorko wejściowe. Na zdjęciu Bartek Pitala

 

Sintzi – podwodne wrota Grecji

Jaskinia Sintzi to nie tylko najgłębszy system zalany wodą w Grecji, ale także technicznie złożona jaskinia. W płytkiej części ma wiele bocznych, interesujących ciągów. Niska temperatura wody, ograniczone przestrzenie i ekstremalne głębokości głównego korytarza czynią każde zanurzenie w tym miejscu wyjątkowym wyzwaniem. Jednak nasz zespół z determinacją i precyzją podjął się zadania eksploracji nieznanych dotąd partii jaskini, przekraczając kolejne granice i dokumentując to dokonanie.

 

Korytarze w jaskini Sintzi

fot. Korytarze w płytkiej części jaskini Sintzi. Na zdjęciu Tomasz Wciórka

 

Nurkowanie na 255 metrów – historyczne osiągnięcie

Finalne nurkowanie było ukoronowaniem 3 letniego projektu i kilku dni przygotowań. 1 maja 2025 roku Bartek Pitala przeprowadził nurkowanie eksploracyjne, osiągając głębokość 255 metrów,  odkrywając oraz mapując ponad 100 metrów nieznanych dotąd partii. Z uwagi na to, że korytarz nadal się rozwija, obiecuje jeszcze więcej niespodzianek dla przyszłych eksploratorów. Całe nurkowanie trwało blisko 8 godzin, ze wsparciem zespołu asekuracyjnego. Pozostali członkowie spędzili od 3 do 4,5 godzin w wodzie, zapewniając bezpieczeństwo i wsparcie logistyczne.

 

Sintzi Spring - 255m

fot. Eksploracyjne nurkowanie. Nurek: Bartek Pitala

 

Ekstremalne warunki, wyjątkowy zespół Sintzi Spring

Ekspedycja do jaskini Sintzi była jednym z najbardziej wymagających projektów, jakie zrealizowaliśmy do tej pory. Oprócz znacznych głębokości, musieliśmy zmierzyć się z niską temperaturą i wąskimi przejściami wymagającymi doskonałej logistyki sprzętowej. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, ścisłej współpracy i doświadczeniu naszego zespołu, udało się osiągnąć założone cele – a nawet więcej.

Członkowie zespołu:

  • Bartek Pitala – nurek eksploracyjny (push diver)
  • Tomasz Wciórka – zabezpieczenie i sprzęt
  • Mariusz Banaszak – zabezpieczenie
  • Michał Sojka – zabezpieczenie

 

Sintzi Spring- nurkowanie na skuterach

fot. Ujęcia z systemu Sintzi. Nurek: Bartek Pitala

 

Film dokumentalny z wnętrza Sintzi

Podczas tej jak i poprzednich ekspedycji zebraliśmy szeroki materiał wideo, który posłuży do stworzenia filmu dokumentalnego o jaskini Sintzi. Produkcja powstaje we współpracy z polskim redaktorem i będzie nie tylko prezentować urodę podwodnego świata Peloponezu, ale także opowiadać historię naszych odkryć i pracy zespołowej. Premiera już niebawem!

Otwarte drzwi do dalszej eksploracji

Podczas finalnego nurkowania Bartek pozostawił kołowrotek eksploracyjny z nawiniętą poręczówką w najgłębszym punkcie, do którego dotarł. Oznacza to jedno – korytarz ciągnie się dalej i czeka na kolejnych odkrywców. Jeśli jesteś gotowy zmierzyć się z głębokością i odkrywać nieznane, Sintzi stoi przed Tobą otworem. Chętnie służymy pomoc w zakresie informacyjnym.

 

Rzut sytuacyjny jaskini Sintzi

fot. Rzut sytuacyjny jaskini Sintzi

 

Profil głębokości Sintzi Spring

fot. Profil głębokości Sintzi Spring.

 

Ekspedycja Sintzi Spring 2025 – Fakty i liczby w podsumowaniu:

  • Miejsce: Jaskinia Sintzi Spring, Peloponez, Grecja
  • Maksymalna głębokość: 255 metrów
  • Długość nowo zmapowanego korytarza: ponad 100 metrów
  • Czas nurkowania głównego: 7 godzin 52 minuty
  • Temperatura wody: ok. 10°C
  • Łączny czas nurkowań całego zespołu: 50 godzin

 

fot. Bartek Pitala po głębokim nurkowaniu.

 

Eksploracja jaskini Sintzi – co dalej?

Choć obecny etap eksploracji Sintzi uznajemy za zakończony, jaskinia ta wciąż skrywa wiele tajemnic. Zakończony etap to dopiero początek nowego rozdziału – dla tych, którzy mają odwagę sięgnąć głębiej. Jaskinia Sintzi pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących miejsc do nurkowania jaskiniowego w Europie.

Jeśli planujesz swoją ekspedycję jaskiniową do Grecji, Sintzi to punkt obowiązkowy. A jeśli potrzebujesz informacji, doświadczenia lub wsparcia – nasz zespół z przyjemnością podzieli się wiedzą.

 

fot. Restrykcje wejściowe. Na zdjęciu Tomasz Wciórka.

 

Chcesz dołączyć do przyszłych ekspedycji lub dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na kursy i szkolenia w przestrzeniach zamkniętych. Skontaktuj się z nami – kolejne przygody czekają!

 

Korytarze Sintzi Spring, Grecja

fot. Główny korytarz Sinzti Spring. Na pierwszym planie Tomasz Wciórka.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt