Serwis automatów do nurkowania od kuchni

Jak wygląda serwis automatów do nurkowania

Postanowiłem pokazać, jak wygląda proces pod tytułem: serwis automatów do nurkowania realizowany w naszym Centrum Nurkowym. Dlaczego dbanie o własny automat jest ważne pisałem już w artykule: Serwis automatów nurkowych. Jeśli nie zaglądałeś wcześniej na naszego bloga to serdecznie zapraszam do czytania.

Uchylę rąbka tajemnicy serwisanta sprzętu nurkowego. Dzięki temu, możesz krok po kroku zobaczyć, co będzie działo się z twoim regulatorem po oddaniu go do naszego warsztatu.

 

Pomiar oporów oddechowych w trakcie serwisu automatu nurkowego

 

Regulator zapotrzebowania w naszych rękach

Powierzony nam sprzęt trafia w ręce doświadczonego serwisanta, który specjalizuje się w danej marce automatów. Oznacza to, że serwisant posiada imienną autoryzację danego producenta automatu, która potwierdza jego kwalifikacje. Dzięki temu masz pewność, że twoim automatem nurkowym zajmuje się profesjonalista.

Przy odbiorze sporządzamy protokół. Opisujemy dokładnie stan automatu wraz z uwagami właściciela, obejmującymi jego wrażenia z użytkowania, zauważone nieprawidłowości itp. Dzięki indywidualnej rozmowie możemy określić preferencje użytkownika oraz sposób wykorzystania automatu – np. nurkowanie głębokie.

W następnym kroku sprawdzamy zastane parametry pracy automatu. Należą do nich m.in. wartość oporów oddechowych czy wartość ciśnienia międzystopniowego. Pozwala to skonfrontować realne pomiary z wrażeniami jakie miał właściciel oraz określić potencjalne usterki, które nie zostały wcześniej rozpoznane.

 

Automat do nurkowania – rozpoczynamy serwis automatów do nurkowania

Nadszedł czas na rozłożenie automatu na czynniki pierwsze. Do tego celu wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia i opracowane procedury serwisowe.  Wszystkie elementy gumowe oraz inne części przewidziane w procesie serwisu do wymiany są usuwane. Podobnie dzieje się z uszczelnieniami połączeń węży LP i HP.

Teraz automat przygotujemy do procesu mycia, który odbywa się zwykle w 4 krokach:

  • mycie wstępne – obejmuje usuwanie piasku, zabrudzeń i innych nalotów w sposób mechaniczny za pomocą łagodnego detergentu
  • odkamienianie – regulator trafia do roztworu, w którym usuwany jest kamień i tlenki. Proces pozwala rozmiękczyć naloty powstałe z soli, brudu czy patyny na elementach automatu nurkowego i usunąć je w kolejnym kroku
  • mycie właściwe – wykorzystujemy wysokiej mocy myjkę ultradźwiękową. W połączeniu z odpowiednim zasadowym środkiem czyszczącym możemy dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych zakamarków automatu oraz usunąć wszystkie pozostałe zabrudzenia i naloty. W myjce czyścimy wszystkie elementy metalowe, końcówki przyłączy węży automatów oraz króciec węża HP
  • płukanie i suszenie – automat do nurkowania jest przygotowywany do ponownej oceny oraz składania.

 

Serwis automatów do nurkowania

 

W przypadku automatów z dużą ilością nalotu, kamienia czy zabrudzeń, proces mycia jest powtarzany, czasem wielokrotnie. Adekwatnie do stanu automatu stosujemy różne środki chemiczne. Jeśli dodatkowe kroki są konieczne, znacznie wydłuża się pracochłonność serwisu oraz czas jego wykonania.

Ostatecznie czysty regulator poddajemy ponownej inspekcji. Dzięki temu możemy ujawnić ewentualne uszkodzenia, których obecności nie można było stwierdzić wcześniej, z powodu zabrudzeń czy nalotów.

 

Automat nurkowy w trakcie serwisu

 

Składamy automat do nurkowania w całość

Jeśli automat przejdzie pozytywnie wszystkie testy wizualne, nie posiada oznak nadmiernego zużycia elementów kluczowych jest ponownie składany. Wykorzystujemy do tego nowe elementy serwisowe, takie jak:

  • membrany,
  • grzybki,
  • oringi,
  • itp.

Wymieniamy również wszystkie uszczelnienia w wężach LP, HP, BC oraz manometrze. Wszystkie elementy serwisowe, jakie wykorzystujemy podczas serwisu automatu nurkowego dostarcza producenta w postaci tzw. service kit’u. Używamy tylko nowych i oryginalnych części danego producenta automatu, pochodzących z oficjalnej dystrybucji. Użyte podczas serwisu automatu nurkowego smary są zgodne ze specyfikacją i najnowszą wiedzą techniczną w tej dziedzinie.

Wiele elementów twojego regulatora wymaga stosowania określonej siły podczas procesu składania automatu nurkowego. Wykorzystujemy do tego specjalistyczne klucze dynamometryczne o bardzo dużej dokładności. Odpowiednia siła docisku elementów jest kluczowa i ściśle określona przez producenta. Wszelkie próby dokręcania części „na oko” mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia automatu!

 

Precyzyjne dokręcanie części podczas serwisu automatów nurkowych

 

Regulacja automatu do nurkowania

Kompletnie złożony automat jest poddawany regulacji. Wykonujemy ją przy użyciu bardzo dokładnych manometrów przemysłowych. Nasze stanowisko serwisowe dysponuje również specjalistycznym urządzeniem do mierzenia podciśnienia wdechu. Pozwala to dokonać precyzyjnych pomiarów i regulacji. Więcej o narzędziach wykorzystywanych przez naszych serwisantów przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pomiar pracy automatu odbywa się przy zmiennym ciśnieniu zasilającym. Gwarantuje to weryfikację procesu regulacji oraz poprawność działania automatu do nurkowania w każdych warunkach.

 

Pozostałe czynności – serwis automatów do nurkowania

Zestaw automatów jest składamy do takiej samej konfiguracji, w jakiej przekazałeś go do serwisu. Oczywiście,  jeśli miałeś inne zalecenia dla serwisanta przygotujemy go według twoich wskazówek.

Nadszedł czas na pozostałe testy. Serwisant sprawdzi działanie automatu i jego pracę oraz wykona tzw. test wodny. To nic innego jak sprawdzenie stabilności, szczelności i pracy całego zestawu pod wodą. Po pozytywnym przejściu procedury testowej regulator jest suszony i przygotowany do wydania właścicielowi.

Jednym z ostatnich kroków jest uzupełnienie przez serwisanta dokumentacji serwisowej.  Technik dokonuje wpisów w książce gwarancyjnej lub serwisowej.

Odbierając automat otrzymujesz od nas w pełni sprawny, gotowy do nurkowania automat wraz ze wszystkimi zużytymi częściami jakie zostały wymienione oraz dokumentację serwisową.

Na wykonaną usługę serwisu automatów nurkowych dajemy roczną gwarancję. Dotyczy to również ich ewentualnej dodatkowej regulacji w tym okresie.

 

Indywidualna regulacja automatu do nurkowania

Każdy producent określa wartość ciśnienia międzystopniowego czy oporów oddechowych w pewnych zakresach. Dzięki temu możemy dopasować pracę automatu do twoich indywidualnych potrzeb i preferencji oddechowych. Dzięki przeprowadzeniu wywiadu podczas przyjmowania sprzętu serwisant może ustawić automat zgodnie z twoim życzeniem. Ma to szczególnie zastosowanie jeśli planujesz naprawdę głębokie nurkowania.

 

Regulacja ciśnienia międzystopniowego w automacie nurkowym

 

Czystość tlenowa automatów do nurkowania

Serwis automatów wykonujemy  z użyciem smarów i części przewidzianych przez producenta danego automatu. Oferujemy również możliwość wykonania usługi z wykorzystaniem części i smarów obojętnych na działanie tlenu. Tak przygotowany automat może działać bezpiecznie w środowisku o wysokiej zawartości tlenu lub z czystym tlenem. W zależności od marki automatu, chęć wykonania serwisu na elementach kompatybilnych tlenowo jest uzgadniana przy oddawaniu automatu nurkowego do serwisu.

 

Wykorzystywane narzędzia serwisowe – serwis automatów nurkowych

Nieodzowną częścią procesu serwisu automatów do nurkowania jest korzystanie z profesjonalnych narzędzi serwisowych dedykowanych do konkretnych modeli automatów oraz umiejętność ich obsługi. Wraz z pojawianiem się nowych modeli automatów rozszerzamy swoją bazę urządzeń kontrolnych, pomiarowych oraz serwisowych. Tylko takie działanie daje pewność odpowiedniego zajęcia się twoim automatem.  Pozwala to bardzo precyzyjnie ustawić regulator, zgodnie z zaleceniem producenta i jednocześni indywidualnymi preferencjami.

Wykorzystujemy do tego celu manometry serwisowe w klasie 1.0 oraz specjalistyczne urządzenie pomiarowe Magnehelic. Dodatkowa weryfikacja odbywa się przy użyciu cyfrowego urządzenia pomiarowego a parametry pracy są zapisywane w formie tabeli. Dzięki temu po serwisie w naszym centrum masz pewność, że  automat będzie działał dokładnie tak, jak przewidział  jego producent – lekko i przyjemnie.

 

Specjalistyczne narzędzia do serwisu automatów nurkowych

 

Dla każdego automatu producent przewiduje konkretną kolejność działań i dedykowane narzędzia. Posiadamy klucze serwisowe do każdego rodzaju automatu, którego serwis oferujemy.

Korzystanie z chałupniczych narzędzi i części  może doprowadzić do trwałego uszkodzenia automatu!

 

 Części zamienne – service kity do automatów nurkowych

W trakcie serwisu wykorzystujemy tylko oryginalne części zamienne przewidziane przez producenta danego sprzętu nurkowego – tak zwane kit’y serwisowe, pochodzące z oficjalnej dystrybucji. W naszym serwisie nie wykorzystujemy części regenerowanych, z innych automatów czy tzw. zamienników. Nie przyjmujemy również takich części od użytkownika do serwisu lub kit’ów niewiadomego pochodzenia.

 

Oryginalne części zamienne do automatów apeks

 

Części zamienne do automatów nurkowych Tecline

 

Po każdym serwisie otrzymasz wszystkie zużyte części, które wymontowaliśmy z automatu. Świadczy to o tym, że serwis był przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta i wszystkie elementy zostały wymienione na nowe.

Jeśli podczas przeglądu serwisant ujawni usterkę lub uszkodzona część, niemożliwe jest dalsze bezpieczne użytkowanie takiego automatu. Każda naprawa, wymiana uszkodzonego elementu, czynność wykraczająca poza standardową usługę serwisową jest konsultowana z klientem. Informujemy o dalszych krokach koniecznych do doprowadzenia do stanu właściwego oraz o koszcie takiej naprawy.

 

Uszkodzony automat nurkowy - wiele lat bez serwisu

 

Dokumentacja serwisowa – automat do nurkowania

Nieodzowną częścią jest rzetelne sporządzenie dokumentacji serwisowej. Przy każdym powierzeniu nam automatów przygotowujemy protokół serwisowy. Znajdziesz w nim między innymi:

  • ocenę wizualną przyjmowanego automatu
  • protokół z przedserwisowego badania automatu
  • twoje zalecenia i uwagi dotyczące serwisu
  • szczegółowy opis wykonanych czynności serwisowych
  • listę napraw – jeśli zachodziła konieczność dodatkowej wymiany elementów nie przewidzianych jako część serwisu okresowego
  • protokół z regulacji automatu ze wskazaniem dokładnych ustawień I i II st.

Do protokołu serwisowego otrzymasz również przypięty woreczek zużytych części wyjętych z twoich automatów.

Dokonamy wpisu na oryginalnej karcie gwarancyjnej/serwisowej potwierdzającej wykonanie usługi lub jeśli takiej nie posiadasz wystawimy nową.

Kopie wszystkich dokumentów serwisowych przechowujemy również w naszym centrum nurkowym.

 

Efekt braku serwisu

 

Uprawnienia do serwisowania automatów nurkowych

Gwarancją prawidłowego serwisu twoich automatów nurkowych jest serwisant posiadający autoryzację producenta jak również użycie odpowiednich narzędzi serwisowych oraz przygotowanych przed producenta automatu części zamiennych. Nasze umiejętności w zakresie realizacji usługi bieżących przeglądów gwarancyjnych,  okresowego serwisowania automatów i sprzętu nurkowego zostały potwierdzone stosownymi certyfikatami największych producentów sprzętu nurkowego. Nasi serwisanci nieustannie się szkolą aby twój sprzęt był po serwisie gotowy do pracy i służył bezawaryjnie przez długie lata

Na chwilę obecną posiadamy status autoryzowanego serwisanta następujących firm:

  • Scubapro
  • Halcyon
  • Mares
  • Tecline
  • Scubatech

 

Od czego zależy cena serwisu automatów do nurkowania

Cena wykonania usługi serwisu automatów nurkowych, jest składową 3 czynników:

  • kosztu usługi serwisowej. To czas pracy serwisanta sprzętu nurkowego, na który składają się wszystkie czynności jakie wykonuje. Cena zawiera koszty materiałów eksploatacyjnych użytych do czyszczenia, mycia, konserwacji i smarowania
  • kosztu części serwisowych – tzw. service kit’u – dostarczanego przez producenta automatu pakietu części zamiennych, które podlegają okresowej wymianie
  • kosztu napraw dodatkowych nie przewidzianych w ramach czynności okresowego serwisu automatu, w przypadku uszkodzenia automatu lub jego elementów.

 

Usługa standard, usługa ekspres – autoryzowany serwis automatów do nurkowania

Oddając swój automat, bądź pozostały sprzęt nurkowy do naszego serwisu możesz zdecydować się na wykonanie usługi w trybie standard lub expres. Usługa realizowana w trybie ekspresowym może się okazać konieczna w razie bardzo pilnego wyjazdu czy potrzeby. Ta druga opcja jest dostępna, gdy posiadamy na stanie centrum konieczne części serwisowe. W przypadku popularnych modeli automatów jest to możliwe praktycznie zawsze.

 

Automaty nurkowe gotowe do użytku, serwis zakończony

 

Automaty zastępcze na czas naprawy

Na miejscu działa również wypożyczalnia sprzętu – jesteśmy więc w stanie zapewnić ci zastępcze automaty na czas serwisu jeśli pilnie ich potrzebujesz.

Dostępne mamy wszystkie popularne konfiguracje automatów nurkowych:

  • twinset – dir
  • side mount standard
  • pojedyńcza butala, zestaw rekreacyjny, z wężami 70/90 cm
  • pojedyńcza butala, zestaw semi tec z długim wężem (2m)

 

Cennik serwisu automatów nurkowych i sprzętu nurkowego

Na kolejnej stronie znajdziesz bieżący cennik serwisowy dla automatów nurkowych oraz dla pozostałego sprzętu nurkowego.

CENNIK SERWISU AUTOMATÓW NURKOWYCH

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt