Sidemount Diving – nurkowanie w konfiguracji bocznej

Kurs nurkowania sidemount

Sidemount Diving – nurkowanie w konfiguracji bocznej

Organizator: Tomek

  • konfiguracja boczna butli
  • prawidłowy trym i wyważenie
  • procedury w systemie sidemount
  • rozwiązywanie awarii
  • specyfika i historia nurkowania

Sidemount Diving – kurs nurkowanie z w konfiguracji bocznej

Podstawowy kurs nurkowania z butlami w konfiguracji bocznej to początek ciekawej drogi rozwoju twoich umiejętności. Nurkowanie w systemie sidemount otwiera przed tobą zupełnie nowe możliwości eksploracji podwodnego świata, niekoniecznie związanego z jaskiniami skąd system oryginalnie się wywodzi.  Niezaprzeczalne atuty to ogromna wygodna i swoboda ruchów.

Jeśli zaciekawili cię inni nurkowie wykorzystujący butle boczne do nurkowania to szkolenie Sidemount Diving jest dla ciebie świetną opcją.

 

 

Do kogo skierowane jest szkolenie Sidemount Diving

Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób, które nie miały możliwości nurkowania z butlami umieszczonymi pod pachami. Być może, to spotkanie zakończy się nową wielką miłością i zmianą dotychczasowego sposobu na spędzanie czasu pod wodą.

Podstawowy kurs Sidemount Diving jest również skierowany do osób, które mają już doświadczenie w nurkowaniu w tym systemie lub posiadają własny sprzęt. Jeśli potrzebujesz dopracowania swojej konfiguracji, prawidłowego ustawienia uprzęży, worka czy samych butli bocznych to jesteś na dobrej drodze.

 

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu

Nurkowie w tym systemie pozwali ci poczuć zupełnie nieskrępowaną wolność pod wodą. Dotrzeć w miejsc, które są trudno dostępne do eksploracji. Dwie butle i niezależne automaty to również większe bezpieczeństwo nurkowań, niezależnie od poziomu zaawansowania. Duży nacisk kładziemy na wszystkie procedury i poprawną obsługę systemu dwubutlowego.

Podstawowy kurs Sidemount Diving otwiera możliwości dalszego zdobywania wiedzy na bardziej zaawansowanych szkoleniach z wykorzystaniem dodatkowych butli bocznych (3 i 4). Dzięki temu, droga do znacznie dłuższych czasów przebywania pod wodą stanie przed tobą otworem. 

 

 

Wymagania wstępne specjalizacji nurkowania w konfiguracji bocznej

Aby przystąpić do kursu Sidemount Diving konieczne jest posiadanie przez ciebie pewnego doświadczenia nurkowego i opływania w dowolnej konfiguracji plecowej. Przede wszystkim chodzi o podstawowe utrzymanie neutralnej pływalności i obycie z wodą. Wystarczy podstawowy stopień nurkowy Open Water Diver.

Oczywiście jeśli już nurkujesz w systemie sidemount i pierwsze próby są za tobą to również serdecznie zapraszamy. Razem dopracujemy detale.

Co na kursie Sidemount Diving

Szkolenie sidemount rozpoczyna się od zajęć teoretycznych z historii powstania, systemów i różnych wariantów tej konfiguracji. Omawiamy system zarządzania gazami i specyfikę procedur awaryjnych. Kolejnym krokiem jest dokładne ustawienie i dopasowanie uprzęży do twojej budowy ciała. Po zakończeniu szkolenia samodzielnie będziesz mógł zidentyfikować problemy i modyfikować własną uprząż zgodnie z preferencjami i dostępnym sprzętem.

W kolejnej części realizowane są tzw. dry runy. W praktyce „na sucho” wykonujemy omawiane wcześniej procedury. Od przygotowania zestawu po wykorzystanie wszystkich elementów w różnych sytuacjach jakie mogą spotkać cię pod wodą.

Najważniejszym elementem kursu Sidemount Diving jest oczywiście praktyka w wodzie. Podczas 2 dni intensywnego treningu będziesz samodzielnie, pod okiem instruktora, dopracowywał swoją konfigurację. Skupimy się na poprawnym trymie i wielokrotnym ćwiczeniu wszystkich wymaganych procedur, które w systemie sidemount znacząco różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników. Równie ważne będzie poznanie różnych technik wejścia i wyjścia z wody, uzależnionych od warunków (brzeg, łódź itp.). W trakcie szkoleniowych nurkowań rozwiążesz różnorakie awarie sprzętowe i staniesz się kompletnym nurkiem systemu sidemount.

Szkolenie będzie intensywne, ale gwarantujemy, że będziesz usatysfakcjonowany jego efektami.

Czas trwania kursu

Minimalny czas trwania szkolenia to 2,5 dnia, tj. sesja teoretyczna oraz dwa dni szkolenia praktycznego w wodach otwartych.

 

 

Kurs Sidemount Diving

Ukończenie szkolenia Sidemount Diving pozwoli ci na bezpieczne i zgodne z dobrą praktyką nurkową realizowanie nurkowań z wykorzystaniem systemu 2 butli bocznych do głębokości posiadanych przez ciebie uprawnień. Otwiera również możliwość wypożyczenia kompletnego systemu nurkowego konfiguracji bocznej i w przyszłości wzięcia udziału w bardziej zaawansowanych szkoleniach, np. XR Sidemount – nurkowanie multistage.

Zaproszenie na szkolenie z nurkowania Sidemount

Serdecznie zapraszam do rozpoczęcia nowej podwodnej przygody, jaką jest niewątpliwie nurkowanie w sidemount. Już dziś skontaktuj się z nami i skorzystaj z szerokiej oferty kursowej naszego centrum.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt