Serwis zaworów butli nurkowych

Serwis zaworów butli nurkowych

Czy zawory w twoich butlach chodzą jak czołg?  Może nie są do końca szczelne? Czy wiesz, że podczas dopuszczenia do użytkowania, pot. „legalizacji” nikt się nimi nie zajmuje? Sprawdzeniu podlega jedynie czy zawór „działa” i pasuje gwintem do oznaczeń na butli. Reszta procedury dotyczy samego zbiornika ciśnieniowego. Zawory powinny być taka samo serwisowane jak automaty żeby bezpiecznie i komfortowo nurkować. Dlatego konieczny jest serwis zaworów butli nurkowych. 

Dlaczego powinieneś zadbać o zawory?

Wiele procedur nurkowych obejmuje odpowiednie manewrowanie zaworami w trakcie nurkowania. Ich nieprawidłowa / ciężka praca może utrudnić ich wdrażanie. W pewnych sytuacjach ich wykorzystanie może być więc niemożliwe. W konsekwencji nauczone na szkoleniach procedury nie zadziałają, co może doprowadzić do wypadku nurkowego. 

 

Zawór butli nurkowej od wewnątrz

 

Jak często należy serwisować zawory?

Butle wraz z zaworami należy niezwłocznie oddać do serwisu za każdym razem gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego lub zalania butli. Dobra praktyka nurkowa podpowiada, aby wszystkie uszczelnienia w zaworze były wymieniane w 2 letnich interwałach. Jeśli jednak butle nurkowe są intensywnie eksploatowane to znacznie szybciej dochodzi do uszkodzenia szczeliwa zaworu. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty gazu gdy butla jest przechowywana lub w drodze na nurkowanie. W takim wypadku zaleca się serwis wraz z automatami czyli co roku.

 

Zawór butli nurkowej przed serwisem

 

Jak wygląda serwis zaworów butli nurkowych

Z dostarczonej butli demontujemy zawór, po uprzednim opróżnieniu zbiornika z gazu. Następnie elementy zaworu są poddawane wieloetapowemu procesowi mycia:

 • wstępne czyszczenie i mycie,
 • odkamienianie,
 • mycie właściwe,
 • płukanie i suszenie.

Nasz serwisant ocenia stopień zużycia elementów i stan zaworu. Wszystkie przewidziane przez producenta w zestawie serwisowym elementy zaworu są wymieniane na nowe. Następnie ponownie składamy zawór i montujemy go na butli nurkowej.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności gałka zaworu chodzi miękko a zawór ma 100% skuteczność. Nie ma więc ryzyka wycieku gazu. Takim zaworem znacznie wygodniej operuje się pod wodą. 

 

Zawory butli nurkowej w trakcie serwisu

 

Czystość tlenowa zaworów butli nurkowych

Podczas napełniania butli mieszaniną gazów zawierających więcej niż 40% tlenu, przy wystąpieniu pewnych okoliczności, powstaje ryzyko zapłonu. W związku z tym konieczne jest odpowiednie przygotowanie nie tylko automatów, ale przede wszystkim butli nurkowych oraz właśnie zaworów. W tym celu stosuje się inne środki chemiczne podczas serwisu, dedykowane do pracy z tlenem uszczelnienia oraz smary.

Jeśli twój zawór ma być przygotowany do pracy z tlenem, koniecznie nas o tym poinformuj przed rozpoczęciem serwisu.

Oryginalne części zamienne- serwis zaworów

Podczas serwisu wykorzystujemy tylko oryginalne części zamienne, dedykowane do konkretnego typu zaworu i producenta. Pozostałe po serwisie elementy, podlegające wymianie, otrzymasz wraz przeserwisowanym zaworem. Nadają się one już tylko do utylizacji.

 

Serwis zaworu butli nurkowej - zestaw serwisowy

 

Gwarancja na wykonaną usługę

Na wykonane w naszej firmie usługi serwisowe udzielamy rocznej gwarancji. 

 

Cennik serwisu zaworów butli nurkowych

Cena serwisu składa się z 2 części: kosztu usługi oraz kosztu części zamiennych (zestawu serwisowego).

Usługa serwisowa:

 • zaw. pojedynczy typ Tecline – 45 zł
 • zaw. pojedynczy typ SOS – 50 zł
 • zawór podwójny – dodatkowo 30 zł
 • manifold – 90/100 zł
 • montaż i demontaż twinsetu – 25 zł
 • czystość tlenowa +50% ceny usługi

Cennik zestawów serwisowych*:

 • zawór pojedynczy Tecline/Scubatec – 99 zł
 • manifold Tecline/Scubatec – 197 zł
 • zawór pojedynczy SOS – 58 zł
 • manifold SOS – 165 zł

* ceny zestawów serwisowych zmieniają się w zależności od dostawy. Proszę o potwierdzenie aktualnej ceny.

Dopuszczenie do użytkowania butli nurkowych:

 • piaskowanie wewnątrz (czyszczenie) 50 zł
 • legalizacja 120 zł *

*cena dotyczy dopuszczenia do użytkowania (UDT) butli, która spełnia wszystkie wymogi określone przepisami, posiada znak CE i jest dopuszczona do użytku na terenie UE. Butle muszą być dostarczane wraz z zaworami.

 

Zużyte części zaworu

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt