Nurkowanie wrakowe – kurs Wreck Diving

Nurkowanie wrakowe - Wreck Diving

Nurkowanie wrakowe – kurs Wreck Diving

Organizator: Tomek

  • wszystkie nurkowania na wrakach
  • techniki poręczowania wraku
  • nawigacja na wrakach
  • sposoby wejścia do wody z różnych łodzi
  • ograniczona penetracja wraków

Nurkowanie wrakowe – Wreck Diving

Nurkowanie wrakowe to jeden z ciekawszych sposobów na spędzanie czasu pod wodą. Wraki to zatopieni świadkowie zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Nurkowanie na wrakach pozwala nam cofnąć się w czasie i często zgłębić ich bardzo ciekawą historię. Dzięki temu typowi nurkowań możesz zobaczyć jaką potęgą dysponuje natura i jak kruchy w takim starciu może być zbudowany przez człowieka obiekt. Specjalizacja nurkowanie wrakowe to jedno z najciekawszych szkoleń jakie spotkasz na swojej drodze nurkowej.

 

Kurs nurkowania wrakowego

 

Co możemy zobaczyć pod wodą

Jest tutaj niemal wszystko, zarówno małe kutry jak i ogromne okręty zatopione podczas zmagań wojennych. Do bardzo ciekawych i specyficznych nurkowań wrakowych należą te na zatopionych samolotach czy łodziach podwodnych. Ten cały fantastyczny krajobraz jest na wyciągnięcie twojej ręki. Widoki, jakie zwykłe osoby mogą jedynie zobaczyć na ekranie telewizora. Możesz zanurzyć się i pływać obok ogromnych stalowych okrętów, które zakończyły już swoja służbę podczas zmagań ostatniej wojny, odkrywać drewniane kadłuby łodzi zatopionych setki lat temu czy być świadkiem awarii sprzętu i pozostałości po zalanych wyrobiskach z całą infrastrukturą.

 

Kurs wrakowy - wreck diving

 

Gdzie nurkujemy

Bałtyk to jeden z najbogatszych zbiorników wodnych na świecie pod względem ilości zatopionych jednostek. Bogata historia konfliktów zbrojnych na przestrzeni setek lat sprzyjała osiadaniu na dnie wielu jednostek. Stosunkowo nieduża średnia głębokość pozwala dotrzeć do ogromnej liczby zatopionych wraków nurkom na każdym poziomie zaawansowania i cieszyć się tym co skrywają głębiny. Cieplejsze wody Chorwacji czy Egiptu pozwalają nam zobaczyć zarówno ogromne transportowce jak i mniejsze jednostki, które przegrały walkę z żywiołem. Bogactwo wraków na całym świecie jest tak ogromne, że żaden człowiek nie jest w stanie zanurkować i zwiedzić ich wszystkich. Jest więc w czym wybierać, każdy znajdzie dla siebie odpowiednie warunki, strefę klimatyczną czy interesujący rodzaj obiektów podwodnych: statki handlowe, okręty wojenne, samoloty, czołgi czy nawet ciężarówki i koparki.

 

Wrak Cedar Pride Jordania

 

Zostań odkrywcą wraków

Ogromna liczba jednostek jakie spoczęły na dnie mórz, oceanów czy jezior pozwala każdemu nurkowi zostać prawdziwym odkrywcą. Nic nie może zastąpić tego dreszczyku emocji jaki towarzyszyć będzie ci podczas pierwszego zejścia na nowy dla ciebie wrak. Uczucia towarzyszącego pierwszemu nurkowaniu na odkrytej samodzielnie jednostce nie zapomnisz na pewno do końca życia, nawet jeśli będzie to tylko żaglówka, która zatonęła na jeziorze kilka lat wcześniej. Stąd właśnie bierze się popularność nurkowania wrakowego i nieustanny rozwój tej gałęzi nurkowej. Możliwość zwiedzania wnętrza wraków jest również dostępna dla bardziej zaawansowanych nurków.

 

Hercules zatopiony wrak, Jordania

 

Nurkowanie wrakowe

Każde nurkowanie, nawet kolejne na tym samym wraku, pozwoli ci odkryć zupełnie coś nowego. Będziesz mógł obserwować zmiany zachodzące wraz z upływem czasu. Zobaczysz, że każdy wrak ma swój cykl życia i zmienia się nieustannie. Nurkowanie wrakowe nigdy się nie nudzi, nawet pomimo faktu kolejnego nurkowania w tym samym miejscu. Zawsze pozostaje coś do odkrycia. Jeśli uznamy, że obiekt nie ma już dla nas żadnych tajemnic zawsze możemy przenieść się na kolejny i tak w nieskończoność.

Czym będziemy się zajmować na kursie Wreck Diving

Wraki spoczywają pod wodą od wielu lat. Konieczna jest zatem wiedza, jak zachowywać się w pobliżu wraków, jak planować swoje nurkowania aby były przyjemne, ale przede wszystkim i bezpieczne. Poruszymy więc temat niebezpieczeństw jakie mogą nas spotkać podczas nurkowań wrakowych oraz sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami. Umiejętność zachowania się zarówno pod wodą przy wraku jak i poruszania po różnych rodzajach łodzi, które dostarczają nas w pobliże wraków. Zasady panujące na takich jednostkach również różnią się od tych poznanych dotychczas. Oczywiście nurkowanie nie może odbywać się bez sprzętu. Pojawią się pewne nowości, z które będziesz wykorzystywał podczas nurkowania wrakowego. Wskażemy wady i zalety stosowanych rozwiązań typu kołowrotek czy błyskacz. Najważniejszą częścią kursu Wreck Diving – nurkowanie wrakowe jest oczywiście praktyka, o tym w następnym akapicie.

 

Kurs nurkowania wrakowego

fot. Bartłomiej Pitala

 

Nurkowania podczas kursu Wreck Diving

Istotą szkolenia jest zdobycie praktycznych umiejętności nurkowania na wrakach. W tym celu konieczna jest wyprawa i realizacja nurkowań na warunkach, z jakimi będziesz miał do czynienia podczas swoich wojaży po świecie – czyli zdobywamy prawdziwe wraki! Będziesz zatem ćwiczył techniki poruszania się po wraku, poręczowania, ograniczonej penetracji czy procedur postępowania w sytuacjach awaryjnych. Szkolenie organizowane jest w formie weekendowego wyjazdu na wraki okolic Kołobrzegu lub Helu. Możemy również zrealizować szkolenie podczas wspólnego wyjazdu do dowolnej destynacji: Egipt, Chorwacja, Malta itd. Wszystko zależy od twoich oczekiwań, w końcu to ma być jedna z największych przygód nurkowych!

 

Nurkowanie wrakowe Cedar Pride

 

Dlaczego warto ukończyć kurs Wreck Diving – nurkowanie wrakowe

Ukończenie kursu Wreck Diving pozwoli ci brać udział w wypłynięciach i realizować nurkowania wrakowe w dowolnym miejscu na świecie. Certyfikat nurka wrakowego potwierdza zdobytą przez ciebie wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności planowania, i prowadzenia bezpiecznych nurkowań wrakowych. Potwierdzenie kwalifikacji nurkowych jest często wymagane przez organizatora wypłynięcia.
Szkolenie Wrakowe możesz również połączyć z kursem nurkowania z łodzi (Boat Diving).

 

Skorzystaj z możliwości zobaczenia tego co najciekawsze w nurkowaniu i już dziś zostań nurkiem wrakowym.

 

Nurkowanie wrakowe, wrak Cedar Pride

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt