Black Angel Divers posiada status partnera DAN nr 595149
DAN (Divers Alert Network) to międzynarodowa organizacja pomagająca nurkom. Będąc jej członkiem obejmuje nas specjalistyczne ubezpieczenie nurkowe. Organizacja jest rozpoznawalna na całym świecie. W razie wypadku nie ma żadnego problemu podjęciem wszystkich niezbędnych działań przez służby ratownicze danego kraju, czy to na morzu czy na lądzie. Standardowy system ubezpieczeń nie oferuje odpowiedniej pomocy i specjalistycznej wiedzy niezbędnej do udzielania pomocy poszkodowanym nurkom. W razie wypadku nurkowego DAN jako organizacja, przez sieć Ośrodków Alarmowych, koordynuje wszystkie działania służb ratunkowych, w szczególności pierwszą pomoc przedmedyczną. Prowadzenie takich akcji jest zwykle bardzo skomplikowane i niezmiernie kosztowne (łodzie, helikoptery, leczenie w komorze hiperbarycznej). Zwykły turystyczny pakiet ubezpieczeniowy to zwykle stanowczo za mało. Większość takich ubezpieczeń ma wyłączone sporty ekstremalne do jakich zaliczane jest często nurkowanie, warto więc prześledzić OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).
Często możemy się również spotkać z różnego rodzaju limitami np. głębokości nurkowania do jakich ubezpieczenie „działa”, choć to stwierdzenie może być mylące, bo skąd obsługa na infolinii np. w takim PZU w Polsce będzie wiedziała jak udzielić pomocy nurkowi, który uległ wypadkowi na Malediwach, Wyspach Kanaryjskich czy Egipcie? Posiadając ubezpieczenie nurkowe w DAN to nie jest żaden problem, po drugiej stronie mamy fachowców, którzy na co dzień zajmują się ta problematyką i rozumieją, że wypadek nurkowy to zupełnie coś innego niż złamanie nogi, poszkodowany nie ma za dużo czasu, liczą się minuty i trzeba działać naprawdę szybko, a sama akcja ratunkowa może być bardzo skomplikowana i wymagać zaangażowania wielu różnych służb.
Osoba nienurkująca również może zostać członkiem DAN, posiada wtedy nie tylko ubezpieczenie nurkowe, ale też ubezpieczenie typu NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Jako członek DAN możemy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową na członków naszej rodziny, dzięki temu otrzymujemy bardzo fajny pakiet uzupełniający się z naszym zwykłym ubezpieczeniem.
Każdy z naszej ekipy BAD oraz praktycznie wszyscy nasi znajomi nurkowie korzystają z tego ubezpieczenia. Jest ono wygodne i relatywnie niedrogie jak na ubezpieczenie nurkowe jakie możemy znaleźć w ofercie innych podmiotów.
Kwoty jakie gwarantuje ubezpieczenie nurkowe DAN i jego zakres zależy od wybranego planu. Osobiście polecamy program DAN Sport Silver. Wysokości zabezpieczenia są odpowiednie, nie posiada on również wielu limitów jakie ma niższy pakiet, a różnica w cenie jest niewielka.
Więcej na temat planów ubezpieczeniowych całorocznych przeczytasz na kolejnych stronach:
Dokonać rejestracji i zakupu ubezpieczania CAŁOROCZNEGO (365 dni) możesz przez poniższy link, wystarczy kliknąć na obrazek:
Krok po kroku opisaliśmy na naszym blogu całą procedurę zakupu ubezpieczenia: Jak kupić ubezpieczenie nurkowe DAN. Możesz skorzystać z tej pomocy podczas wypełniania danych w Divers Alert Network.
Podaj swoje dane oraz opłać ubezpieczenie kartą kredytową/płatniczą. Po zakończonym procesie na adres e-mail zostanie przesłany certyfikat ubezpieczenia. Warto go wydrukować. Certyfikat znajduje się również do wglądu po zalogowaniu do aplikacji DAN.
Ze względu na ochronę środowiska plastikowe certyfikaty nie są już wysyłane.
Dzięki tobie możemy znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo nad wodą. Dokonując zakupu lub przedłużenia swojego członkostwa w DAN przez naszą stronę pomagasz nam w zakupie automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w linku poniżej
– każdy obywatel Polski posiadający ubezpieczenie, które gwarantuje NFZ, ma zapewniony transport medyczny i leczenie w przypadku jakiegokolwiek wypadku, również w przypadku wypadku nurkowego na terenie naszego kraju. Zaliczymy więc do tego zarówno tak kosztowne sprawy jak transport helikopterem oraz leczenie w komorze hiperbarycznej. Niestety to ubezpieczenie nie pokryje kosztów naszego dojazdu, kosztów zakwaterowania, świadczeń okołomedycznych w przypadku dalszego leczenia. W takim wypadku możemy więc wykorzystać nasze ubezpieczenie nurkowe DAN. Jako przykład możemy podać dietę szpitalną czyli świadczenie wypłacane za każdy dzień pobytu w szpitalu. Wysokość świadczeń dodatkowych zależy oczywiście od rodzaju zawartej polisy.
TAK – w takim wypadku DAN będzie głównym ubezpieczycielem i pokryje wszystkie koszty transportu, leczenia oraz koszty okołonurkowe związane ze zdarzeniem nurkowym, tak jak w każdym innym kraju, niezależnie od NFZ.
TAK – wystarczy skontaktować się z DAN oraz udokumentować poniesiony koszty w związku z dojazdem.
Nie – wystarczy zawiadomić DAN jak najszybciej, najpóźniej do 5 dnia po zdarzeniu. Dzięki temu rozliczenie z placówką hospitalizującą odbędzie się bez udziału środków własnych poszkodowanego. Wszystkie sprawy finansowe pokryje ubezpieczenie nurkowe a formalności będą załatwione bez naszego udziału.
Tak – jeśli będzie np. konieczność leczenia hiperbarycznego i w związku z tym powrót do kraju samolotem nie będzie możliwy terminie naszego biletu. W takim wypadku DAN pokryje zarówno koszty naszego zakwaterowania na czas leczenia, jak i koszty nowego biletu lotniczego po jego zakończeniu aby umożliwić powrót to kraju.
TAK dla pakietu „bronze”, wynosi on 40 m
NIE dla pakietu „silver” i „gold”, wymagane jest jedynie konsultacja z Divers Alert Network dla nurkowań głębszych niż 130m i przedstawienie planu takiego nurkowania, w celu wydania rekomendacji lub jej odmówienia. Nie ma więc górnego limitu głębokości.
TAK – DAN jako jeden z niewielu publikuje informację na ten temat. Współczynnik akceptacji roszczeń za lata (2007-2017) wyniósł 96%. Tylko niewielka liczba zgłoszeń, z powodu złamania warunków polisy, nie została objęta pokryciem roszczeń. DAN organizuje pomoc i ją kooryynuje w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy osoba zgłaszająca ma jakąkolwiek polisę!
NIE – nie musisz posiadać certyfikatów specjalizacyjnych. DAN nie weryfikuje faktu posiadania takich uprawnień w przypadku korzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Zgodnie z zawartą polisą powinieneś przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz postępować zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku podczas aktywności nurkowej.
Divers Alert Network to nie tylko ubezpieczenia. Właściwie, to samo ubezpieczanie nurków stanowi jedynie pochodną tego, czym fundacja się zajmuje. Mówimy więc tutaj o szerokim spektrum badań zwiększających wiedzę na temat nurkowania. Dzięki misji jaką jest pomaganie nurkom na całym świecie mamy dostęp do bardzo szerokiej oferty szkoleniowej. Każdy z nurków ma znaczący wpływ na zwiększanie bezpieczeństwa w nurkowaniach, zarówno swoich jak i swoich bliskich. Więcej informacji o szkoleniach jakie prowadzi DAN możesz przeczytać na tej stronie: szkolenia DAN.
Organizacja powstała w latach 80’ dzięki dr Alessandro Marroni. Pierwszą nazwą było International Diving Assistance (IDA). Było to pierwsze całodobowe centrum pomocy w nagłych wypadkach nurkowych. Równolegle w USA prof. P.B. Bennet utworzył Diving Accident Network (DAN America), na terenie Australii powstał Divers Emergency Service (DES), a na terenie Japonii Civil Alert Network (CAN). Były to 4 niezależne organizacje, które jednak ściśle współpracowały ze sobą. Zapewniały telefoniczną pomoc w razie nagłych wypadków nurkowych oraz usługi informacyjne medyczno-nurkowe. Dzięki temu działały na rzecz bezpieczeństwa nurków na całym świecie. Obok niesienia pomocy przez personel wyszkolony z zakresu medycyny i hyperbarii organizacje nieustannie gromadziły dane o wypadkach nurkowych. Posłużyły one do opracowania i publikacji raportów, w których można było znaleźć wiele ciekawych statystyk związanych ze zdarzeniami nurkowymi. Ostateczny kształt jaki mamy dzisiaj nadano organizacji w 1991 roku w USA gdzie wystartował proces tworzenia DAN International. (IDAN)
Obecnie DAN jest siecią o światowym zasięgu, działająco 24h/dobę 365 dni w roku. Dzięki członkostwu w DAN mamy dostęp do ponad 500! Ośrodków medycyny hiperbarycznej na całym świecie oraz niezliczonej rzeczy specjalistów. Co roku na organizacja otrzymuje ponad 15000 zgłoszeń na swoją gorącą linię gdzie organizowana jest pomoc dla poszkodowanych. DAN Medical Officers udzielają odpowiedzi na pytania z zakresu bezpieczeństwa oraz medycyny nurkowej. W Polsce możemy dzwonić bezpośrednio do ośrodka hiperbarycznego w Gdyni i rozmawiać po polsku.
W Polsce za leczenie nurków, którzy ulegli wypadkowi nurkowemu lub podejrzewa się u nich wystąpienie objawów choroby dekompresyjnej, odpowiada właśnie ośrodek hiperbaryczny w Gdyni – KOMH. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących swojego złego samopoczucia czy innych niepokojących objawów po nurkowaniu zalecamy nie bagatelizowanie ich tylko natychmiastowy kontakt telefoniczny ze specjalistami w Gdyni. Zarówno telefoniczna porada jak i ewentualne leczenie jest całkowicie BEZPŁATNE! dla obywateli Polski. Specjaliści dyżurujący przy telefonie alarmowym są doskonale obeznani z tematyką nurkową, do tego to właśnie KOMH w naszym kraju jest ośrodkiem działającym w porozumieniu z DAN i to ten poniższy numer alarmowy znajduje się na certyfikacie potwierdzającym ubezpieczenie nurkowe DAN.
dane adresowe:
Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej GUMED
Powstania Styczniowego 9B
81-519 Gdynia
Telefon: 58 6998632
TELEFON ALARMOWY (całodobowy): 58 6225163