Ubezpieczenie nurkowe DAN

Black Angel Divers posiada status partnera DAN  nr 595149

Poniżej kilka słów o samej organizacji oraz o ubezpieczeniu nurkowym

Ubezpieczenie nurkowe DAN

DAN  (Divers Alert Network) to międzynarodowa organizacja pomagająca nurkom. Będąc jej członkiem obejmuje nas specjalistyczne ubezpieczenie nurkowe. Organizacja jest rozpoznawalna na całym świecie. W razie wypadku nie ma żadnego problemu podjęciem wszystkich niezbędnych działań przez służby ratownicze danego kraju, czy to na morzu czy na lądzie. Standardowy system ubezpieczeń nie oferuje odpowiedniej pomocy i specjalistycznej wiedzy niezbędnej do udzielania pomocy poszkodowanym nurkom. W razie wypadku nurkowego DAN jako organizacja, przez sieć Ośrodków Alarmowych, koordynuje wszystkie działania służb ratunkowych, w szczególności pierwszą pomoc przedmedyczną. Prowadzenie takich akcji jest zwykle bardzo skomplikowane i niezmiernie kosztowne (łodzie, helikoptery, leczenie w komorze hiperbarycznej). Zwykły turystyczny pakiet ubezpieczeniowy to zwykle stanowczo za mało. Większość takich ubezpieczeń ma wyłączone sporty ekstremalne do jakich zaliczane jest często nurkowanie, warto więc prześledzić OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).

 

DAN planowanie nurkowań - ubezpieczenia nurkowe

 

Dlaczego ubezpieczenie nurkowe w DAN?

Często możemy się również spotkać z różnego rodzaju limitami np. głębokości nurkowania do jakich ubezpieczenie „działa”, choć to stwierdzenie może być mylące, bo skąd obsługa na infolinii np. w takim PZU w Polsce będzie wiedziała jak udzielić pomocy nurkowi, który uległ wypadkowi na Malediwach, Wyspach Kanaryjskich czy Egipcie? Posiadając ubezpieczenie nurkowe w DAN to nie jest żaden problem, po drugiej stronie mamy fachowców, którzy na co dzień zajmują się ta problematyką i rozumieją, że wypadek nurkowy to zupełnie coś innego niż złamanie nogi, poszkodowany nie ma za dużo czasu, liczą się minuty i trzeba działać naprawdę szybko, a sama akcja ratunkowa może być bardzo skomplikowana i wymagać zaangażowania wielu różnych służb.

 

Osoba nienurkująca również może zostać członkiem DAN, posiada wtedy nie tylko ubezpieczenie nurkowe, ale też ubezpieczenie typu NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Jako członek DAN możemy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową na członków naszej rodziny, dzięki temu otrzymujemy bardzo fajny pakiet uzupełniający się z naszym zwykłym ubezpieczeniem.

 

Każdy z naszej ekipy BAD oraz praktycznie wszyscy nasi znajomi nurkowie korzystają z tego ubezpieczenia. Jest ono wygodne i relatywnie niedrogie jak na ubezpieczenie nurkowe jakie możemy znaleźć w ofercie innych podmiotów.

 

DAN ubezpieczenia nurkowe

 

Najważniejsze zalety ubezpieczenia nurkowego DAN:

 • rozpoznawalne ubezpieczenie nurkowe na całym świecie
 • przygotowane dla nurków i dopasowane do specyfiki udzielania pomocy poszkodowanym nurkom
 • standardowo zawierane na rok, o konieczności przedłużenia przypomni odpowiednia wiadomość e-mail
 • ubezpieczenie działa również na terenie Polski i pomimo tego, że nasz rodzimy NFZ pokrywa wszystkie koszty leczenia to możemy się zwrócić do DAN o konsultacje i pomoc
 • ubezpieczenie pokrywa również koszty leczenia nie związane z nurkowaniem w zależności od wybranego pakietu
 • wykupując ubezpieczenie stajesz się członkiem DAN – otrzymujesz dostęp do artykułów i badań prowadzonych przed DAN z zakresu medycyny nurkowej

 

Plany ubezpieczeniowe DAN

Kwoty jakie gwarantuje ubezpieczenie nurkowe DAN i jego zakres zależy od wybranego planu. Osobiście polecamy program DAN Sport Silver. Wysokości zabezpieczenia są odpowiednie, nie posiada on również wielu limitów jakie ma niższy pakiet, a różnica w cenie jest niewielka.

Więcej na temat planów ubezpieczeniowych całorocznych przeczytasz na kolejnych stronach:

 

Dokonać rejestracji i zakupu ubezpieczania CAŁOROCZNEGO (365 dni) możesz przez poniższy link, wystarczy kliknąć na obrazek:

 

 

 

Krok po kroku opisaliśmy na naszym blogu całą procedurę zakupu ubezpieczenia: Jak kupić ubezpieczenie nurkowe DAN. Możesz skorzystać z tej pomocy podczas wypełniania danych w Divers Alert Network.

Podaj swoje dane oraz opłać ubezpieczenie kartą kredytową/płatniczą. Po zakończonym procesie na adres e-mail zostanie przesłany certyfikat ubezpieczenia. Warto go wydrukować. Certyfikat znajduje się również do wglądu po zalogowaniu do aplikacji DAN.

Ze względu na ochronę środowiska plastikowe certyfikaty nie są już wysyłane. 

Certyfikaty ubezpieczenia nurkowego DAN

 

Program partnerski DAN

Dzięki tobie możemy znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo nad wodą. Dokonując zakupu lub przedłużenia swojego członkostwa w DAN przez naszą stronę pomagasz nam w zakupie automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w linku poniżej

Pomóż nam otrzymać AED

 

AED

 

Najczęściej zadawane pytania o DAN (FAQ)

Po co mi ubezpieczenie DAN w Polsce, skoro NFZ pokrywa koszty leczenia?

  – każdy obywatel Polski posiadający ubezpieczenie, które gwarantuje NFZ, ma zapewniony transport medyczny i leczenie w przypadku jakiegokolwiek wypadku, również w przypadku wypadku nurkowego na terenie naszego kraju. Zaliczymy więc do tego zarówno tak kosztowne sprawy jak transport helikopterem oraz leczenie w komorze hiperbarycznej. Niestety to ubezpieczenie nie pokryje kosztów naszego dojazdu, kosztów zakwaterowania, świadczeń okołomedycznych w przypadku dalszego leczenia. W takim wypadku możemy więc wykorzystać nasze ubezpieczenie nurkowe DAN. Jako przykład możemy podać dietę szpitalną czyli świadczenie wypłacane za każdy dzień pobytu w szpitalu. Wysokość świadczeń dodatkowych zależy oczywiście od rodzaju zawartej polisy.

 • Jeżeli nie mam ubezpieczenia NFZ, a zdarzenie będzie miało miejsce w Polsce, to DAN pokryje koszty leczenia? 

TAK  – w takim wypadku DAN będzie głównym ubezpieczycielem i pokryje wszystkie koszty transportu, leczenia oraz koszty okołonurkowe związane ze zdarzeniem nurkowym, tak jak w każdym innym kraju, niezależnie od NFZ.

 • Czy samodzielny dojazd na leczenie też objęty jest zwrotem? 

TAK – wystarczy skontaktować się z DAN oraz udokumentować poniesiony koszty w związku z dojazdem.

 • Czy będę musiał zapłacić samemu za leczenie, a dopiero później wystąpić do DAN o zwrot pieniędzy?

Nie – wystarczy zawiadomić DAN jak najszybciej, najpóźniej do 5 dnia po zdarzeniu. Dzięki temu rozliczenie z placówką hospitalizującą odbędzie się bez udziału środków własnych poszkodowanego. Wszystkie sprawy finansowe pokryje ubezpieczenie nurkowe a formalności będą załatwione bez naszego udziału.

 • Jeśli w związku z leczeniem będę musiał zostać za granicą, DAN pokryje pozostałe koszty pobytu?

Tak – jeśli będzie np. konieczność leczenia hiperbarycznego i w związku z tym powrót do kraju samolotem nie będzie możliwy terminie naszego biletu. W takim wypadku DAN pokryje zarówno koszty naszego zakwaterowania na czas leczenia, jak i koszty nowego biletu lotniczego po jego zakończeniu aby umożliwić powrót to kraju.

 • Czy ubezpieczenie ma określony limit głębokości? 

TAK dla pakietu „bronze”, wynosi on 40 m

NIE dla pakietu „silver” i „gold”, wymagane jest jedynie konsultacja z Divers Alert Network dla nurkowań głębszych niż 130m i przedstawienie planu takiego nurkowania, w celu wydania rekomendacji lub jej odmówienia. Nie ma więc górnego limitu głębokości.

 • Czy na pewno DAN pokrywa te wszystkie koszty – roszczenia ubezpieczeniowe?

TAK – DAN jako jeden z niewielu publikuje informację na ten temat. Współczynnik akceptacji roszczeń za lata (2007-2017) wyniósł 96%. Tylko niewielka liczba zgłoszeń, z powodu złamania warunków polisy, nie została objęta pokryciem roszczeń. DAN organizuje pomoc i ją kooryynuje w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy osoba zgłaszająca ma jakąkolwiek polisę!

 • Czy nurkując w suchym skafandrze, z łodzi, ze skuterem itp. muszę mieć certyfikat specjalizacyjny potwierdzający umiejętności w przypadku skorzystania z polisy?

NIE – nie musisz posiadać certyfikatów specjalizacyjnych. DAN nie weryfikuje faktu posiadania takich uprawnień w przypadku korzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Zgodnie z zawartą polisą powinieneś przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz postępować zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku podczas aktywności nurkowej.

 

Szkolenia DAN

Divers Alert Network to nie tylko ubezpieczenia. Właściwie, to samo ubezpieczanie nurków stanowi jedynie pochodną tego, czym fundacja się zajmuje. Mówimy więc tutaj o szerokim spektrum badań zwiększających wiedzę na temat nurkowania. Dzięki misji jaką jest pomaganie nurkom na całym świecie mamy dostęp do bardzo szerokiej oferty szkoleniowej. Każdy z nurków ma znaczący wpływ na zwiększanie bezpieczeństwa w nurkowaniach, zarówno swoich jak i swoich bliskich. Więcej informacji o szkoleniach jakie prowadzi DAN możesz przeczytać na tej stronie: szkolenia DAN.

 

Szkolenia DAN Oxygen First Aid

 

Informacje o  historii Divers Alert Network

Organizacja powstała w latach 80’ dzięki dr Alessandro Marroni. Pierwszą nazwą było International Diving Assistance (IDA). Było to pierwsze całodobowe centrum pomocy w nagłych wypadkach nurkowych. Równolegle w USA prof. P.B. Bennet utworzył Diving Accident Network (DAN America), na terenie Australii powstał Divers Emergency Service (DES), a na terenie Japonii Civil Alert Network (CAN). Były to 4 niezależne organizacje, które jednak ściśle współpracowały ze sobą. Zapewniały telefoniczną pomoc w razie nagłych wypadków nurkowych oraz usługi informacyjne medyczno-nurkowe. Dzięki temu działały na rzecz bezpieczeństwa nurków na całym świecie. Obok niesienia pomocy przez personel wyszkolony z zakresu medycyny i hyperbarii organizacje nieustannie gromadziły dane o wypadkach nurkowych. Posłużyły one do opracowania i publikacji raportów, w których można było znaleźć wiele ciekawych statystyk związanych ze zdarzeniami nurkowymi. Ostateczny kształt jaki mamy dzisiaj nadano organizacji w 1991 roku w USA gdzie wystartował proces tworzenia DAN International. (IDAN)

Obecnie DAN jest siecią o światowym zasięgu, działająco 24h/dobę 365 dni w roku. Dzięki członkostwu w DAN mamy dostęp do ponad 500! Ośrodków medycyny hiperbarycznej na całym świecie oraz niezliczonej rzeczy specjalistów. Co roku na organizacja otrzymuje ponad 15000 zgłoszeń na swoją gorącą linię gdzie organizowana jest pomoc dla poszkodowanych. DAN Medical Officers udzielają odpowiedzi na pytania z zakresu bezpieczeństwa oraz medycyny nurkowej. W Polsce możemy dzwonić bezpośrednio do ośrodka hiperbarycznego w Gdyni i rozmawiać po polsku.

 

ubezpieczenie nurkowe DAN

Ośrodek hiperbaryczny w Gdyni

W Polsce za leczenie nurków, którzy ulegli wypadkowi nurkowemu lub podejrzewa się u nich wystąpienie objawów choroby dekompresyjnej, odpowiada właśnie ośrodek hiperbaryczny w Gdyni – KOMH. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących swojego złego samopoczucia  czy innych niepokojących objawów po nurkowaniu zalecamy nie bagatelizowanie ich tylko natychmiastowy kontakt telefoniczny ze specjalistami w Gdyni. Zarówno telefoniczna porada jak i ewentualne leczenie jest całkowicie BEZPŁATNE! dla obywateli Polski. Specjaliści dyżurujący przy telefonie alarmowym są doskonale obeznani z tematyką nurkową, do tego to właśnie KOMH w naszym kraju jest ośrodkiem działającym w porozumieniu z DAN i to ten poniższy numer alarmowy znajduje się na certyfikacie potwierdzającym ubezpieczenie nurkowe DAN.

 

dane adresowe:

Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej GUMED

Powstania Styczniowego 9B
81-519 Gdynia

Telefon: 58 6998632

TELEFON ALARMOWY (całodobowy): 58 6225163

 

KOMH Gdynia

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt