Nawigacja podwodna – Underwater Navigation

Nawigacja podwodna

Nawigacja podwodna – Underwater Navigation

Organizator: Kasia, Tomek, Bartek

  • nawigacja naturalna
  • nawigacja z kompasem
  • podwodne poszukiwania
  • odnajdywanie drogi powrotnej

Nawigacja podwodna – specjalizacja nurkowa

Czy potrafisz wypływając na otwartą wodę wrócić w to samo miejsce, z którego zacząłeś nurkowanie? Zastanawiałeś się jak to jest, że twojemu instruktorowi zawsze się to udaje? Czy potrafisz określić pod wodą kierunek z wykorzystaniem kompasu i trafić w to samo miejsce, które widziałeś na poprzednim nurkowaniu? Potrafisz się sprawnie posługiwać kompasem? Kurs Nawigacja podwodna odpowiada na wszystkie te zagadnienia.

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś przecząco i szukasz wciąż odpowiedzi to znaczy ten kurs jest idealny dla ciebie. Na te i wiele innych pytań związanych z nawigowaniem odpowiedzi udzielimy podczas kursu nawigacji podwodnej. Na szkoleniu nawigacyjnym nauczymy cię jak posługiwać się kompasem pod wodą i w pełni wykorzystywać jego możliwości.

Prawidłowe posługiwanie się kompasem, umiejętność określania kierunku pod wodą oraz miejsca, z którego zaczęliśmy nurkowanie jest niezwykle ważna dla naszego bezpieczeństwa. Dzięki temu pod wodą poczujesz się znacznie swobodniej, nawet w warunkach gorszej przejrzystości. Kompas jest elementem wyposażenia nurka, które będzie nam towarzyszył przez praktycznie całą karierę nurkową. Dlatego zdobycie odpowiedniej biegłości w jego obsłudze jest ważnym elementem szkolenia nurkowego.

 

Szkolenie z metod nawigacji wykorzystywanej pod wodą

 

Zakres kursu podwodna nawigacja

Dowiesz się m.in. na czym polega nurkowanie z kompasem, jak się nim posługiwać oraz do jakich celów można go wykorzystać. Przedstawimy również rodzaje kompasów i ich budowę. Poznasz źródła które mogą zakłócić jego pracę i sytuacje, w których jest niestety nieprzydatny. Celem kursu nawigacja podwodna jest usamodzielnienie kursanta w podejmowaniu decyzji nawigacyjnych (wyboru kierunku nurkowania) oraz powrotu do brzegu, łodzi czy też punktu wejścia do wody lub założonego punktu nad i pod wodą. Zarówno w oparciu o kompas jak i tzw. nawigację naturalną, jak również o kombinację tych dwóch metod. Nauczysz się oceniania odległości, metod poszukiwania, odnajdywania drogi do wyznaczonych punktów. Po zakończeniu kursu będziesz bez problemu trafiać do miejsc jakie odwiedzałeś na poprzednich nurkowaniach wykorzystując wiedzę z zakresu nawigacji podwodnej.

Wszystkie kursy prowadzone są w oparciu o samodzielną naukę w domu, krótkie zajęcia teoretyczne i praktyczne szkolenie w wodzie. Głównie nacisk kładziemy na praktykę, bo tylko dzięki systematycznym ćwiczeniom w wodzie nabierzesz biegłości w posługiwaniu się kompasem.

 

Nauka korzystania z kompasu na kursie nawigacji podwodnej

 

Przebieg szkolenia podwodna nawigacja

Kurs trwa cały dzień z dwoma nurkowaniami i zajęciami teoretycznymi. Szkolenie składa się z dwóch części. Pierwsza to zarys wiedzy teoretycznej, po której następuje część praktyczna, podczas której z kompasem na ręku nawigujemy “na sucho”. Po kilku ćwiczeniach rozpoczynamy prawdziwe nurkowanie nawigacyjne z kompasem w ręku. W pierwszej kolejności pływamy po kształtach różnych figur geometrycznych (np. po kwadracie czy trójkącie) utrwalając wiedzę zdobytą na powierzchni. W kolejnych nurkowaniach mierzymy się już z trudniejszymi zadaniami, takimi jak wyznaczanie terenu poszukiwań czy odnajdywanie zgubionej drogi wejścia do wody.

Po zakończeniu szkolenia ze specjalizacji doskonała pływalność otrzymasz certyfikat nurkowy, potwierdzający zdobyte umiejętności. Szkolenie możesz połączyć z inną specjalnością, np. nurkowaniem nocnym / w ograniczonej widoczności lub z innym prowadzonym przez nas kursem nurkowym.

Nie zwlekaj, zapisz się już dziś i uzyskaj certyfikat nawigacji podwodnej!

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt