Błyskacz – stroboskop nurkowy

ZNAJDŹ ARTYKUŁ

SZUKAJ NA BLOGU.

Stroboskop nurkowy zwany „błyskaczem”

Lampa stroboskopowa, popularnie zwana błyskaczem pełni funkcję sygnalizatora świetlnego. W ustalonych odstępach czasu generuje silny błysk lub serię błysków. Dzięki temu, jest dobrze widoczny zarówno pod wodą jak i na powierzchni. Niewielki rozmiar i waga pozwala bez przeszkód zabrać błyskacz na nurkowanie, np. w kieszeni suchego skafandra czy jacketu.

Do czego wykorzystujemy błyskacze w nurkowaniu

Stroboskopy spełniają dwa podstawowe zadania. Funkcję sygnalizacyjną lub indywidualnego środka wzywania pomocy. Pomysłów na wykorzystanie może być jednak znacznie więcej. W tym artykule skupię się jednak na tych podstawowych.

 

Błyskacz, stroboskop nurkowy marki GRALmarine

 

Błyskacz: funkcje sygnalizacyjne

Z tych funkcji skorzystasz w warunkach ograniczonej widoczności. Zarówno noc jak i słaba widoczność powodują znaczne utrudniania z odnalezieniem liny opustowej czy punktu wyjścia z wody.

Największą ilość błyskaczy możesz zaobserwować podczas nurkowania na wrakach. Za pomocą błyskacza nurkowie oznaczają położenie liny opustowej. Pozwala to łatwiej ją odnaleźć.

Zwykle mocujemy go 2-3 metry powyżej linii wraku, co gwarantuje dobrą widoczność błysków nawet z większej odległości.

Innym przykładem wykorzystania stroboskopu jest mocowanie na swobodnie wiszącej linie pod łodzią. W przypadku nurkowań nocnych namierzenie łodzi jest znacznie łatwiejsze.

Dużym ułatwieniem będzie również oznaczenie błyskaczem miejsca wyjścia z wody w przypadku nurkowań z brzegu, szczególnie w przypadku nurkowań nocnych. W takiej sytuacji niewielki błąd nawigacyjny nie będzie dla ciebie problemem.

 

Wykorzystanie błyskacza pod wodą, nurkowanie wrakowe

 

Błyskacz: funkcja ratunkowa

W przypadku wykorzystania błyskacza jako sygnalizatora ratowniczego zamocuj go w najwyższym punkcie jaki jesteś w stanie uzyskać nad lustrem wody. Świetnie w tej roli sprawdzi się bojka. Stroboskop spełnia wtedy rolę aktywnego środka wezwania pomocy. Dzięki takiemu umiejscowieniu jest widoczny z dużej odległości, również z powietrza. Zwrócisz w ten sposób uwagę wszystkich jednostek znajdujących się w pobliżu.

Pamiętaj, aby nie używać stroboskopu na powierzchni jeśli nie jest to sytuacja awaryjna wymagająca zwrócenia uwagi na ciebie lub wezwania pomocy.

Jak zamocować błyskacz

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest linka bungee zamocowana do błyskacza. Dodatkowo na końcu umieść karabińczyk tłokowy. Dzięki temu prostemu zabiegowi będziesz mógł umieścić stroboskop na dowolnie grubej linie opustowej. Wystarczy owinąć kilkukrotnie bungee wokół niej i przełożyć karabińczyk przez pozostałe oczko. Na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć taki sposób mocowania:

 

Mocowanie błyskacza na linie opustowej

 

W przypadku mocowania na szczycie bojki koniecznie nadmuchaj ją jak najmocniej aby była sztywna. Unikniesz opadania błyskacza do wody pod jego własnym ciężarem. Jeśli boja nie posiada żadnych uchwytów na szczycie, wystarczy obrócić ją do góry nogami i wykorzystać ucho do mocowania linki ze szpulki. Poniżej przykład mocowania błyskacza do boi:

Więcej na temat bojek w nurkowaniu znajdziesz w artykule Bojka nurkowa, SMB – część 1 


Dobre rady

Zawsze personalizuj błyskacz po zakupie, tak jak pozostałe elementy ekwipunku. Rozpoznanie swojej własności może być trudne jeśli kilku nurków posiada dokładnie ten sam model. Kolorowy, niespotykany kolor gumy bungee, grawerunek czy choćby wyraźny napis niezmywalnym markerem to zawsze dobry pomysł.

 

Personalizacja stroboskopu nurkowego - błyskacza

 

Przed zabraniem stroboskopu do wody sprawdź poziom naładowania akumulatorów. Nie ma nic bardziej frustrującego niż gasnący po kilku impulsach błyskacz w sytuacji gdy chcemy go użyć.

Miej na uwadze, że jest to pomocnicze urządzenie sygnalizacyjne i nie może zastąpić umiejętności, odpowiedniego treningu i przygotowania czy choćby podstawowej nawigacji.

Trochę historii, czyli budowa pierwszych stroboskopów

Historycznie rolę błyskaczy pełniły odpowiednio zaprojektowane lampy stroboskopowe zamknięte w wodoszczelnej obudowie, znane nam dobrze z fotografii. Urządzenie wykorzystuje wyładowanie elektryczne w szklanej bańce wypełnionej gazem. Lampa jest zbudowana z baterii/akumulatora, który odpowiada za zasilanie, układu elektronicznego ładującego kondensator do wysokiego napięcia niezbędnego do uzyskania błysku oraz palnika zwanego lampą wyładowczą. Do wad tego rozwiązania możemy na pewno zaliczyć:

  • stosunkowo duże skomplikowanie układu,
  • zużywającą się i dosyć delikatną lampę wyładowczą,
  • prądożerność.

Stroboskop starego typu

Obecnie ze względu na swoje wady klasyczne lampy stroboskopowe zostały praktycznie w całości zastąpione konstrukcjami opartymi o diody LED. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku latarek nurkowych.

Błyskacze „ledowe”

Wraz z rozwojem technologii LED producenci stroboskopów przeznaczonych na rynek nurkowy wprowadzali coraz to nowsze konstrukcje. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd pozwoliło ograniczyć wielkość zasilania. Doprowadziło to z kolei do znacznego zmniejszenia gabarytów całego urządzenia, przy jednoczesnym znacznym wydłużeniu czasu pracy. Do plusów tej technologii możemy również zaliczyć łatwość sterowania diodami dające praktycznie nieograniczone możliwości generowania sekwencji błysków. Zużycie „palnika” opartego o technologię LED jest również nieporównywalnie wolniejsze niż jego tradycyjnego odpowiednika.

Pierwsze błyskacze oparte o diody LED charakteryzowały się wyraźnie mniejszą siłą błysku. Obecnie dorównują lub przewyższają tradycyjne konstrukcje. Ze względu na swoje zalety są bardzo popularne w środowisku nurkowym.

 

Budowa stroboskopu ledowego marki Trojanfot. stroboskop marki Trojan, zdjęcie strona producenta

 

Błyskacz w nurkowaniu

Jak widzisz, to drobne urządzenie może być mocno przydatne podczas nurkowań wrakowych czy w warunkach ograniczonej widoczności. Niewielkie rozmiary oraz przystępna cena czynią błyskacz nurkowy elementem wyposażenia nurka, który będzie miał istotny wpływ na poprawę komfortu jak również bezpieczeństwa pod wodą.
W kolejnym artykule przyjrzę się najpopularniejszym stroboskopom z jakimi możesz się spotkać podczas nurkowań w naszym regionie. Artykuł możesz znaleźć tutaj „Mini test błyskaczy”

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt