Ocena neurologiczna dla nurków – DAN Neuro

Ocena neurologiczna DAN

Ocena neurologiczna dla nurków – DAN Neuro

Organizator: Kasia, Tomek

  • rozpoznawanie urazów i chorób dekompresyjnych
  • dobór odpowiedniego sposobu podawania tlenu
  • pomoc tlenowa
  • wywiad medyczny i zebranie historii nurkowania
  • przeprowadzanie badania neurologicznego
  • ćwiczenia praktyczne na fantomach i pozorantach
  • realne scenariusze zdarzeń nurkowych

Ocena neurologiczna dla nurków – On-Site Neurological Assessment for Divers

Ocena neurologiczna dla nurków to zaawansowany kurs dla ratowników tlenowych DAN. Udział w szkoleniu On-Site Neurological Assessment pozwoli na przeprowadzenie oceny neurologicznej nurka, u którego podejrzewasz wystąpienie zespołu objawów choroby dekompresyjnej. W przypadku stwierdzenia zaburzeń neurologicznych będziesz miał możliwość przekonania poszkodowanego nurka do przyjęcia pomocy w postaci tlenu lub wezwania służb medycznych.

Do kogo jest skierowane szkolenie On-Site Neurological Assessment

Kurs Ocena neurologiczna dla nurków skierowany jest do wszystkich osób nurkujących, ratowników tlenowych i osób prowadzących bazy nurkowe. Prawidłowo przeprowadzone badanie będzie bardzo wartościową informację dla lekarza, który będzie zajmował się leczeniem osoby poszkodowanej w wypadku nurkowym.

Dlaczego warto być ratownikiem DAN

Uszkodzenia układu nerwowego dotyczą nawet 2/3 nurków, u których wystąpił zespół objawów zaburzeń dekompresyjnych. Ocena neurologiczna poszkodowanego nurka daje narzędzie, dzięki któremu możesz szybko ocenić, czy uraz nurkowy ma swoje konsekwencje neurologiczne. Wywiad, który przeprowadzisz zostanie przekazany lekarzowi, który zajmie się dalszym leczeniem poszkodowanego. Szkolenie umożliwi obserwację zmiany stanu osoby, która uległa wypadkowi w czasie. W znaczący sposób możesz więc wpłynąć na to, jak będzie wyglądał jej dalszy powrót do zdrowia. Twoja ocena może przyczynić się do bardziej trafnego sposobu leczenia, a przez to do znacznego skrócenia procesu rekonwalescencji po wypadku nurkowym.

 

Elementy oceny neurologicznej DAN Neuro

 

Wymagania wstępne

Aby przystąpić do szkolenia musisz mieć szeroką wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Niezbędne jest posiadanie ważnych kwalifikacji z zakresu pierwszej pomocy, takich jak DAN Basic Life Support (BLS) lub innych równoważnych np. EFR. Ocena neurologiczna wiąże się również ze znajomością zagadnień zespołu objawów choroby dekompresyjnej, rozpoznawania oraz postępowania. Musisz więc posiadać status aktywnego Ratownika Tlenowego DAN (DAN Oxygen Provider) lub Zaawansowanego Ratownika Tlenowego DAN (DAN Adcanced Oxygen Provider).
Jeśli spełniasz wymagania podstawowe, szkolenie może być zrealizowane jako osobny moduł. Może też wejść w skład pakietu szkoleniowego i być połączone np. z kursem Ratownika Tlenowego DAN jako kompleksowe szkolenie.

Materiały do kursu DAN On-Site Neurological Assessment for Divers

Będąc kandydatem na ratownika otrzymujesz pakiet kursanta przewidziany do tego szkolenia przez Divers Alert Network. W paczce znajdziesz dostęp do elektronicznego podręcznika, który znacznie poszerza wiedzę zdobytą na wykładzie. Standardowo są również dołączone broszury i gadżety.
W trakcie szkolenia wykorzystamy zaawansowane zestawy tlenowe DAN umożliwiające najskuteczniejsze niesienie pomocy poszkodowanym nurkom niezależnie od ich stanu.

Co na kursie Ocena neurologiczna dla nurków

Podczas szkolenie odświeżysz wiedzę zdobytą na kursach ratownictwa tlenowego oraz w znacznym stopniu ją poszerzysz. Skupimy się głównie na układzie nerwowym, jego budowie i funkcjach. W konsekwencji będziesz w stanie szybko przeprowadzić niezbędny wywiad dotyczący wypadku nurkowego i jeśli to konieczne dokonać oceny neurologicznej. Będziemy omawiać każdy z etapów tej czynności, a następnie sprawdzać w praktyce reakcję osoby poszkodowanej. Zajmiemy się więc takimi obszarami jak ocena funkcji nerwu czaszkowego, ocena zdolności intelektualnych, motorycznych, koordynacji i równowagi, itd. Podczas badania będziesz zadawał nurkowi pytani oraz oceniał jego odpowiedzi. Sprawdzisz reakcję nurka na zadania związane z motoryką jakie przed nim postawisz. Nauczysz się prawidłowo wypełniać kartę oceny neurologicznej.

On-Site Neurological Assessment for Divers

Tak samo, jak w przypadku szkoleń poziomu podstawowego, warunkiem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie pisemnego egzaminu. Obejmuje on wiedzę teoretyczną wchodzącą w skład szkolenia Ocena neurologiczna dla nurków. Kandydaci na ratowników przeprowadzą również pełną procedurę oceny neurologicznej poszkodowanego z wypełnieniem karty tej oceny. Na zakończenie otrzymasz dyplom potwierdzający zdobyte umiejętności. Na swój plastikowy certyfikat będziesz musiał jednak chwilę poczekać. Jest wystawiany bezpośrednio w siedzibie DAN i otrzymasz go pocztą w ciągu kilku tygodni.

Zaproszenie do szkolenia

Zaawansowane szkolenia DAN pozwalają w znaczący sposób rozwinąć twoją wiedzę z zakresu udzielania pomocy w sytuacji wypadku nurkowego. Wszystkie podejmowane przez ciebie czynności złożą się na kompleksową akcję ratowniczą. Im wyższe są twoje kwalifikacje jako ratownika, tym większe szanse dla osoby poszkodowanej na pełny powrót do zdrowia.

Zostań Ratownikiem DAN i dołącz do zespołu najbardziej odpowiedzialnych nurków. Skontaktuj się z nami już dziś!

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawymi artykułami, planami wyjazdów i promocjami na sprzęt